koronawirus trzecia fala
pixabay.com/modovisible
Autor Natalia Niewczas - 25 Października 2020

Trzecia fala pandemii może być jeszcze groźniejsza? Niepokojące doniesienia

O tym, że koronawirus stwarza poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia, naukowcy przypominają od początku ogłoszenia przez WHO pandemii. Teraz głowy ekspertów zaprzątają między innymi spodziewane kolejne fale zachorowań. Ostatnio na ten temat wypowiedział się jeden z polskich wirusologów.

Niewykluczone, że koronawirus uderzy ze wzmożoną siłą po raz trzeci. Przed podobnym scenariuszem ostrzega polski wirusolog. Profesor Włodzimierz Gut alarmuje: trzecia fala pandemii to realne, duże zagrożenie.

Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli PolacyMinister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli PolacyCzytaj dalej

Czy koronawirus zaatakuje po raz trzeci? Zdaniem wirusologa taki scenariusz jest prawdopodobny

Polski profesor Włodzimierz Gut nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że koronawirus jest niebezpieczny. Wirusolog bierze także pod uwagę pesymistyczny scenariusz zakładający trzecią falę zachorowań. Jego zdaniem może być ona niebezpieczna w szczególny sposób.

Jak podaje portal webniusy.com, profesor Włodzimierz Gut podzielił się swoimi przewidywaniami dotyczącymi dalszego rozwoju sytuacji epidemiologicznej w rozmowie z portalem money.pl. Uczony podkreślił wówczas, że z potencjalną trzecią falą zachorowań na koronawirusa łączy się nie tylko kolejny wzrost zakażeń, ale i szereg konsekwencji zdrowotnych po przebytych już infekcjach.

Profesor Włodzimierz Gut niestety nie ma dobrych wieści do przekazania. Jak wskazuje, potencjalne trzecia fala może trwać nawet przez lata. Jedną z jej najgorszych konsekwencji będą jednak powikłania zdrowotne pojawiające się po zakażeniu koronawirusem.

- Problemy kardiologiczne, pulmonologiczne, nefrologiczne. Do tego dochodzą zaburzenia osobowości, problemy mentalne - wylicza wirusolog.


Podczas gdy u jednych pacjentów konsekwencje zakażenia koronawirusem wystąpią niemal od razu po przebyciu infekcji, u innych mogą pojawić się dopiero po dłuższym czasie. Niewykluczone, że po latach. Wirus SARS-CoV-2 wciąż skrywa bowiem przed dzisiejszą medycyną wiele tajemnic.

Dzisiaj grzeje: 1.WHO ostrzega. "Świat znalazł się w krytycznym punkcie"
2.Pilna informacja, zmiany w godzinach dla seniorów. Chodzi o jeden wyjątek, który wprowadził rząd
3. Na jej pępku pojawił się guzek. Nie miała pojęcia, że jest to objaw niebezpiecznej choroby

Dziś obchodziłaby urodziny. Agnieszka Kotulanka przegrała z niezwykle niebezpieczną chorobą, nie wolno jej lekceważyćDziś obchodziłaby urodziny. Agnieszka Kotulanka przegrała z niezwykle niebezpieczną chorobą, nie wolno jej lekceważyćCzytaj dalej

Profesor Włodzimierz Gut opiera swoje przewidywania na badaniach prowadzonych nad wirusem SARS CoV-1, który zaatakował ludzkość w 2003 roku. U niektórych pacjentów powikłania występowały wówczas nawet trzy lata po przebytej infekcji.

Warto jednak zaznaczyć, że wystąpienie powikłań po przebytym zakażeniu koronawirusem nie będzie dotyczyło wszystkich pacjentów. Szacuje się, że na 200 tys. zakażonych osób, z konsekwencjami zdrowotnymi po przebytej chorobie może liczyć się ok. 20 tys. z nich.

Dnia 25 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało liczbie ponad 11 tys. potwierdzonych zachorowań na COVID-19. Jednocześnie resort potwierdził zgon 87 zakażonych koronawirusem pacjentów.

Już dzisiaj rusza pierwszy szpital tymczasowy. Łóżka czekają na pacjentówJuż dzisiaj rusza pierwszy szpital tymczasowy. Łóżka czekają na pacjentówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu
  2. Tajemnicze sygnały z kosmosu ponownie do nas trafiają. Astronomowie nie mogą uwierzyć
  3. Wstydliwy problem, który może dotyczyć prawie połowy Polaków. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by się z nim uporać
  4. Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazu
  5. Andrzej Duda publicznie przeprasza. Prezydent opublikował w sieci film ze szczerym wyznaniem
  6. Zacznie się już dziś o 16:00. Władzę biją na alarm. Wszyscy Polacy i turyści powinni być gotowi
  7. Niepokojące sceny pod warszawskimi kościołami, pojawiły się doniesienia o pobiciu. Są nagrania

Następny artykuł