Lekarze biją na alarm. Internauci szukają sposobów, aby oszukać test

Internauci szukają sposobów, by oszukać test na koronawirusa
pixabay.com/Engin_Akyurt
Autor Barbara Bujar23.07.2020

Koronawirus to w dalszym ciągu bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Niestety nie wszyscy mają tego świadomość. Niektóre fora internetowe aż huczą od wątpliwości i lekceważących opinii. Część internautów szuka nawet sposobu na sfałszowanie testu. Lekarze alarmują – takie eksperymenty mogą niekorzystnie odbić się na zdrowiu.

Koronawirus od początku epidemii budzi różne emocje. Jedni obawiają się go i stosują wszystkie niezbędne środki ostrożności, drudzy niekoniecznie. Duża część osób dzieli się swoimi wątpliwościami, a najczęściej robi to na różnych forach lub za pośrednictwem mediów społecznościowych. Fantazja tej części społeczeństwa nie zna granic. Niestety, ich pomysły nie zawsze są bezpieczne. To, co wymyślili teraz, może bardzo niekorzystnie odbić się na zdrowiu.

Wczesne objawy raka jelita grubego. Im szybciej je dostrzeżemy, tym większe szanse na wyleczenieWczesne objawy raka jelita grubego. Im szybciej je dostrzeżemy, tym większe szanse na wyleczenieCzytaj dalej

Koronawirus według nich wcale nie jest groźny. Szukają sposobu, jak oszukać test

Jak informuje WP Finanse, w sieci pojawiła się zawzięta dyskusja dotycząca testów na obecność COVID-19. Internauci, którzy się w nią zaangażowali, szukają sposobu, aby za wszelką cenę otrzymać negatywny wynik. Na Facebooku wymiana zdań miała rozpocząć się od jednego pytania.

- Czy ktoś z Państwa orientuje się, czy można zgodnie z prawem odmówić zrobienia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, a jeśli nie można, to czym wypłukać gardło, aby test na pewno wyszedł negatywny? Bo wiadomo co to są za testy – cytuje WP Finanse.

Powyższy wpis zalała fala komentarzy, w których użytkownicy forum wymieniali się opiniami i podawali coraz bardziej wymyślne sposoby na uniknięcie pozytywnego wyniku testu. Do jednego z nich autorka poleciła wodę utlenioną. Produkt spotkał się z dużą aprobatą. Dołączył do niego jod.

- Ja bym zrobiła płukankę wodą z wodą utlenioną z paroma kroplami jodu – napisała internautka

W sprawie dyskusji na forum portal zwrócił się do inspekcji sanitarnej, naukowców oraz lekarzy. Dziennikarze chcieli wiedzieć, czy pomysły internautów mogą stanowić ryzyko dla ich zdrowia. Odpowiedzi, które udało im się uzyskać, były jednoznaczne. Dodatkowo jeden z ekspertów poinformował, że za próbę oszustwa podczas testu można zostać oskarżonym i poddanym odpowiedniej karze.

Wszyscy specjaliści jednogłośnie stwierdzili, że pomysły internautów stanowią poważny problem, według Jana Bondara z Głównego Inspektoratu Sanitarnego – nawet psychiczny. Inne opinie również nie były przychylne. Dr Agata Bielawska-Drózg, mikrobiolog z Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej MON w Modlinie, miała stwierdzić, że sfałszowanie testów na koronawirusa wcale nie jest takie proste. Nie kryła przy tym zaskoczenia pomysłowością internautów.

- By trwale usunąć wirusa, trzeba byłoby wydrapać go z nosa lub gardła szorstką szczotką drucianą – przekazała.

Dzisiaj grzeje: 1. Nagły zwrot akcji, od jutra znika zakaz. Ministerstwo Zdrowia właśnie potwierdziło
2. W listopadzie mogłeś jeszcze kupić za 15 zł. Dziś go sprzedają z 67-krotnym przebiciem
3. Od 2021 roku nowy obowiązek na zakupach. Wprowadzić go będą musiały nawet najmniejsze ze sklepów

Ważne zdanie wyraziła też mikrobiolog prof. Waleria Hryniewicz. Kobieta uznała, że płukanka z jodu może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie człowieka, w tym na pracę tarczycy. Zabieg szczególnie mocno mógłby zagrozić także kobietom w ciąży. Okazuje się, że taka czynność jest nie tylko niebezpieczna, ale również karalna. O szczegółach poinformował prof. Andrzej Pławski, kierownik Laboratorium Diagnostyki COVID-19 w Instytucie Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

- Próby wpływania na wynik testów lub ich fałszowanie mogą być zagrożone karą do 12 lat więzienia (wg art. 165 Kodeksu karnego - red.), jeśli sprawca działa umyślnie, ponieważ zafałszowanie wyników testów może w sposób bezpośredni sprowadzić zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób – jego opinię czytamy na portalu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stało się. Aleksander Kwaśniewski właśnie przekazał radosną nowinę, nikt się nie spodziewał
  2. Pożar na moście w centrum Warszawy. Kłęby dymu, wszystko jest zablokowane. Na miejsce jadą strażacy
  3. Nagle Kinga Duda otrzymała zadanie specjalne. Czy uda jej się sprostać?;
  4. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  5. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  6. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  7. Religa i Zembala znów razem przy stole. Synowie słynnych kardiochirurgów przeprowadzili wspólnie operację

Następny artykuł