koronaiwrus: leczenie w domu
unsplash National Cancer Institute
Autor Klaudia Gaicka - 25 Października 2020

Jak leczyć COVID w domu? Ekspert tłumaczy najnowsze wytyczne

Leczenie zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 najczęściej przebiega w domu. Dzieje się tak, ponieważ u wielu osób choroba owszem daje objawy, lecz nie na tyle silne, aby zakwalifikować pacjenta do hospitalizacji.

Leczenie koronawirusa SARS-CoV-2 nie zawsze wygląda w taki sposób, jak wielu z nas sądzi. Mimo wszystko większość chorych nawet tych z objawami leczy się w swoich domach.

Naukowcy przewidują, że COVID-19 stanie się chorobą endemiczną. Co to oznacza?Naukowcy przewidują, że COVID-19 stanie się chorobą endemiczną. Co to oznacza?Czytaj dalej

Ekspert wyjaśnia jak wygląda leczenie koronawirusa w domu

Warto wiedzieć, jak możemy sobie pomóc, na wypadek, gdybyśmy nie mieli jak skontaktować się z lekarzem. Mowa oczywiście o pomocy doraźnej, ponieważ w przypadku ciężkich objawów zawsze lepiej oddać się w ręce specjalistów.

- Dopóki osoba zakażona koronawirusem nie ma ciężkich objawów i jest wydolna krążeniowo i oddechowo, to hospitalizacja nie jest konieczna - podkreśla lekarz rodzinny i autor popularnego bloga dr Michał Domaszewski.

Jak podaje portal Abczdrowie.pl, wciąż nie ma leku, który byłby „cudownym środkiem” na COVID-19. Niestety pacjent, który ma silne symptomy, musi być leczony jedynie objawowo.

- Dlatego tej choroby nie leczymy przyczynowo, tylko objawowo - gorączkę, kaszel itp. Samo leczenie w początkowych, skąpoobjawowych stadiach niewiele się różni od leczenia niektórych infekcji sezonowych - tłumaczy lekarz.

W przypadku gorączki powyżej 38 stopni Celsjusza eksperci zwykle przepisują pacjentowi paracetamon lub/i ibuprofen. Z kolei, aby poradzić sobie z kaszlem, warto spróbować początkowo miodu.

Istotne jest także posiadanie w domu porządnego termometru, najlepiej dotykowego elektronicznego, ponieważ według ekspertów to właśnie on jest najdokładniejszy.

Zdaniem lekarza kluczowy jest także wypoczynek i odpowiednie nawodnienie organizmu. Pacjenci zakażeni koronawirusem powinni wypijać około 2 litrów każdego dnia.

Dr Domaszewski wyjaśnia także, kiedy powinniśmy zadzwonić do lekarza, a kiedy prosto na pogotowie. Jedną z głównych kwestii jest czas trwania gorączki. Z doświadczenia eksperta wynika, że zwykle nie trwa ona dłużej niż kilka. Jeżeli zauważymy, że nasza gorączka utrzymuje się wyjątkowo długo, skonsultujemy nasz stan z lekarzem rodzinnym.

- Złym symptomem będzie zarówno zbyt wysokie ciśnienie, jak i zbyt niskie (poniżej 90/60 mmHg). Jeśli przy niskim ciśnieniu rośnie tętno (powyżej 100 uderzeń na minutę), to kolejny powód do kontaktu z lekarzem. Kolejnym niepokojącym objawem jest ból zamostkowy w klatce piersiowej, zwłaszcza jeśli ktoś ma chorobę niedokrwienną serca - wyjaśnia Michał Domaszewski.

Dzisiaj grzeje: 1.WHO ostrzega. "Świat znalazł się w krytycznym punkcie"
2.Dotarliśmy do kobiety zrzuconej ze schodów kościoła na proteście. Jej relacja oburza, doszło do niewyobrażalnych scen
3. Na jej pępku pojawił się guzek. Nie miała pojęcia, że jest to objaw niebezpiecznej choroby

Trzecia fala pandemii może być jeszcze groźniejsza? Niepokojące doniesieniaTrzecia fala pandemii może być jeszcze groźniejsza? Niepokojące doniesieniaCzytaj dalej

Symptomem, który powinien sprawić, że nie będziemy czekać ani chwili dłużej, tylko od razu zadzwonimy na pogotowie, są duszności.

- Chodzi nie tylko o COVID-19, ale również o inne choroby, które mogą objawiać się w ten sposób. Spadek „natlenienia" krwi poniżej 95 proc. i związana z nim duszność to wskazanie do hospitalizacji. Niestety, dość często obserwuję u pacjentów taką tendencję, że po prostu boją się jechać do szpitala i robią wszystko, żeby tego uniknąć. W ten sposób tracą ważny czas - mówi lekarz.

Nowy objaw koronawirusa. Dotyczy oczuNowy objaw koronawirusa. Dotyczy oczuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pieniądze może i będziesz miał, ale z nich nie skorzystasz. Szykują się ogromne problemy z nowymi monetami
  2. Pocztę Polską czeka cyfryzacja, a wraz z nią gigantyczna fala zwolnień. Zaskakujące doniesienia
  3. Wstydliwy problem, który może dotyczyć prawie połowy Polaków. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by się z nim uporać
  4. Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazu
  5. Andrzej Duda publicznie przeprasza. Prezydent opublikował w sieci film ze szczerym wyznaniem
  6. Zakaz dla Polaków od 2 listopada, dotyczy przemieszczania się. Wszystko przez covid, zaskakująca decyzja Chin
  7. Niepokojące sceny pod warszawskimi kościołami, pojawiły się doniesienia o pobiciu. Są nagrania

Następny artykuł