Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Tłumaczymy, co robić, wszystko zależy od rodzaju objawów

Koronawirus - co zrobić w przypadku podejrzenia zakażenia
unsplash.com/Free To Use Sounds
Autor Barbara Bujar22.11.2020

Choć epidemia koronawirusa w Polsce trwa już od wielu miesięcy, wciąż nie wszyscy wiedzą, jak zachować się w sytuacji podejrzenia infekcji. Wyjaśniamy – w przypadku łagodnych objawów należy umówić się na teleporadę, przy silnych dolegliwościach konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego. Dalszy rozwój sytuacji zależy od kilku czynników.

Podejrzenie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 powinno nastąpić zaraz po zaobserwowaniu charakterystycznych objawów infekcji. Jak podaje TVN24, powołując się na wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia, do najczęstszych symptomów zalicza się: gorączkę, suchy kaszel, zmęczenie oraz duszności.

Chorym na COVID-19 bardzo często towarzyszą także objawy dodatkowe. Są nimi: utrata węchu i smaku, ból głowy, gardła i mięśni, biegunka, wysypka skórna oraz zapalenie spojówek. W niektórych przypadkach pojawia się także ból w klatce piersiowej. W połączeniu z dusznościami stanowi on dla pacjenta poważne niebezpieczeństwo.

Niedobór żelaza w organizmie jest bardzo niebezpieczny. Jakie są jego objawy?Niedobór żelaza w organizmie jest bardzo niebezpieczny. Jakie są jego objawy?Czytaj dalej

Masz objawy koronawirusa? Zobacz, co powinieneś zrobić

Pacjent, u którego występuje choć jeden z wymienionych wyżej objawów, powinien od razu zgłosić się do lekarza. W czasie pandemii koronawirusa konsultacje odbywają się za pomocą teleporad, podczas których specjalista decyduje, czy chory kwalifikuje się do wykonania testu diagnozującego COVID-19. Warto pamiętać, aby skontaktować się z lekarzem POZ, czyli lekarzem pierwszego kontaktu, ponieważ tylko on może zlecić wykonanie badania.

Sytuacja zupełnie inaczej powinna wyglądać w przypadku wystąpienia poważnych objawów COVID-19. Jeżeli u pacjenta pojawią się problemy z oddychaniem, powinien zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999. Podczas rozmowy z dyspozytorem należy poinformować go o możliwym zakażeniu koronawirusem.

Ważne jest, by w związku z podejrzeniem COVID-19 nie dzwonić bezpośrednio do sanepidu. Oprócz wybrania numeru alarmowego lub skontaktowania się z lekarzem POZ można także zadzwonić na całodobową infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia. Eksperci cały czas dostępni są pod numerem 800 190 590.

Dalej sytuacja może rozwinąć się na dwa sposoby – lekarz może zlecić lub nie zlecić wykonanie testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Jeżeli wypisze skierowanie, pacjent powinien otrzymać informację o mobilnych punktach pobrań w okolicy. Do osób niesamodzielnych wysyłana jest natomiast karetka, nazywana inaczej wymazobusem.

Po wykonaniu testu trzeba czekać. Wyniki zostaną udostępnione pacjentowi na jego prywatnym internetowym koncie, które wcześniej powinien założyć na platformie pacjent.gov.pl. W tym samym czasie z chorym powinien skontaktować się lekarz. Jeśli tego nie zrobi, najlepiej samemu zadzwonić do poradni i ustalić szczegóły kwarantanny.

W izolacji trzeba także przebywać przez cały czas oczekiwania na wynik. Pacjent nie powinien wtedy nigdzie chodzić. O sytuacji należy poinformować pracodawcę, który – po otrzymaniu wyniku przez pacjenta – dostanie jego zwolnienie lekarskie.

Dzisiaj grzeje: 1.Minister zdrowia przerwał milczenie. Wyjawił, jak w tym roku będzie wyglądać Boże Narodzenie
2.Z ostatniej chwili: Premier oficjalnie znosi obostrzenia. Klamka zapadła, przedstawił dokładny plan
3.Objawy chorej wątroby widoczne gołym okiem. Pod żadnym pozorem ich nie lekceważcie

Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Poważne zmiany dotkną medykówMinisterstwo Zdrowia wydało ważny komunikat. Poważne zmiany dotkną medykówCzytaj dalej

- Izolacja domowa trwa 10 dni od otrzymania dodatniego wyniku testu. Zostaniesz z niej zwolniony automatycznie, jeśli nie masz objawów. Między 8. a 10. dobą od otrzymania wyniku testu skontaktuje się z tobą lekarz – informuje serwis internetowy TVN24.

Samobójstwo w szpitalu. Pacjent wyskoczył z oknaSamobójstwo w szpitalu. Pacjent wyskoczył z oknaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Zapadła decyzja. Przedłużają kontrolę na granicy. Luzowanie obostrzeń za granicą nie wchodzi w grę
  2. Pierwsze tak wyjątkowe ustawienie planet od średniowiecza. Nie przegap rzadkiego wydarzenia
  3. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
  4. Gdy zbliża się zawał, organizm wysyła nam sygnały alarmowe. Każdy powinien je znać, gdyż mogą uratować życie
  5. Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
  6. Wpuścili kotkę do środka. Po kilku sekundach zorientowali się, jaki błąd popełnili
  7. Z ostatniej chwili: Premier właśnie przekazał. Ogłoszono nowe wytyczne dla uczniów, wszyscy rodzice powinni wiedzieć, chodzi o przyszłe ferie

Następny artykuł