Od dziś obowiązuje nowy zakaz. Wielu Polaków jest załamanych

koronawirus zakaz lotów
unsplash.com/Andrew "Donovan" Valdivia
Autor Natalia Niewczas22.12.2020

Z powodu pandemii koronawirusa polski rząd zdecydował się na wprowadzenie kolejnej restrykcji. Od dziś obowiązuje zakaz lotów do Wielkiej Brytanii. Obostrzenie weszło w życie o północy (noc z 21 na 22 grudnia).

Koronawirus po raz kolejny utrudnia swobodne przemieszczanie się obywateli między państwami. Tym razem zakaz dotyczy lotów do Wielkiej Brytanii, gdzie wyizolowano nowy szczep koronawirusa SARS-CoV-2. Zakaz dotyczy również Irlandii Północnej.

Pandemia koronawirusa zamyka podniebne korytarze

Zaledwie wczoraj pisaliśmy o nowym szczepie koronawirusa, który rozprzestrzenia się na Wyspach Brytyjskich (więcej >tutaj<). Zakaz lotów, jak informuje rząd, ma uchronić obywateli Polski przed potencjalnym niebezpieczeństwem zakażenia nowym wariantem patogenu.

- W związku z wykryciem na terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej nowej odmiany wirusa SARS-CoV-2 istnieje konieczność ograniczenia ryzyka transmisji tej odmiany wirusa poprzez skorzystanie z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego - napisano w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów, cytowanym przez portal.

Jak podaje portal webniusy.com, rozporządzenie dotyczy przede wszystkim zakazu lądowania cywilnych samolotów na polskich lotniskach i lądowiskach maszyn z pasażerami wykonującymi loty międzynarodowe z Wielkiej Brytanii oraz Irlandii Północnej. Zakaz wymuszony nową odmianą koronawirusa ma obowiązywać do środy 6 stycznia 2021 roku.

Objawy arytmii. Nie wolno ich bagatelizowaćObjawy arytmii. Nie wolno ich bagatelizowaćCzytaj dalej

Zakaz lotów dotyczy również rejsów do dziesięciu innych krajów. Mowa między innymi o Gruzji czy Stanach Zjednoczonych (z wyłączeniem stanów Illinois i Nowy Jork).

Ograniczenie transportu z uwagi na pandemię koronawirusa nie uwzględnia państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i strefy Schengen. Według autorów projektu ma urzeczywistnić to swobodny przepływ osób w ramach wyżej wspomnianych obszarów.

Według doniesień mediów zakaz ma nie obowiązywać w tych krajach, które zobowiązały się do wdrożenia rozwiązań uwzględniających zastosowanie szczepionki na koronawiursa SARS-CoV-2. Na pokładzie maszyny mają znaleźć się wówczas jedynie osoby zaszczepione przeciw COVID-19.

Rozporządzenie zakazu lotów uwzględnia kilka wyjątków. Nie dotyczy rejsów wykonywanych z polecenia prezesa Rady Ministrów oraz tych wykonywanych w związku z potrzebami Sił Zbrojnych RP.

We wtorek 22 grudnia Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 7 192 nowe zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jednocześnie resort przekazał smutne informacje o śmierci 309 pacjentów chorych na COVID-19.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł