Jak odróżnić koronawirusa od grypy? Wyjaśniamy kluczowe różnice, dziś każdy powinien je znać

koronawirus a grypa
pixabay.com/Mojpe
Autor Natalia Niewczas22.12.2020

Objawy infekcji wywołanej nowym koronawirusem oraz tej, za którą stoi powszechny wirus grypy, są do siebie podobne. By odróżnić choroby, warto zwrócić uwagę między innymi na czas od przypuszczalnej transmisji wirusa do wystąpienia niepokojących symptomów. W niektórych przypadkach kluczowa jest utrata węchu i/lub smaku.

Koronawirus SARS-CoV-2 oraz wirus grypy wywołują choroby układu oddechowego. Profilaktyka obu infekcji wirusowych zakłada przestrzeganie podstawowych środków bezpieczeństwa w czasach pandemii: dezynfekcję, dystans oraz noszenie maseczki. W przypadku obu chorób możliwe jest wystąpienie typowych dla grypy objawów, w tym wysokiej temperatury.

Utrata węchu i/lub smaku to kluczowy element odróżniający infekcję wywołaną nowym koronawirusem od grypy

Do wspólnych objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i wirusem grypy należy kaszel, gorączka, ból gardła, trudności w oddychaniu, ból głowy i mięśni. Obie choroby powodują również ogólne zmęczenie.

Jak podaje portal upacjenta.pl, kluczem do odróżnienia od siebie dwóch, dających podobne symptomy chorób wydaje się utrata węchu i/lub smaku. Anosmia (brak węchu) występuje w zakresie 34 do nawet 98% hospitalizowanych z powodu COVID-19 pacjentów, o czym informowali w czerwcu naukowcy z Oxfordu.

Z analiz notatek klinicznych wynika, że zaburzenia węchu i/lub smaku występują nawet 27 razy częściej u pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa niż u osób wolnych od infekcji. Wspomniane analizy przeprowadził Tyler Wagner.

Od dziś obowiązuje nowy zakaz. Wielu Polaków jest załamanychOd dziś obowiązuje nowy zakaz. Wielu Polaków jest załamanychCzytaj dalej

Warto wspomnieć, że dwa inne objawy zakażenia koronawirusem (gorączka lub ból stawów) występują tylko 2 razy częściej u osób z infekcją wywołaną wirusem SARS-CoV-2. Jednocześnie oznacza to, że utrata węchu i/lub smaku, której towarzyszą inne objawy, stanowi w wielu przypadkach wyznacznik choroby COVID-19.

Innym elementem odróżniającym zakażenie nowym koronawirusem od grypy jest czas od transmisji wirusa do wystąpienia niepokojących objawów. Symptomy grypy zwykle występują po 1 do 4 dni od zakażenia.

Objawy zakażenia koronawirusem, dla porównania, pojawiają się średnio po upływie 5 dni od zainfekowania. Zdarza się jednak, że okres ten skraca się do 1 dnia lub wydłuża aż do 2 tygodni.

To, co z kolei łączy zakażenie koronawirusem i wirusem grypą to możliwe powikłania po infekcji. W obu przypadkach po zakażeniu potencjalnie może rozwinąć się niewydolność oddechowa czy zapalenie płuc.

We wtorek 22 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 7 192 nowych zakażeniach wirusem SARS-CoV-2. Jednocześnie resort potwierdził zgon 309 chorych na COVID-19 pacjentów.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł