koronawirus nowy objaw
fot. https://pixabay.com/ DarkoStojanovic
Autor Natalia Niewczas - 19 Września 2020

Naukowcy z Czech stwierdzili nowy objaw koronawirusa. Bardzo łatwo pomylić go z innymi chorobami

Koronawirus, mimo upływu wielu miesięcy od wybuchu pandemii, wciąż stanowi dla naukowców twardy orzech do zgryzienia. Badania nad specyfiką patogenu trwają, podobnie jak nad skutecznym remedium. Najnowsze doniesienia dotyczące groźnego wirusa dotyczą towarzyszącym zakażeniu objawom.

Koronawirus to patogen wywołujący chorobę COVID-19. Dotknięci nią pacjenci doświadczają podwyższonej temperatury ciała, bólów mięśni, a także duszności czy kaszlu. Ostatnio naukowcy z Czech zdołali ustalić, że na zakażenie koronawirusem może wskazywać także inny objaw, który niezwykle łatwo pomylić z inną infekcją jamy ustnej.

Drganie powieki jest ważnym sygnałem wysyłanym przez organizm. Na co może wskazywać?Drganie powieki jest ważnym sygnałem wysyłanym przez organizm. Na co może wskazywać?Czytaj dalej

Koronawirus może objawiać się zmianą na języku

Badania czeskich naukowców nad koronawirusem poskutkowały odkryciem nowego, zwiastującego COVID-19 objawu. Jest nim typowe także dla innych infekcji jamy ustnej owrzodzenie języka. Jak twierdzą uczeni z Czech, ten nietypowy symptom można zaobserwować u pacjentów przechodzących chorobę w łagodny sposób. Wyniki badań zostały opublikowane między innymi na łamach czasopisma “Oral Diseases”.

- Owrzodzenie języka to bezpośredni objaw infekcji SARS-CoV-2, który pojawia się na skutek zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. Podatność błony śluzowej jamy ustnej na SARS-CoV-2 może być wynikiem ekspresji enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) w nabłonkowych komórkach języka - czytamy w publikacji.


Polska ekspertka, profesor Anna Boroń-Kaczmarska, pozostaje wobec najnowszych doniesień sceptyczna. Jak twierdzi, wraz z COVID-19, podobnie jak z innymi infekcjami wirusowymi, może występować szereg rozmaitych objawów, które niekoniecznie należy od razu klasyfikować jako charakterystyczne.

Dzisiaj grzeje: 1. Masowe groby odnalezione w Warszawie. Az 12 pochowanych osób, do kogo należą szczątki?
2.Komornik zapuka do drzwi i zacznie eksmisję. Strach wśród Polaków, ale wcale nie musisz opuszczać domu
3.Pamiętacie Marusię z serialu "Czterej pancerni i pies"? Co dziś dzieje się z legendarną Polą Raksą?

- Przy infekcjach wirusowych, w tym przypadku SARS-CoV-2, mogą ujawnić się różne nietypowe objawy. Byłabym zatem bardzo ostrożna wobec stawiania tez, że owrzodzenie języka może być jednym z typowych objawów COVID-19, szczególnie u osób, które przechodzą zakażenie łagodnie - wyjaśnia ekspertka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwie osoby nie żyją, wielu rannych, nagle wybuchł chaos. Wiadomości z zagranicy obiegły media
  2. Tajemnicza planeta pojawiła się znikąd. Naukowcy aż osłupieli, gdy poznali prawdę
  3. Kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka na koronawirusa? Minister Zdrowia zapowiada
  4. Rój szerszeni zaatakował rowerzystów z Wrocławia. Kobieta dostała nagłej reakcji alergicznej
  5. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
  6. Kotlety schabowe według przepisu Ani Starmach wprost z MasterChefa, niebo na talerzu i dodatki, które pokochasz

Następny artykuł