Potwierdzono 3 nowe szczepy koronawirusa w Europie. Dwa z nich wykryto u jednej osoby

Koronawirus - nowe szczepy
pixabay.com/fernandozhiminaicela
Autor Barbara Bujar27.12.2020

W Portugalii potwierdzono trzy nowe szczepy koronawirusa SARS-CoV-2. Naukowcy jednak uspokajają – mutacje są naturalnym procesem. Dużo bardziej zastanawia ich jednak przypadek 17-letniej pacjentki, u której dwie odmiany patogenu wystąpiły jednocześnie. To pierwsza taka sytuacja na świecie.

Jak donosi Wirtualna Polska, w Europie znów potwierdzono nowe szczepy koronawirusa SARS-CoV-2. Tym razem odkrycia dokonali naukowcy w Portugalii. O szczegółach mówił w czwartek Joao Paulo Gomes z departamentu chorób zakaźnych.

Dwie mutacje koronawirusa u jednej pacjentki. „Nie wiadomo, jak to wyjaśnić”

Zakażenia nowymi odmianami koronawirusa SARS-CoV-2 potwierdzono w Krajowym Instytucie Zdrowia w Lizbonie. Eksperci wykryli u pacjentów aż trzy nieznane dotąd mutacje. Według wielu uczonych, których opinię podziela także Joao Paulo Gomes, proces ten jest jednak czymś naturalnym.

O naturalności w mutowaniu koronawirusów mówił także w rozmowie z Medonetem dr hab. Tomasz Dzieciątkowski. Jak przyznał, informacje dotyczące nowych szczepów SARS-CoV-2 są istotne dla naukowców, jednak dla społeczeństwa nie mają tak naprawdę żadnego znaczenia.

- To są niejako błędy, do których dochodzi podczas replikacji wirusa i które albo zaczynają żyć własnym życiem, albo są eliminowane, czego my nie zauważamy. (…) Do tej pory było siedem głównych wariantów genetycznych SARS-CoV-2 i teraz mamy kolejny. Ale nie jest to nic dziwnego. Wirusy mutowały, mutują i mutować będą – powiedział wirusolog.

Specjalne przywileje dla zaszczepionych już od dziś. Co przygotował rząd?Specjalne przywileje dla zaszczepionych już od dziś. Co przygotował rząd?Czytaj dalej

Portugalskich naukowców dużo bardziej od pojawienia się nowej odmiany patogenu zaniepokoiły wyniki testów jednej z pacjentek. U 17-letniej mieszkanki Porto wykryto bowiem dwie mutacje koronawirusa SARS-CoV-2 jednocześnie.

- Naukowcy nie wiedzą, jak wyjaśnić ten niespotykany przypadek. U pacjentki w ciągu 97 dni testy wykazywały zakażenie dwoma różnymi szczepami koronawirusa – informację z dziennika Publico cytuje WP Wiadomości.

Od początku pandemii w Portugalii COVID-19 zdiagnozowano u ponad 383 tys. osób. W wyniku zakażenia zmarło natomiast blisko 6400 pacjentów. Władze kraju – podobnie jak w Polsce – przygotowują się już do szczepień.

Przypomnijmy, że nowa odmiana koronawirusa SARS-CoV-2, którą wykryto w Portugalii, jest kolejną występującą w Europie. 14 grudnia o niezwykle szybko rozprzestrzeniającym się wariancie VUI-202021/01 poinformowały władze Wielkiej Brytanii.

- To wymknęło się spod kontroli i musimy nad tym znów zapanować – mówił wówczas brytyjski minister zdrowia Matt Hancock w rozmowie dla BBC.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł