Epidemia koronawirusa może powrócić w przyszłym sezonie
unsplash_Martin Sanchez
Autor - 26 Marca 2020

Koronawirus może wrócić w przyszłym roku? Wirusolog tłumaczy

Epidemia koronawirusa ogarnęła praktycznie cały świat. Choroba atakuje osoby w każdym wieku, jednak szczególnie niebezpieczna jest dla osób starszych i z chorobami współistniejącymi. Wiele osób liczy na to, że obecny kryzys zostanie wkrótce zażegnany, jednak walka z koronawirusem może potrwać dłużej, niż myśleliśmy.

Epidemia koronawirusa spowodowała śmierć wielu osób z Włoch, Iranu, Hiszpanii, Francji, a także Wielkiej Brytanii. Patogen rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, o czym świadczą codziennie rosnące liczby. W Polsce potwierdzono dotąd ponad 1085 przypadków zarażenia SARS-CoV-2.

Czas między początkiem zakażenia a wystąpieniem pierwszych objawów wynosi zwykle około pięciu dni, jednak może on trwać nawet dwa tygodnie. Pacjentami, którzy są najbardziej narażeni na działanie wirusa, są osoby starsze, osoby z chorobami układu krążenia, chorobami płuc oraz cukrzycą.

Lekarze będą mogli odstąpić od leczenia osób z koronawirusem. Zaskakujące doniesienia z NiemiecLekarze będą mogli odstąpić od leczenia osób z koronawirusem. Zaskakujące doniesienia z NiemiecCzytaj dalej

Epidemia koronawirusa może powrócić w przyszłym sezonie

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi zaś u 2-3% osób chorych.

Profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ przewiduje, że koronawirus SARS Cov-2 zostanie z nami już na zawsze. Jak podaje portal.abczdrowie.pl, zdaniem naukowca epidemia zacznie mijać latem, jednak podobnie jak grypa może powrócić w okresie jesienno-zimowym.

– Jeśli będziemy przygotowani na kolejny sezon, to będziemy silniejsi, w tej chwili błądzimy po omacku – powiedział profesor.

Zdaniem epidemiologów ostatecznego końca pandemii nie należy spodziewać się w tym roku. Nawet jeśli uda się opanować obecną sytuację, nie można zakładać, że koronawirus nie powróci.

– Takie epidemie często kończą się w maju, ale już jesienią wracają. Wszystko dlatego, że temperatura powietrza jest bardzo istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o rozprzestrzenianie się koronawirusa – komentuje amerykański mikrobiolog Charles P. Gerba.

Dzisiaj grzeje: 1. Liczba zarażonych w Polsce cały czas rośnie. Mimo to Krzysztof Jackowski twierdzi, że niebawem czeka nas przełom

2. Zakażony koronawirusem mężczyzna zdradził pierwsze objawy i rozwój choroby. Bardzo ważne słowa, trzeba wiedzieć

Koronawirus SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu, który wywołuje chorobę COVID-19, pojawił się już w ponad 196 krajach. Potwierdzono ponad 487 tys. przypadków zakażenia. Od początku epidemii zmarło ponad 22 tys. osób. Patogen szerzy spustoszenie nie tylko w Azji, ale i na całym świecie. W Europie największy problem z wirusem Wuhan mają Włochy. Obecny bilans w tym kraju jest najwyższy na całym kontynencie. Osób zakażonych jest tam bowiem 74 tys. Choroba COVID-19 atakuje osoby w każdym wieku, jednak szczególnie niebezpieczna jest dla osób starszych i pacjentów z chorobami współistniejącymi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaczął wbijać igłę w skórkę od banana. Genialny trik, po sekundzie na nagraniu widać powalające efekty
  2. Pierwsza ofiara koronawirusa w rodzinie królewskiej. Nie żyje księżniczka Maria Teresa z dynastii Bourbon-Parma
  3. Przełom w walce z koronawirusem. Węgierscy naukowcy odkryli dokładny kod genetyczny wirusa
  4. Już niedługo może być najczęściej diagnozowanym nowotworem. Ponad połowa przypadków wykrywana jest zbyt późno
  5. Można ponownie zarazić się koronawirusem? Lekarze nie mają wątpliwości
  6. Skarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzy

Następny artykuł