Nowe objawy koronawirusa. Lepiej ich nie lekceważyć

Koronawirus może dawać nietypowe objawy
unsplash_Anastasiia Chepinska
Autor 24.03.2020

Koronawirus SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu pojawił się już w ponad 190 krajach. Choroba COVID-19 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem, jednak najnowsze badania ujawniają, że pacjenci uskarżający się na częściowy lub całkowity zanik węchu bądź smaku, również mogą być zakażeni koronawirusem.

Koronawirus wciąż szerzy spustoszenie nie tylko w Azji, ale i na całym świecie. Dotychczas potwierdzono ponad 390 tys. przypadków zakażenia. Od początku epidemii zmarło ponad 17 tys. osób. W Europie największy problem z wirusem Wuhan mają Włochy, a także Hiszpania i Niemcy.

Czas między początkiem zakażenia a wystąpieniem pierwszych objawów wynosi zwykle około pięciu dni, jednak może on trwać nawet dwa tygodnie. Pacjentami, którzy są najbardziej narażeni na działanie wirusa, są osoby starsze, osoby z chorobami układu krążenia, chorobami płuc oraz cukrzycą.

Z ostatniej chwili: Rząd wprowadza kolejne ograniczenia. Dotyczą wychodzenia z domuZ ostatniej chwili: Rząd wprowadza kolejne ograniczenia. Dotyczą wychodzenia z domuCzytaj dalej

Koronawirus może dawać nietypowe objawy, takie jak problemy z węchem czy smakiem

Typowe objawy choroby COVID-19 to gorączka, kaszel i duszności, w cięższych zaś przypadkach może dochodzić do powikłań, w tym do zapalenia płuc i zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Ostatnie badania pokazują jednak, że nie są to jedyne objawy choroby. Zdaniem ekspertów z dziedziny otolaryngologii do pierwszych symptomów COVID-19 należą utrata węchu lub smaku.

Specjaliści alarmują, że pacjenci uskarżający się na częściowy lub całkowity zanik węchu bądź smaku powinni być izolowani i poddawani testom w kierunku koronawirusa. Co ciekawe, objaw ten może towarzyszyć chorobie nawet przy braku gorączki czy kaszlu. Brytyjscy eksperci z British Rhinological Society ostrzegają, że każda osoba, która doświadczyła nagłej utraty węchu, może nieświadomie roznosić koronawirusa. Taka sytuacja może występować nawet w przypadku braku innych objawów.

Jak podaje portal national-geographic.pl, specjaliści przeanalizowali dane dotyczące pacjentów z koronawirusem z Korei Południowej, Chin i Włoszech. Skupili się oni na całkowitej utracie węchu oraz zmniejszonej zdolności do wyczuwania zapachów. Jak wykazała analiza, około jedna trzecia pacjentów, u których testy potwierdziły zakażenie SARS-CoV-2, zgłaszała też częściowy bądź całkowity zanik węchu.

- W Korei Południowej, gdzie badania były najbardziej rozpowszechnione, 30 procent pacjentów z dodatnim wynikiem testu miało anosmię, jako główny objaw pojawiający się w łagodnych przypadkach – poinformowali w oświadczeniu prof. Claire Hopkins, prezes British Rhinological Society oraz Nirmal Kumar z British Association of Otorhinolaryngology.

Eksperci podkreślili ponadto, że szybko rośnie liczba doniesień o pacjentach z utraconym węchem przy braku innych objawów. Chorzy zatem mimo braku najpowszechniejszych objawów mogą przenosić wirusa. Z ustaleniami brytyjskich ekspertów zgadzają się badacze m.in. z Iranu, Włoch, Francji czy Stanów Zjednoczonych, którzy także coraz częściej odnotowują przypadki utraty węchu u pacjentów.

Dzisiaj grzeje: 1. Koronawirus może zniknąć wraz z ociepleniem? Pierwsze wyniki badań

2.82-latek perfidnie oszukany przez naciągaczy. Stracił ponad 60 tys. zł

Brak innych symptomów u tych pacjentów może skutkować tym, że choroba na całym świecie będzie się rozprzestrzeniać jeszcze bardzo długi czas.
- Ci pacjenci mogą być ukrytymi nosicielami, którzy ułatwiają szybkie rozprzestrzenianie się COVID-19 – napisano w oświadczeniu.

Profesorowie wystosowali prośbę o dobrowolną samodzielną izolację na czas minimum siedmiu dni do wszystkich, którzy zauważą u siebie problemy z węchem bądź smakiem. Apel dotyczy szczególnie młodych pacjentów, u których zakażenie może przebiegać niemal bezobjawowo.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Beaty Tyszkiewicz przekazała tragiczne wiadomości. Fani są zdruzgotani
  2. Kolejny zakaz w Polsce. Jeszcze w tym tygodniu, są nowe informacje
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. Zamknęła burgera i frytki z McDonald's do pudełka po butach. Otworzyła je po 24 latach i ją poraziło, firma już wydała oświadczenie

Następny artykuł