koronawirus i suche powietrze
pixabay_luvqs
Autor Natalia Niewczas - 23 Sierpnia 2020

Nowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Wiadomo już, co w ogromnym stopniu zwiększa ryzyko zakażenia

Koronawirus skupia na sobie uwagę uczonych z całego świata. Najnowsze zebrane przez australijskich ekspertów dane udowadniają, że koronawirus upodobał sobie niską wilgotność powietrza. Ryzyko zakażenia jest wtedy szczególnie wysokie.

Koronawirus zdaje się czuć najlepiej w warunkach niskiej wilgotności. Tak zwane “suche powietrze” może wpływać niekorzystnie na ryzyko zakażenia COVID-19. O konieczności noszenia maseczek zwłaszcza w letnie, suche dni przypominają uczeni z Australii i Chin.

Ważny apel Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy każdego PolakaWażny apel Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy każdego PolakaCzytaj dalej

Koronawirus i suche powietrze

Praca australijskich naukowców wykazująca związek między ryzykiem zakażenia koronawirusem a wilgotnym powietrzem została opublikowana w czasopiśmie “Transboundary and Emerging Diseases”. Uczeni odkryli, że ryzyko zachorowania na COVID-19 wzrasta w letnie, suche dni, gdy wilgotność powietrza jest niska. To właśnie wtedy cząsteczki wirusa są najmniejsze i wykazują tendencję do dłuższego utrzymywania się w powietrzu.

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, powyższe informacje powinny zachęcić zagorzałych przeciwników maseczek do zakrywania nosa i ust nawet w te dni, gdy dyskomfort spowodowany ich noszeniem może być największy. Wraz z naukowcami z Fudan University School of Public Health w Szanghaju, uczeni z University of Sidney twierdzą, że wystarczy jednoprocentowy spadek wilgotności powietrza, aby przyrost nowych zachorowań na koronawirusa wzrósł o ok. 7%. Spadek wilgotności o 10% z kolei może równać się z aż dwukrotnym wzrostem liczby zakażeń.

Właśnie dlatego szczególnie w upalne dni obowiązek zasłaniania nosa i ust nabiera jeszcze większego znaczenia. Maseczka (oczywiście ta poprawnie założona) zatrzymuje cząsteczki wirusa, które uwalnia podczas kaszlu czy kichania chora na COVID-19 osoba.

Dzisiaj grzeje: 1. Lech Wałęsa wieszczy katastrofę i apeluje. "Jeśli nie posłuchacie starego Wałęsy, to poginiecie wszyscy"
2. 5 tys. zł kary za jeden błąd. Przepisy się zaostrzają, lepiej się nie narazić

Tylko w niedzielę 23 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 581 nowych przypadkach zarażenia koronawirusem. Niechlubny rekord należy jednak do dnia 21 sierpnia - resort potwierdził wówczas aż 903 kolejne zachorowania na COVID-19.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mafijny boss na wolności. Wpłacono za niego porażającą kaucję
  2. Szokujące słowa Daniela Martyniuka. "Zniszczyć rząd". Ujawniamy, dlaczego tak powiedział
  3. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
  4. Wzruszające wyznanie Magdy Gessler. Zmaga się z ciężką chorobą, prześmiewcy powinni teraz dwa razy się zastanowić
  5. Możesz zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny, ministerstwo ostrzega. Przepis wchodzi w życie od 1 września
  6. Spędzili ze sobą 54 lata i nikt nie spodziewał się takiego zakończenia. Prawdziwa miłość do grobowej deski

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł