Koronawirus może utrzymywać się na przedmiotach znacznie dłużej, niż podejrzewaliśmy
unsplash_Viktor Forgacs
Autor Aneta Młodawska - 25 Marca 2020

Nowe doniesienia. Koronawirus może utrzymywać się na przedmiotach znacznie dłużej, niż myśleliśmy

Koronawirus został odnaleziony w kabinach dwóch wycieczkowców 17 dni po opuszczeniu ich przez pasażerów. Naukowcy podkreślają, że materiał genetyczny wirusa wywołującego COVID-19 znaleziono w kabinach, które nie zostały jeszcze poddane dezynfekcji. Informacja ta zmienia spojrzenie na trwałość koronawirusa.

Koronawirus SARS-CoV-2 po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku. Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ w Wuhan, który władze zamknęły już 1 stycznia. Obecnie patogen znajduje się już w ponad 190 krajach. Dotychczas potwierdzono ponad 424 tys. przypadków zakażenia.

Choroba COVID-19 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem, jednak najnowsze badania ujawniają, że pacjenci uskarżający się na częściowy lub całkowity zanik węchu bądź smaku, również mogą być zakażeni koronawirusem.

Z ostatniej chwili: książę Karol zakażony koronawirusemZ ostatniej chwili: książę Karol zakażony koronawirusemCzytaj dalej

Koronawirus może utrzymywać się na przedmiotach znacznie dłużej, niż podejrzewaliśmy

Koronawirus przetrwał aż 17 dni w kabinach wycieczkowców. Patogen został odnaleziony w kabinach Diamond Princess i Grand Princess. Załoga i pasażerowie pierwszego ze statków zostali poddani kwarantannie w Jokohamie 4 lutego, po zdiagnozowaniu COVID-19 u uczestnika poprzedniego rejsu do Hongkongu. W trakcie rejsu doszło do zakażenia 712 pasażerów i członków załogi, którzy stanowili niemal 20 proc. wszystkich uczestników podróży. Zgodnie z decyzją rządów krajów, których pasażerowie są obywatelami, zostali oni ewakuowani. Niestety dziewięciu z nich zmarło zaraz po zejściu ze statku.

Drugi statek objęty badaniem, Grand Princess, został zmuszony do cumowania u wybrzeży Kalifornii po pozytywnym wyniku testu dwóch pacjentów. Następnie urzędnicy z Kalifornii sprowadzili statek do Port of Oakland, skąd pasażerowie zostali przetransportowani do federalnych miejsc kwarantanny. Wśród pasażerów tego wycieczkowca koronawirusem zaraziło się 78 osób, a jedna z nich zmarła.

Na obydwu wycieczkowcach wirus utrzymywał się aż 17 dni po opuszczeniu ich przez uczestników rejsów. Dotąd dowiedziono, że utrzymuje się on maksymalnie do 3 dni na plastiku i stali nierdzewnej. Informacja o wirusie na wycieczkowcach rzuca zatem nowe światło na wiedzę dotyczącą trwałości patogenu.

Dzisiaj grzeje: 1. Nowe objawy koronawirusa. Lepiej ich nie lekceważyć

2. Wprowadzono bardzo ważną zmianę, każdy podatnik musi o niej wiedzieć. Nowy przepis już obowiązuje

Jak podaje portal rp.pl, naukowcy z amerykańskiego Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób podkreślają, że materiał genetyczny wirusa wywołującego COVID-19 znaleziono w kabinach, które nie zostały poddane dezynfekcji.

Czas między początkiem zakażenia a wystąpieniem pierwszych objawów wynosi zwykle około pięciu dni, jednak może on trwać nawet dwa tygodnie. Pacjentami, którzy są najbardziej narażeni na działanie wirusa, są osoby starsze, osoby z chorobami układu krążenia, chorobami płuc oraz cukrzycą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przed Wielkanocą KIRDiP ostrzega Polaków, chodzi o jajka. Włochy były 1 z największych producentów jaj w Europie
  2. Córka i ciężarna żona ministra środowiska mają koronawirusa. Wiadomo, w jakim są stanie
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. W kwarantannie nie masz co liczyć na przesyłkę. Poczta Polska wstrzymuje listonoszy

Następny artykuł