koronawirus zmutował się
fot. https://pixabay.com/ TheDigitalArtist
Autor Klaudia Gaicka - 20 Sierpnia 2020

Pojawiła się nowa mutacja koronawirusa. Wbrew pozorom nie jest to jednak zła wiadomość

Koronawirus SARS-CoV-2 zmutował się, przez co pandemia może wyraźnie zmienić swój charakter. Badacze zwrócili uwagę na pewną szczególną mutację, która coraz częściej jest odnotowywana nie tylko w Europie. To właśnie zmiana genetyczna D614G może mieć znaczący wpływ na wirusa.

Koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się w Chinach już mniej więcej w połowie minionego roku. Głośno zrobiło się o nim jednak sporo później, ponieważ dopiero około pół roku temu. Od tamtej pory szkodliwy patogen zdążył opanować zdecydowaną większość półkuli i stać się priorytetowym problemem trapiącym ludzkość.

Jak podaje portal Radiozet.pl, chorych na COVID-19 przybywa każdego dnia, jednak pomimo większej ilości chorych, statystyki nie wykazują zwiększonej liczby zgonów z powodu zakażenia SARS-CoV-2. Badacze informują, dlaczego tak jest, odpowiedź jest zaskakująca.

Kto zastąpi Łukasza Szumowskiego? Kandydatów jest kilku, jeden wysunął się na prowadzenieKto zastąpi Łukasza Szumowskiego? Kandydatów jest kilku, jeden wysunął się na prowadzenieCzytaj dalej

Koronawirus SARS-CoV-2 się zmienił. Badacze informują o nowej mutacji, która ma ogromny wpływ na charakter pandemii

Okazuje się bowiem, że koronawirus zmutował się. Przez co jego forma jest dużo bardziej zaraźliwa, lecz mniej groźna. Tego zdania jest prezes Międzynarodowego Towarzystwa Chorób Zakaźnych prof. Paul Tambyah.

Nowa forma koronawirusa ma mutację D614G. Odnotowywana jest coraz częściej nie tylko w Europie, ale również w niektórych rejonach Azji oraz Ameryki Północnej, którą wirus wyjątkowo brutalnie potraktował.

- To może być bardziej korzystne, gdyż mamy wirusa bardziej zakaźnego, ale mniej śmiertelnego – podkreśla ekspert.

Przy okazji dodał, że większość wirusów z czasem staje się mniej zjadliwa. Dlatego, że dla gatunku, jakim są wirusy, zakażanie jest dużo korzystniejsze niż zabijanie. Ekspert podkreśla, że żywi ludzie są dla nich gospodarzami i schronieniem, z kolei martwi już nie.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiceminister zdrowia zapowiada okrojenie liczby szpitali. Rząd przygotowuje się do nowej strategii
2. Bolesne zderzenie z rzeczywistością. Przyszli emeryci będą musieli przeżyć za 30% swoich pensji

Naukowcy z Malezji obliczyli, że nowa mutacja koronawirusa może być nawet dziesięciokrotnie bardziej zakaźna niż ta, którą już zdążyliśmy poznać. To całkowicie zmienia postrzeganie wirusa. Co istotne, ta ogromna zmiana w zaraźliwości nie powinna wpłynąć na szczepionkę przeciwko COVID-19. Prof. Paul Tambyah uważa, że warianty koronawirusa są mimo wszystko niemal identyczne, a sama mutacja D614G nie zmienia jego fragmentu, który zwykle rozpoznaje nasz układ odpornościowy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jechał motocyklem, jest w stanie ciężkim. Druzgocące zdarzenie w Warszawie
  2. "Kuchenne rewolucje" wyglądały inaczej, niż w telewizji. Niezadowoleni właściciele pozwali Magdę Gessler
  3. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  4. Fakt ujawnił kulisy odejścia Szumowskiego. Dlaczego były Minister Zdrowia zrezygnował ze stanowiska?
  5. Rak jelita grubego może przez lata rozwijać się w ukryciu. Istnieje jednak sposób, by wykryć go, zanim będzie za późno
  6. Wytykali ją palcami, więc schudła 100 kg, by w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł