Pojawił się nowy szczep koronawirusa. Co o nim wiemy?

Koronawirus - nowy szczep
pixabay.com/leo2014
Autor Barbara Bujar21.12.2020

Naukowcy przekazali najnowsze ustalenia dotyczące nowego szczepu koronawirusa, który od niedawna rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii. Odmiana VUI-202012/01 ma przenosić się o 70 procent szybciej od swoich poprzedników. Eksperci apelują o zaostrzenie reżimu sanitarnego.

W niedzielę media obiegły informacje o nowym szczepie koronawirusa SARS-CoV-2, który po raz pierwszy pojawił się w południowo-wschodniej Anglii. Początkowo wiadomo było, że wariant może rozprzestrzeniać się dużo szybciej od swoich poprzedników (więcej TUTAJ). Najnowsze ustalenia naukowców zdradzają jednak dużo więcej szczegółów.

Najnowsze ustalenia w sprawie koronawirusa. Wariant VUI-202012/01 zareaguje na szczepionkę?

Jak podaje serwis internetowy Radia Zet, nowy szczep koronawirusa otrzymał oznaczenie VUI-202012/01. Naukowcy potwierdzili także, że jest on silnie zmutowany i rozprzestrzenia się o wiele szybciej. Jak stwierdził brytyjski premier Boris Johnson, różnica w przemieszczaniu się patogenu może wynosić aż 70 procent.

Dodatkowo wariantowi VUI-202012/01 przypisuje się możliwość zwiększania o 0,4 wartości współczynnika R, oznaczającego reprodukcję wirusa. Jak ustaliła rządowa rada doradcza ds. wirusów NERVTAG, przyrost wartości R można jednak szacować nawet na 0,93.

- Tym, co powoduje, że VUI-202012/01 budzi zaniepokojenie, są trzy występujące czynniki: szybko zastępuje inne wersje wirusa, ma mutacje, które prawdopodobnie wpływają na ważną część wirusa, niektóre z tych mutacji, jak już wykazano w badaniach laboratoryjnych, zwiększają zdolność wirusa do zakażania komórek – informuje Radio Zet.

Od dziś obowiązuje nowy zakaz. Wielu Polaków jest załamanychOd dziś obowiązuje nowy zakaz. Wielu Polaków jest załamanychCzytaj dalej

Silna mutacja nowego wariantu nie ulega wątpliwościom – patogen rozprzestrzenił się bowiem w czasie obowiązywania restrykcji. Naukowcy biorą pod uwagę, że po raz pierwszy pojawił się on u pacjenta w Wielkiej Brytanii albo został sprowadzony z kraju, w którym zdolność do monitorowania mutacji koronawirusa nie jest tak rozwinięta.

Do 13 grudnia w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano 1108 przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa. Eksperci nie ustalili jednak, by szczep wpływał na zwiększoną śmiertelność pacjentów. Ze względów bezpieczeństwa Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jednak, by kraje – w szczególności europejskie – zaostrzyły reżim sanitarny.

Wzmożone zagrożenie wywołane wariantem koronawirusa VUI-202012/01 ma potrwać do momentu rozpoczęcia szczepień w poszczególnych krajach Europy. Naukowcy sugerują bowiem, że opracowane medykamenty niemal na pewno będą skuteczne także w przypadku nowej odmiany patogenu.

Mutacja wirusów nie jest niczym nadzwyczajnym – w lutym w Europie pojawiła się mutacja D614G, natomiast odmiana A222V została potwierdzona latem. Ta odkryta niedawno w Wielkiej Brytanii charakteryzuje się jednak dużo szybszą transmisją. W związku z tym coraz więcej krajów europejskich – w tym Polska – zawiesza połączenia lotnicze ze Zjednoczonym Królestwem.

- Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa – napisał na Twitterze Piotr Müller.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł