Profesor Fal o najnowszych odkryciach. "Coś zmieniło się w przebiegu wirusa"

Koronawirus - zmieniony przebieg choroby
pixabay.com/mariohagen
Autor Barbara Bujar28.11.2020

W przebiegu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 nastąpiła pewna zmiana – zauważył prof. Andrzej Fal podczas rozmowy dla TVN 24. Zdaniem specjalisty coraz więcej pacjentów cierpi na problemy z układem krążenia i układem oddechowym. To może prowadzić do zwiększonej liczby zgonów w Polsce.

Przyrost zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce wciąż utrzymuje się na granicy kilkunastu tysięcy. Wiele osób ze zdiagnozowaną infekcją wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Choć lekarze walczą z chorobą już od wielu miesięcy, ostatnio zauważają zmianę w jej przebiegu. O szczegółach opowiedział prof. Andrzej Fal.

Powinna znaleźć się w każdym domu. Pozwala ratownikom na szybkie działaniePowinna znaleźć się w każdym domu. Pozwala ratownikom na szybkie działanieCzytaj dalej

Jak obecnie przebiega zakażenie koronawirusem?

Prof. Andrzej Fal z Kliniki Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Szpitala MSWiA w Warszawie uczestniczył niedawno w rozmowie na antenie TVN 24. Specjalista zauważył, że w Polsce wyjątkowo niebezpieczna jest rosnąca liczba zgonów. Może być ona spowodowana zmianą w przebiegu COVID-19, której lekarze nie potrafią jeszcze wytłumaczyć.

Zdaniem prof. Fala w placówkach medycznych pojawia się ostatnio coraz więcej pacjentów z charakterystycznymi objawami. Należą do nich między innymi problemy z układem krążenia i układem oddechowym. To właśnie te dolegliwości sprawiają, że chorzy dużo gorzej przechodzą proces leczenia.

- Choroba przebiega jakby bardziej agresywnie. Nie mam potwierdzeń co do tego, że mamy jakąś mutację wirusa, która za to odpowiada. Nie, my (...) opieramy się na tym, co widzimy codziennie. I to dotyczy zarówno układu krążenia, gdzie coraz więcej pacjentów ma bradykardię (nadmierne spowolnienie akcji serca - red.), jak i układu oddechowego, gdzie zmiany u pacjentów hospitalizowanych są coraz bardziej obfite, coraz trudniej ustępujące – tłumaczył prof. Fal cytowany przez serwis internetowy TVN 24.

Wymienione objawy, szczególnie te dotyczące układu oddechowego, wymagają podłączenia pacjenta pod tlen. Zdaniem eksperta świadczy to o pewniej zmianie w przebiegu zakażenia. Nie wiadomo jednak, ile czasu upłynie, zanim lekarze dowiedzą się, czym została ona spowodowana.

- Coraz więcej pacjentów wymaga przewlekle wysokich przepływów tlenu czy też wspomagania oddechu w sposób mechaniczny. Tak że coś zmieniło się w przebiegu wirusa i nie potrafimy tego naukowo zdefiniować – przekazał specjalista.

Wspomniana zmiana w zakażeniach wywoływanych koronawirusem SARS-CoV-2 może prowadzić do zwiększonej liczby zgonów. W Polsce ofiar śmiertelnych jest coraz więcej. Zgodnie z najnowszym raportem Ministerstwa Zdrowia od początku pandemii zmarło już 958 416 pacjentów z COVID-19. To jeden z najwyższych wyników na świecie.

- Jeżeli w ten sposób spojrzymy na statystyki, to chociażby w ostatniej dobie Polska jest piątym krajem na świecie, jeśli chodzi o przyrost nowych przypadków zgonów. I my poza dziesiąte miejsce nie wychodzimy od dwóch tygodni. To jest najbardziej niepokojąca zmiana co do przebiegu epidemii w Polsce – przyznał prof. Fal.

W związku z tak niepojącymi danymi specjalista apeluje do Polaków, by ci nie radzili sobie z pierwszymi objawami choroby na własną rękę, tylko od razu zgłaszali się do lekarza. Objawem, którego szczególnie nie należy lekceważyć, są duszności. Warto także korzystać z pulsoksymetrów.

Dzisiaj grzeje:1.Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
3.Robert Gawliński przekazał smutną informację o śmierci. Fani są zdruzgotani
3.Pod osłoną nocy rząd podjął decyzję. Już 6 grudnia wszyscy Polacy odczują ogromną zmianę
4.Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia. Chodzi o pochodzenie koronawirusa

GIS wycofuje niektóre suszone kiełbasy z popularnego supermarketu. Mogą zawierać pałeczki salmonelliGIS wycofuje niektóre suszone kiełbasy z popularnego supermarketu. Mogą zawierać pałeczki salmonelliCzytaj dalej

- Jeżeli mamy szansę na patrzenie na stopień nasycenia naszej krwi tlenem i jeżeli będziemy według tego parametru starać się obiektywizować to, jak się czujemy, to zdecydowanie może w końcowym rozrachunku pomóc i naszemu życiu, i naszemu zdrowiu oraz lekarzom, ratownikom i pielęgniarkom, którzy będą nas leczyć – dodał

Drugi najczęściej zabijający Polaków nowotwór. Rak jelita grubego, jakie ma objawy?Drugi najczęściej zabijający Polaków nowotwór. Rak jelita grubego, jakie ma objawy?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Z samego rana wprowadzili obostrzenie, mamy potwierdzenie. Rozporządzenie opublikowane, wiadomo co z feriami
  2. Niesamowita oferta w Lidlu. Telewizor z 4K "za grosze"
  3. Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
  4. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  5. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  6. Małopolskie: wstrząsający widok w centrum miasta. Wywiesił kończyny zwierzęcia w parku
  7. Tragiczna wiadomość z rana. Nie żyje wybitny wokalista, o śmierci poinformował m.in. Robert Gawliński

Następny artykuł