Wszystko jest już jasne. Naukowcy podali, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń koronawirusem

Koronawirus - gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń?
pixabay.com/leo2014
Autor Barbara Bujar26.11.2020

Transmisją koronawirusa SARS-CoV-2 zainteresowali się badacze z Uniwersytetu Stanforda. Dzięki modelowi komputerowemu, który przeanalizował 98 tysięcy mieszkańców i ponad 500 tysięcy lokalizacji, wskazali miejsca, w których patogen rozprzestrzenia się najczęściej. Na liście znalazły się między innymi restauracje.

Naukowcy opublikowali kolejne wyniki badań nad koronawirusem SARS-CoV-2. Tym razem zespół z Uniwersytetu Stanforda podzielił się wnioskami na temat częstotliwości rozprzestrzeniania się patogenu i miejsc, które temu sprzyjają. Do testów badacze wykorzystali specjalny model komputerowy.

- Opracowaliśmy komputerowy model, aby przeanalizować, jak ludzie o różnym demograficznym pochodzeniu i mieszkający w różnych dzielnicach odwiedzają różnego typu bardziej i mniej zatłoczone miejsca. Na podstawie tych danych mogliśmy przewidzieć prawdopodobieństwo nowych infekcji pojawiających się w wybranym miejscu i czasie – powiedział jeden z naukowców, prof. Jure Leskovec cytowany przez Interię.

Szpital na Narodowym przechodzi prawdziwą reformę. Dyrektor placówki zabrał głosSzpital na Narodowym przechodzi prawdziwą reformę. Dyrektor placówki zabrał głosCzytaj dalej

Gdzie najczęściej rozprzestrzenia się koronawirus? Naukowcy wyjaśniają

Jak ustalił serwis Interia Wydarzenia, wskazany przez badaczy model komputerowy pozwolił im na przetestowanie 98 milionów mieszkańców dużych amerykańskich miast i ponad 500 tysięcy odwiedzanych miejsc. Naukowcy cały czas sprawdzali, gdzie przemieszczają się uczestnicy ich badań, jak długo przebywają w danej lokalizacji oraz ile osób spędza czas w ich pobliżu.

Podczas testów naukowcy mieli także skorzystać z anonimowych danych komórkowych, a także informacji demograficznych i epidemiologicznych. Dzięki połączeniu ich z wcześniejszymi ustaleniami wysnuli istotne wnioski – wskazali, w których miejscach najczęściej dochodzi do zakażeń koronawirusem.

Zdaniem zespołu z Uniwersytetu Stanforda koronawirus SARS-CoV-2 najczęściej rozprzestrzenia się w zamkniętych przestrzeniach publicznych, takich jak kawiarnie, restauracje oraz kluby fitness, To właśnie w takich miejscach ludzie przebywają w bliskim kontakcie i zapominaja o utrzymywaniu dystansu społecznego.

- W zasadzie każdy może użyć tego modelu do zrozumienie konsekwencji różnych decyzji odnośnie ograniczania ruchu ludzi i zamykania biznesów – tłumaczył prof. Leskovec, odnosząc się do biznesu.

Badania amerykańskiego zespołu naukowego doprowadziły do uzyskania jeszcze jednego wniosku – najbardziej narażona na zakażenie koronawirusem jest uboższa część społeczeństwa. Według ekspertów w Uniwersytetu Stanforda ludzie o niskich dochodach częściej robią zakupy w małych i zatłoczonych sklepach oraz korzystają z transportu publicznego.

- W przeszłości zakładano, że tego typu różnice wynikają z istniejących wcześniej warunków i gorszego dostępu do opieki zdrowotnej. Jednak nasz model sugeruje, że rozbieżności są napędzane także przez sposób poruszania się ludzi – wyjaśnił współautor pracy, prof. David Grusky.

Dzisiaj grzeje:
1.Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
2.Rząd właśnie przyjął rozporządzenie dot. Wigilii. Oficjalnie wiadomo, ile osób może zasiąść przy stole
3.Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia. Chodzi o pochodzenie koronawirusa

Mały Nikoś pilnie potrzebuje pomocy. Czas jest dla niego na wagę złotaMały Nikoś pilnie potrzebuje pomocy. Czas jest dla niego na wagę złotaCzytaj dalej

Jak przyznał Grusky, na świecie powinny powstać takie formy biznesu, które wyeliminują "lub przynajmniej zredukują różnice stworzone przez obecne praktyki".

Minister Zdrowia wprost o trzeciej fali epidemii. Podał konkretny termin oraz plany dotyczące szczepieńMinister Zdrowia wprost o trzeciej fali epidemii. Podał konkretny termin oraz plany dotyczące szczepieńCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Martyna Wojciechowska w ogniu krytyki. Posypał się grad nieprzyjemnych komentarzy, wszystko przez jedną reklamę
  3. Ogromne zmiany w Apple. Aktualizacja iPhone'a nie dla każdego
  4. Wczesne objawy nadciśnienia. Nie można ich bagatelizować
  5. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  6. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  7. Przerażona suczka ma zostać uśpiona. Widząc jej reakcję, weterynarz podejmuje nieprzewidzianą decyzję
  8. Małżeństwo brało wspólny prysznic, gdy nagle żona zauważyła jeden szczegół. Od razu zażądała rozwodu

Następny artykuł