Niepokojące doniesienie z zagranicy. Nowa mutacja koronawirusa dotarła do kolejnych krajów

Koronawirus - kolejne przypadki nowej mutacji
pixabay.com/mattthewafflecat
Autor Barbara Bujar26.12.2020

W kolejnych krajach potwierdzono pierwsze przypadki nowej odmiany koronawirusa SARS-CoV-2. W Japonii zdiagnozowano takie zakażenie u pięciu osób, we Francji – u jednej. Wszyscy chorzy mieli niedawno wrócić z Wielkiej Brytanii.

Nowa odmiana koronawirusa SARS-CoV-2 zaczęła rozprzestrzeniać się po świecie. Wcześniej przypadki wariantu VUI-202012/01 pojawiły się już w Danii, Holandii i Australii (więcej TUTAJ). Teraz zakażenia potwierdzono także w Japonii i Francji.

Nowy szczep koronawirusa. Francja i Japonia potwierdziły pierwsze przypadki

Jak podaje serwis internetowy TVN24, o kolejnych przypadkach zakażenia nową mutacją koronawirusa SARS-CoV-2 poinformowały w piątek władze Japonii. Oficjalny komunikat w tej sprawie wydało także francuskie Ministerstwo Zdrowia.

W Japonii infekcję wywołaną wariantem VUI-202012/01 zdiagnozowano u 5 pacjentów. W związku z tym, że wszyscy wrócili niedawno z Wielkiej Brytanii, służby medyczne rozpoczęły proces sprawdzania, z kim kontaktował się każdy z nich. Takie dane mają ułatwić wskazanie trasy ewentualnego rozprzestrzeniania się nowej mutacji patogenu.

- W związku z wykryciem mutacji koronawirusa, Japonia zabroniła wjazdu podróżującym z Wielkiej Brytanii. Wyjątkiem są obywatele i rezydenci, którzy powracają do kraju – informuje TVN24.

Donieśli na sąsiadów, że łamią limity na Wigilię. Policjanci byli bardzo zaskoczeni, gdy dotarli na miejsceDonieśli na sąsiadów, że łamią limity na Wigilię. Policjanci byli bardzo zaskoczeni, gdy dotarli na miejsceCzytaj dalej

Z kolei we Francji do tej pory potwierdzono wyłącznie jedno zakażenie nową odmianą koronawirusa. Zdiagnozowano je w mieście Tours u pacjenta, który – podobnie do obywateli Japonii – wrócił w ubiegłym tygodniu z Londynu. Obecnie jest w dobrym stanie i przebywa w izolacji.

Przypomnijmy, że nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2, któremu nadano oznaczenie VUI-202012/01, po raz pierwszy pojawił się w południowo-wschodniej Anglii. Brytyjskie władze poinformowały o nim dwa tygodnie temu – w poniedziałek 14 grudnia.

Nowa odmiana patogenu ma wykazywać się wzmożoną zakaźnością – ocenia się, że rozprzestrzenia się o 70 procent szybciej od swoich poprzedników. W związku z tym władze wielu krajów Europy zdecydowały się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, polegających na wstrzymaniu połączeń lotniczych i kolejowych z Wielką Brytanią.

Zakaz lotów zaczął obowiązywać między innymi w Belgii, Holandii i we Włoszech. Na wprowadzenie ograniczenia zdecydowała się także Polska. O decyzji rządu poinformował między innymi rzecznik rządu Piotr Müller.

- Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa – napisał na Twitterze (więcej TUTAJ).

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł