Pielgrzymka na Jasną Górę zatrzymana. Interweniowała policja, wiele osób oburzonych

Pielgrzymka łowicka zatrzymana przez policję
youtube.com/NowyŁowiczanin
Autor Barbara Bujar28.05.2020

Koronawirus spowodował, że pielgrzymom z Łowicza nie udało się dotrzeć na Jasną Górę. Po około 30 km drogi doszło do interwencji policji. Kilkadziesiąt osób usłyszało, że muszą zawracać. Tradycja łowickiego pielgrzymowania do Częstochowy jest jedną z najstarszych w Polsce.

Jak podaje polsatnews.pl, droga z Łowicza na Jasną Górę rozpoczęła się w poniedziałek 25 maja. Jej uczestnicy mieli dotrzeć na miejsce kilka dni później, a dokładnie w sobotę 30 maja. Mimo solidnego przygotowania i wyposażenia się we wszystkie konieczne środki bezpieczeństwa, w tym maseczki i płyny dezynfekujące, zostali zatrzymani przez policję. Funkcjonariusze natychmiast kazali przerwać im wędrówkę. Powodem tej decyzji miał być koronawirus.

Jest nowe epicentrum pandemii koronawirusa. Oficjalna informacja WHOJest nowe epicentrum pandemii koronawirusa. Oficjalna informacja WHOCzytaj dalej

Koronawirus uniemożliwił im pielgrzymowanie

Pielgrzymka na Jasną Górę to łowicka tradycja pielęgnowana od bardzo dawna. Można w niej uczestniczyć od 1656 roku. Wydarzenie to rozpoczyna sezon podróży do miejsc kultu religijnego. Potocznie nazywane jest „Jaskółką”. Pomimo trwającej epidemii, wierni z Łowicza chcieli wziąć udział w pielgrzymce również w tym roku.

- W czasie epidemii wyszła z Łowicza pielgrzymka. Zapiszą to wszystkie parafie i urzędy miasta - mówił w poniedziałek podczas mszy poprzedzającej pielgrzymkę biskup Józef Zawitkowski.

Wyruszyli w poniedziałek. We wtorek udało im się dotrzeć do okolic Budziszewic, gdzie zawędrowali w grupach 4-6 osobowych. Tam otrzymali informację od swojego przewodnika, że w związku z decyzją funkcjonariuszy policji pielgrzymka zostaje rozwiązana.

- Tak, to prawda. Wracamy do domu dlatego, że jest zakaz pielgrzymowania i koniec – skomentował na antenie Radia Łódź przewodnik łowickich pielgrzymów, ks. Wiesław Frelek.

O sprawie wypowiedziała się także Joanna Kącka, rzecznik prasowa KWP w Łodzi.

- Na terenie powiatu skierniewickiego policja podjęła interwencję w związku z zawiadomieniem o przemieszczaniu się dużej grupy. Znaczna część pielgrzymujących została wylegitymowana i w mniejszych grupach, pojazdami opuszcza zgromadzenie – poinformowała.

Dzisiaj grzeje: 1. Wstydliwy problem, z którym nie radzi sobie wielu pacjentów. Hemoroidy da się jednak skutecznie leczyć"

2. Zdecydowali się odłączyć kobietę od aparatury podtrzymującej życie. Wtedy 45-latka wyszeptała do męża słowa, których nigdy nie zapomni

Obserwowani przez policję wierni musieli zawrócić i udać się w kierunku swoich domów. Nie ukrywali swojego rozczarowania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści
  2. Polacy na potęgę wykupują ze sklepów jeden sprzęt. Lepiej się pospieszyć, magazyny już prawie puste
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Nawet 12 641,75 zł nowej ulgi może zostać w twojej kieszeni. Starsi Polacy będą jednak wściekli

Następny artykuł