koronawirus nowy lockdown
pixabay.com/soumen82hazra
Autor Natalia Niewczas - 29 Października 2020

Czy wprowadzenie kolejnego lockdownu to skuteczne rozwiązanie? Polski specjalista zabiera głos

Od wielu miesięcy koronawirus stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli. Dotarcie epidemii do Polski zmusiło władze do zastosowania nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa; wiosną mieliśmy do czynienia z niemal całkowitym lockdownem. Ostatnio coraz głośniej o kolejnej masowej izolacji.

W Polsce koronawirus wyraźnie przybiera na sile. Jeden za drugim padają nowe rekordy dobowej liczby zakażeń, przesuwają się kolejne granice. Z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną niestety mogą łączyć się dodatkowe restrykcje. O tym, czy ewentualny lockdown stanowi skuteczne rozwiązanie, ostatnio wypowiedział się jeden z polskich specjalistów.

Europejskie państwo zamyka granice z Polską. Decyzja może utrudnić życie wielu obywatelomEuropejskie państwo zamyka granice z Polską. Decyzja może utrudnić życie wielu obywatelomCzytaj dalej

W naszym kraju koronawirus wciąż przybiera na sile, Polacy obawiają się kolejnego lockdownu

W czwartek 29 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 20 tys. nowych zakażeniach koronariwusem w ciągu ostatniej doby. Przy tak dynamicznie rozwijającej się epidemii kolejny rekord zakażeń, jeżeli takowy padnie, nie będzie czymś zupełnie niespodziewanym. Od pewnego czasu w mediach coraz częściej pojawiają się wzmianki o ewentualnym wprowadzeniu kolejnego lockdownu. Polski ekspert ma wątpliwości, czy takie rozwiązanie byłoby właściwe.

O efektywności ewentualnego lockdownu wypowiedział się ostatnio dr Tomasz Dzieciątkowski. Jak podaje portal medonet.pl, wirusolog jest przeciwny takim działaniom. Jego zdaniem spadek liczby nowych zakażeń koronawirusem byłby w tym przypadku krótkotrwały.

- Zamknięcie społeczeństwa na 4-6 tygodni w mieszkaniach nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie wiem, za co ludzie mieliby wtedy żyć. Owszem, podczas lockdownu liczba zakażeń drastycznie spadnie. Nic nam to jednak nie da, gdyż prędzej czy później wrócimy do normalnej aktywności życiowej. Nasza odporność będzie identyczna jak na początku pandemii. Tak samo będziemy podatni na zakażenie, a więc po tym czasie liczba zakażeń znów może zacząć rosnąć - ocenia wirusolog.

Dr Tomasz Dzieciątkowski sądzi, że do czasu wynalezienia skutecznej szczepionki na koronawirusa to działania niefarmakologiczne są kluczowe w walce z epidemią. Chodzi o podstawowe środki bezpieczeństwa takie jak mycie rąk.

- Trzeba zachowywać dystans, nosić maseczki, myć ręce. Osoby zakażone powinny przestrzegać zasad kwarantanny i izolacji - podkreśla dr Tomasz Dzieciątkowski.

Dzisiaj grzeje: 1.Widzowie przecierali oczy ze zdumienia. Dziennikarz TVP wydał ważne oświadczenie, nikt się nie spodziewał
2.Głęboko skrywane tajemnice o ojcu Jarosława Kaczyńskiego wyszły na jaw. Nikt się nie spodziewał
3. Pierwsze objawy miażdżycy. Nie wolno ich lekceważyć

Episkopat Polski właśnie przekazał. Nie żyje znany polski biskupEpiskopat Polski właśnie przekazał. Nie żyje znany polski biskupCzytaj dalej


Wirusolog zwraca także uwagę na jedną, niezwykle ważną rzecz. Jak wskazuje specjalista, w dużej mierze to właśnie podejmowane przez każdego z nas codzienne decyzje będą rzutowały na dalszy rozwój epidemii koronawirusa w Polsce.

- Należy pamiętać, że tylko suma działań pojedynczych ludzi może podczas pandemii wpłynąć na jej ograniczenie - zaznacza ekspert.


Dnia 29 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 156 nowych zakażeniach koronawirusem. Resort powiadomił również o śmierci 298 chorych na COVID-19 pacjentów.

Polscy nauczyciele reagują na duży przyrost zakażeń. Zaproponowali niecodzienne rozwiązaniePolscy nauczyciele reagują na duży przyrost zakażeń. Zaproponowali niecodzienne rozwiązanieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minister się wygadał, rząd chce poskromić duże miasta. W grze lockdown w nowej postaci
  2. Demon's Souls na nowym zwiastunie. Wielki powrót legendarnego soulslike'a tuż-tuż
  3. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"
  4. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  5. Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli Polacy
  6. Całkiem zamykają granicę, radykalna decyzja, problemy z powrotem do domu. Nasz sąsiad ogłosił
  7. Minister Zdrowia zachwycony tempem budowy szpitala tymczasowego. Rząd szykuje niespodziankę dla lekarzy

Następny artykuł