Pojawił się nowy szczep koronawirusa. Jest bardzo niebezpieczny, czy może dotrzeć do Polski?

koronawirus nowy szczep
unsplash Erik Mclean
Autor Klaudia Gaicka19.11.2020

Naukowcy obawiają się tego, czy nowy szczep kronawirusa dotrze do naszego kraju. Okazuje się, że ta mutacja może mieć ogromny wpływ na skuteczność wynalezionych już szczepionek. Agencja rządowa potwierdziła informacje.

Odkąd koronawirus z Wuhan przedostał się ze zwierząt na ludzi, minął już blisko rok. Od tamtej pory wiele się zmieniło, nie tylko w naszym życiu, lecz także w samym patogenie. Okazuje się bowiem, że koronawirusy stosunkowo łatwo mutują.

Jeżeli chodzi o mutacje wirusów, to jest to spora loteria, ponieważ część z nich może sprawić, że wirus jeszcze bardziej nam zagrozi, inne z kolei mogą sprawić, że dużo łatwiej się z nim uporamy.

Objawy chorób serca, które dostrzeżesz gołym okiem. Nigdy ich nie lekceważObjawy chorób serca, które dostrzeżesz gołym okiem. Nigdy ich nie lekceważCzytaj dalej

Czy nowy koronawirus dotrze do Polski? Naukowcy nie mają złudzeń

Jak podaje portal Popularne.pl, nowy szczep koronawirusa SARS-CoV-2 odkryto na Syberii. Informację o nim przekazała agencja rządowa Rospotrebnadzor. Potwierdziła je oficjalnie szefowej agencji Anna Popowa.

Tamtejsi badacze ustalili, że COVID-19 przebiega tam w odrobinę inny sposób niż w innych częściach świata. Wykonali szereg badań, które potwierdziły to, czego wszyscy się obawiali, koronawirus zmutował w złym kierunku.

Pomimo tego, że władze starały się nie wywoływać paniki, eksperci nie ukrywają, że sytuacja jest poważna. Ustalono wstępnie, że objawy, które wywołuje nowy szczep, nie różnią się wiele od standardowych. Jednak, co gorsze, zmutowany patogen może nieco inaczej reagować na leczenie, które do tej pory stosowano.

W Rosji przeprowadzono badania, z których wynika, że lokalnie ma tam miejsce masowy import szczepów z Europy Wschodniej. Zaskakujące jest to, że w kraju nie występuje już w ogóle żaden ze szczepów przywiezionych z Chin.

- W Rosji nie występują szczepy, które na początku tego roku zostały przywiezione z Chin - wyjaśniła szefowa agencji rządowej.

Niestety, lecz nowa mutacja może sprawić, że żadna z opracowanych szczepionek nie będzie skuteczna. Zmutowany koronawirus różni się bowiem od szczepów, na podstawie których badacze stworzyli szczepionki.

Dzisiaj grzeje: 1.Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarny muzyk, hitów jego zespołu słuchali chyba wszyscy
2.TVN ostrzega Polaków, w wielu miejscach już się zaczęło. Do 17 lepiej zostać w domach
3.Ministerstwo Zdrowie przekazało wstrząsającą wiadomość. Najnowsza liczba zgonów wbija w fotel, absolutny rekord

Rodzina chorej pielęgniarki błaga o pomoc. Pilnie potrzebne osocze ozdrowieńcaRodzina chorej pielęgniarki błaga o pomoc. Pilnie potrzebne osocze ozdrowieńcaCzytaj dalej

Eksperci twierdzą, że koronawirus SARS-CoV-2, tak jak wirus grypy, może mutować i całkowite wyeliminowanie go z planety może być trudne. Wielu obawia się tego, że nowy szczep dotrze do Polski.

Prawdopodobnie jest to jedynie kwestią czasu, ponieważ na terenie całej Europy odbywa się prawie swobodny ruch lotniczy i nie tylko.

Poważny przypadek zakażenia koronawirusem. Chodzi o noworodka ze SłupskaPoważny przypadek zakażenia koronawirusem. Chodzi o noworodka ze SłupskaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wszyscy myśleli, że nie żyje. Wyciekło jednak zdjęcie, które zmieniło wszystko. Księżniczka Tajlandii ma smutną historię
  2. Koszmarna wiadomość o cenach prądu. Portfele Polaków bardzo zagrożone
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. Tak żyje Świerzyński. Własna stadnina, dorożki na każdą okazję i wielki jacht. Wypożyczenie bryczki do ślubu kosztuje krocie
  7. W Pepco same hity, do sklepów ruszą tłumy. Ceny zachęcają jak nigdy, za niewielkie pieniądze uszczęśliwisz każde dziecko

Następny artykuł