Potwierdzono 3 nowe szczepy koronawirusa w Europie. Dwa z nich wykryto u jednej osoby

W Portugalii potwierdzono trzy nowe szczepy koronawirusa SARS-CoV-2. Naukowcy jednak uspokajają – mutacje są naturalnym procesem. Dużo bardziej zastanawia ich jednak przypadek 17-letniej pacjentki, u której dwie odmiany patogenu wystąpiły jednocześnie. To pierwsza taka sytuacja na świecie.
Jak donosi Wirtualna Polska, w Europie znów potwierdzono nowe szczepy koronawirusa SARS-CoV-2. Tym razem odkrycia dokonali naukowcy w Portugalii. O szczegółach mówił w czwartek Joao Paulo Gomes z departamentu chorób zakaźnych.
Dwie mutacje koronawirusa u jednej pacjentki. „Nie wiadomo, jak to wyjaśnić”
Zakażenia nowymi odmianami koronawirusa SARS-CoV-2 potwierdzono w Krajowym Instytucie Zdrowia w Lizbonie. Eksperci wykryli u pacjentów aż trzy nieznane dotąd mutacje. Według wielu uczonych, których opinię podziela także Joao Paulo Gomes, proces ten jest jednak czymś naturalnym.
O naturalności w mutowaniu koronawirusów mówił także w rozmowie z Medonetem dr hab. Tomasz Dzieciątkowski. Jak przyznał, informacje dotyczące nowych szczepów SARS-CoV-2 są istotne dla naukowców, jednak dla społeczeństwa nie mają tak naprawdę żadnego znaczenia.
- To są niejako błędy, do których dochodzi podczas replikacji wirusa i które albo zaczynają żyć własnym życiem, albo są eliminowane, czego my nie zauważamy. (…) Do tej pory było siedem głównych wariantów genetycznych SARS-CoV-2 i teraz mamy kolejny. Ale nie jest to nic dziwnego. Wirusy mutowały, mutują i mutować będą – powiedział wirusolog.
Portugalskich naukowców dużo bardziej od pojawienia się nowej odmiany patogenu zaniepokoiły wyniki testów jednej z pacjentek. U 17-letniej mieszkanki Porto wykryto bowiem dwie mutacje koronawirusa SARS-CoV-2 jednocześnie.
- Naukowcy nie wiedzą, jak wyjaśnić ten niespotykany przypadek. U pacjentki w ciągu 97 dni testy wykazywały zakażenie dwoma różnymi szczepami koronawirusa – informację z dziennika Publico cytuje WP Wiadomości.
Od początku pandemii w Portugalii COVID-19 zdiagnozowano u ponad 383 tys. osób. W wyniku zakażenia zmarło natomiast blisko 6400 pacjentów. Władze kraju – podobnie jak w Polsce – przygotowują się już do szczepień.
Przypomnijmy, że nowa odmiana koronawirusa SARS-CoV-2, którą wykryto w Portugalii, jest kolejną występującą w Europie. 14 grudnia o niezwykle szybko rozprzestrzeniającym się wariancie VUI-202021/01 poinformowały władze Wielkiej Brytanii.
- To wymknęło się spod kontroli i musimy nad tym znów zapanować – mówił wówczas brytyjski minister zdrowia Matt Hancock w rozmowie dla BBC.
Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:
- Donieśli na sąsiadów, że łamią limity na Wigilię. Policjanci byli bardzo zaskoczeni, gdy dotarli na miejsce
- Zbadali ponad 1700 ozdrowieńców po COVID-19. Dokonali niepokojącego odkrycia, było u połowy z nich
- Polska wysłała pomoc do Wielkiej Brytanii. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy z ważną misją do spełnienia