Naukowcy dokonali wspaniałego odkrycia. Być może wkrótce będziemy mieć potężną broń przeciw koronawirusowi

Koronawirus - promieniowanie UV LED
pixabay.com/geralt
Autor Barbara Bujar30.12.2020

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie odkryli, że za pomocą promieniowania UV LED można zwalczyć koronawirusa HCoV-OC43. Postanowili przeprowadzić podobne badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Jeśli metoda okaże się skuteczna, może stać się nowym sposobem na dezynfekcję powierzchni.

Jak podaje Medical News Today, naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie przy współpracy z pracownikami Uniwersytetu w Hajfie, Oranim Academic College i Chaim Sheba Medical Center w Tel HaShomer przeprowadzili badania w kierunku skutecznej dezynfekcji powierzchni w okresie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Badania zostały oparte na wnioskach dotyczących skutecznego zwalczania koronawirusa HcoV-OC43 przy pomocy diod elektroluminescencyjnych (LED). Naukowcy postanowili sprawdzić, czy ta metoda sprawdzi się także przy wirusie wywołującym COVID-19.

Zwalczanie koronawirusa za pomocą promieniowania UV LED? Trwają badania

- Odkryliśmy, że zabicie koronawirusa za pomocą żarówek LED emitujących światło [UV] jest dość proste – przekazał prof. Hadas Mamane cytowany przez Medical News Today.

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie zwracają uwagę na potencjał, jaki niosą za sobą prowadzone badania – jeśli sprawdzana metoda okaże się skuteczna, dezynfekcja powierzchni, systemów wentylacyjnych, systemów wodnych w szpitalach i obiektów przemysłowych będzie dużo prostsza.

4-latek znalazł w domu petardę. Materiał wybuchł w jego rękach, ostrzeżenie dla wszystkich rodziców4-latek znalazł w domu petardę. Materiał wybuchł w jego rękach, ostrzeżenie dla wszystkich rodzicówCzytaj dalej

Nawet deszcz nie powstrzymał go przed przekraczaniem dozwolonej prędkości. Jakby tego było jeszcze mało, Szczepan W. uważał, że dobrym pomysłem jest czytanie w tym czasie SMS-ów.

Autorzy badań przypominają, że cząsteczki koronawirusa SARS-CoV-2 rozprzestrzeniają się drogą kropelkową. Wydzielina z nosa i ust, która przenosi się z człowieka na człowieka, może natomiast pozostawać na powierzchniach i stamtąd powodować coraz większą ilość zakażeń. W związku z tym częsta dezynfekcja wnętrz jest wskazana.

Liczne skupiska cząsteczek koronawirusa SARS-CoV-2 stwierdza się także w szpitalach i windach. Na liście takich miejsc znajdują się również wszystkie zatłoczone i słabo wentylowane pomieszczenia. Patogen ma również pozostawać „żywy” przez kilka dni na takich powierzchniach jak stal nierdzewna oraz plastik.

- Naukowcy przetestowali diody UV, wykorzystując ludzki koronawirus OC43 (HCoV-OC43) jako substytut SARS-CoV-2. Zespół badawczy przetestował różne żarówki UV LED emitujące różne długości fal – mierzone w nanometrach (nm) – aby zobaczyć, które skutecznie inaktywują wirusa HCoV-OC43 – czytamy w serwisie.

Skuteczne okazały się fale o długości 285 nm oraz 265 nm. Niemal wszystkie zwalczyły cząsteczki koronawirusa w 99,9 proc. Proces trwał około 30 sekund.

Testy w kierunku wykorzystania promieniowania UV LED podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wciąż trwają. Naukowcy zapewniają, że aktualizacje będą na bieżąco publikowane. Pierwsze wnioski pojawiły się na łamach magazynu Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł