Kto w największym stopniu roznosi koronawirusa? Naukowcy wskazali grupę superroznosicieli

Koronawirus w większości jest przenoszony przez superroznosicieli
unsplash.com/Lisanto 李奕良
Autor Barbara Bujar25.10.2020

Ilość zakażeń koronawirusem na świecie cały czas rośnie. Według naukowców istnieje pewna grupa społeczna, która w szczególności odpowiada za rozprzestrzenianie się patogenu. Uczeni udowodnili to, prowadząc specjalne badania. Po otrzymaniu wyników doszli do wniosku, że tzw. superroznosiciele powodują aż 80 procent nowych zakażeń. Scharakteryzowali ich, podając między innymi ich przedział wiekowy.

Superrzoznosiciele odpowiadają za blisko 80 procent nowych zakażeń koronawirusem – do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy z Emory University. Jak donosi Onet, eksperci przed publikacją wyników przeprowadzili skrupulatne testy, w których udział wzięło prawie 10 000 osób. W trakcie badań posłużono się współczynnikami R i k.

Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli PolacyMinister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli PolacyCzytaj dalej

Za większość zakażeń koronawirusem odpowiadają superroznosiciele. Kim są?

O współczynniku R mówi się bardzo często. Służy on do określenia tempa rozprzestrzeniania się koronawirusa i ustalenia średniej liczby osób, które mogą zostać zakażone przez jednego chorego. W swoich badaniach amerykańscy naukowcy posłużyli się jednak nie tylko nim. Podczas analizy danych skorzystali także ze współczynnika k.

Współczynnik k odnosi się do superroznosicieli, czyli osób, które zarażają więcej osób, niż robi to przeciętny chory. Na niektórych obszarach, takich jak hrabstwo Dougherty, to właśnie oni odegrali kluczową rolę w wybuchu i rozwoju epidemii koronawirusa. Dzięki współczynnikowi k badacze mogą stwierdzić, jak często dochodzi do takich przypadków. Ustalają to na podstawie pomiaru zmienności w rozprzestrzenianiu się patogenu.

Za pomocą obu współczynników eksperci z Emory University przeanalizowali blisko 10 000 wyników zakażonych pacjentów. Otrzymali je z Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Georgia. Dane dotyczą osób diagnozowanych na terenie pięciu hrabstw: Cobb, DeKalb, Gwinnett, Fulton oraz Dougherty. To właśnie tam spośród całego stanu wykryto najwięcej zakażeń.

Analiza współczynnika R mówiła sama za siebie – wirus na analizowanych obszarach rozprzestrzeniał się bardzo szybko. Dla przykładu, którym posłużyła się redaktorka Onetu, jego wartość w Dougherty wynosiła aż 5,2.

Uczeni byli przekonani, że na terenie stanu Georgia za przenoszenie patogenu odpowiadają superroznosiciele. Postanowili użyć więc współczynnika k. Po analizie uzyskanych wyników doszli do przełomowych wniosków - aż jedna piąta wszystkich badanych chorób pochodziła wyłącznie od dwóch procent zakażonych pacjentów.

Amerykańscy badacze postanowili scharakteryzować grupę społeczną, która według nich stanowi na świecie zaledwie 20 procent chorych, a zaraża aż 80 procent osób. W ustalaniu jej cech dużą rolę odegrała kategoria wiekowa. Uczeni ustalili w niej granicę 60 lat.

Zdaniem ekspertów to właśnie osoby, które nie ukończyły jeszcze 60. roku życia, są odpowiedzialne za superroznosicielstwo. Starsi pacjenci zarażają innych aż trzy razy rzadziej.

Dzisiaj grzeje: 1.WHO ostrzega. "Świat znalazł się w krytycznym punkcie"
2.Samochód TVP prawie staranował protestujących w centrum Warszawy. Poseł wszystko nagrał, będzie donos na policję
3. Na jej pępku pojawił się guzek. Nie miała pojęcia, że jest to objaw niebezpiecznej choroby

Dziś obchodziłaby urodziny. Agnieszka Kotulanka przegrała z niezwykle niebezpieczną chorobą, nie wolno jej lekceważyćDziś obchodziłaby urodziny. Agnieszka Kotulanka przegrała z niezwykle niebezpieczną chorobą, nie wolno jej lekceważyćCzytaj dalej

W obliczu takich informacji naukowcy alarmują, aby pamiętać o jednej z podstawowych zasad bezpieczeństwa, czyli utrzymywaniu dystansu społecznego. Ograniczenie bliskiego kontaktu z innymi ludźmi może bardzo korzystnie wpłynąć na zdrowie społeczeństwa i dalszy rozwój epidemii koronawirusa.

Już dzisiaj rusza pierwszy szpital tymczasowy. Łóżka czekają na pacjentówJuż dzisiaj rusza pierwszy szpital tymczasowy. Łóżka czekają na pacjentówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jeden ruch NBP i stabilność finansowa legnie w gruzach. Ekspert ostrzega Polaków
  2. Najważniejsze odkrycie XXI wieku. NASA potwierdziła niesamowite doniesienia odnośnie Księżyca
  3. Wstydliwy problem, który może dotyczyć prawie połowy Polaków. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by się z nim uporać
  4. Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazu
  5. Andrzej Duda publicznie przeprasza. Prezydent opublikował w sieci film ze szczerym wyznaniem
  6. Czy Polacy wyjadą na cmentarze i zastaną zamknięte bramy? Czasu jest coraz mniej, słowa eksperta niepokoją
  7. Cała Warszawa sparaliżowana, kobiety blokują ulice. Policja ściągnęła śmigłowiec

Następny artykuł