Kiedy skończy się pandemia ? Znany immunolog podał konkretną datę

koronawirus kiedy koniec
unsplash Nick Bolton
Autor Klaudia Gaicka19.11.2020

Znany immunolog wyjawił, kiedy jego zdaniem nastąpi koniec pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Okazuje się, że nie bez wpływu na termin pozostaje wynalezienie szczepionki. Warto poznać jego opinię. Ekspert przewiduje koniec pandemii koronawirusa na lato 2021 roku

Odkąd koronawirus pojawił się w naszym kraju, cały czas czekamy na koniec zagrożenia epidemicznego. Choć jego widmo, które ukazało nam się w wakacje, okazało się zupełnie przedwczesne, cały czas nie tracimy nadziei.

Kierownik Katedry Immunologii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, immunolog prof. Piotr Trzonkowski udzielił wywiadu dla portalu Radiozet.pl. Poruszone zostały w nim palące ostatnio tematy.

Polsat: już niedługo może zniknąć część obostrzeń. Podano konkretną datę, w piątek Morawiecki ma przedstawić planPolsat: już niedługo może zniknąć część obostrzeń. Podano konkretną datę, w piątek Morawiecki ma przedstawić planCzytaj dalej

Ekspert przewiduje koniec pandemii koronawirusa na lato 2021 roku

Ekspert nie ukrywa, że pilnie śledzi tzw. wyścig o szczepionkę. W jego realizacji bierze udział kilkadziesiąt firm. Każda z nich prowadzi mnóstwo własnych badań klinicznych. Trzonkowski podzielił się swoją opinią na temat 90-94 proc. skuteczności dwóch nowych szczepionek. Należą one do Pfizer i Moderny.

- Te informacje pochodzą z tzw. pośredniego raportu. Wydają się wiarygodne, bo są przygotowane przez niezależny komitet, który jest zawsze obecny przy badaniach klinicznych tego typu. W jego skład wchodzą eksperci, którzy nie są w żaden sposób związani z firmą (np. nie posiadają jej akcji). To oni oceniają bezpieczeństwo i skuteczność takiego badania klinicznego - wyjaśnił.

Immunolog zwraca jednak uwagę, aby mieć świadomość tego, że badania obu preparatów wciąż trwają. Jego zdaniem szczepionki są skuteczne, jednak potrzeba jeszcze czasu na ostateczny werdykt.

Czy szczepionki są bezpieczne? Ekspert tłumaczy

- To, czy są godne zaufania, zobaczymy na końcu, kiedy będziemy również wiedzieli, jakie efekty uboczne i działania niepożądane one za sobą niosą. Opinia komitetu monitorującego jest taka, że ta szczepionka działań niepożądanych nie ma dużo, dlatego są godne zaufania. I trzeba im wierzyć. Trzeba też pamiętać, że na samym końcu, kiedy będą te końcowe badania skuteczności, to szczepionki przejdą jeszcze jedną weryfikację przez jeszcze jeden komitet ekspertów FDA czy Europejskiej Agencji Leków. To ich rekomendacja będzie decydująca przed wejściem na rynek. - zapowiedział.

Ekspert uważa, że masowe szczepienia mają szansę rozpocząć się już w pierwszym kwartale 2021 roku. Zauważa, że część z nas już tej szczepionki nie potrzebuje. Mowa o tych, którzy przechorowali chorobę, wykształcili odporność i mają przeciwciała.

Dzisiaj grzeje: 1.Choroby, które znacznie zwiększają ryzyko śmierci przy COVID-19. Osoby, które je mają, powinny dziś szczególnie uważać
2.Sytuacja stała się wręcz krytyczna. Anna Dymna przekazała wiadomość, na pomoc ruszył Ryszard Rynkowski
3.Wszyscy zamarli po niespodziewanych słowach szefa WHO. Mówi o pandemii koronawirusa i szczepionce

Uczniów czekają kolejne zmiany. Wszystko przez pandemięUczniów czekają kolejne zmiany. Wszystko przez pandemięCzytaj dalej

- Pewnie latem 2021 roku. Ponieważ wszyscy producenci zapowiadają, że są w stanie wyprodukować dużą liczbę szczepionek, ale nie aż tak dużą, by w pierwszej połowie 2021 roku pokryć zapotrzebowanie dla całej populacji. Więc będzie się to odbywało sukcesywnie. Myślę, że rozmawiając w przyszłym roku o tej porze, raczej będziemy już rozmawiali o historii epidemii, a nie o wciąż trwającej epidemii. Jest oczywiście jeszcze jeden element – niestety koronawirus SARS-CoV-2 może zmutować. Nie chcę tutaj straszyć, to jest bardzo małe ryzyko, ale ono istnieje - wyjaśnił.

Profesor Piotr Trzonowski w rozmowie z rozmowie z Radiem ZET podkreśla, jak ważne są szczepienia dla ogółu społeczeństwa. - Zawsze podkreślam, że my nie szczepimy się dla siebie. My szczepimy się dla ludzi dookoła nas. Bo nawet jeśli jesteśmy zdrowi, to ludzie dookoła nas, szczególnie seniorzy, są mniej odporni. I powinniśmy zawsze wziąć pod uwagę to, że szczepienie to jest trochę taki akt miłosierdzia dla słabszych - komentuje ekspert.

Spada liczba testów na koronawirusa w Polsce. Minister Zdrowia wskazał powodySpada liczba testów na koronawirusa w Polsce. Minister Zdrowia wskazał powodyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. TVP: akcja na pokładzie samolotu na polskim lotnisku. Pilot wezwał posiłki
  2. Jeff Bezos z własnej kieszeni inwestuje ogromne pieniądze w ochronę klimatu. Największy datek w historii świata
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. Uwaga, internauta ostrzega. Dziki lis atakuje ludzi przy Biedronce
  7. Z ostatniej chwili: Niedzielski przekazał, kiedy uczniowie będą mogli prawdopodobnie wrócić do szkół. Wszystkie mamy czekały na wiadomość

Następny artykuł