koronawirus mutuje
fot. https://unsplash.com/ CDC
Autor Natalia Niewczas - 31 Sierpnia 2020

Koronawirus zmutował. Specjaliści przedstawili ważną wiadomość

Koronawirus od miesięcy jest topowym obiektem badań specjalistów z rozmaitych zakątków globu. Do naukowych eksploracji dołączyli uczeni z Singapuru - starają się rozgryźć mutację patogenu. W tym celu dokładnie zbadali cząsteczki, które prawdopodobnie jako pierwsze zaatakowały człowieka w Wuhan w Chinach. Wyniki przeprowadzonych testów dodają otuchy.

Koronawirus zmutował - zmiany, o czym przekonują uczeni z Singapuru, odbiją się na przebiegu choroby COVID-19. W tym przypadku rokowania są jednak dobre. Eksperci z Uniwersytetu Medycznego Duke-NUS i Narodowego Centrum Chorób Zakaźnych są zdania, że dzięki mutacji, jakiej uległ wirus SARS-CoV-2, chorzy mogą przechodzić COVID-19 łagodniej.

Pilna decyzja o wycofaniu skażonego leku na terenie całej Polski. Jeśli masz go w domu, natychmiast się go pozbądźPilna decyzja o wycofaniu skażonego leku na terenie całej Polski. Jeśli masz go w domu, natychmiast się go pozbądźCzytaj dalej

Koronawirus, choć łagodniejszy, będzie szybciej się rozprzestrzeniał

Sama mutacja koronawirusa nie jest żadnym zaskoczeniem. Mutacja to nic innego jak błąd w replikacji materiału genetycznego, co zachodzi w przyrodzie w sposób naturalny. Nowa odsłona wirusa, jak sądzą naukowcy z Singapuru, tym razem wiąże się jednak z łagodniejszym przebiegiem choroby COVID-19.

Jak podaje portal portal.abczdrowie.pl, wywołana zmutowaną wersją koronawirusa postać choroby COVID-19 charakteryzuje się lżejszym przebiegiem, na co bezpośrednio wpływa agresywniejsza reakcja układu odpornościowego na obecność patogenów. Przekłada się to na rokowania pacjentów - ich organizmy szybciej dochodzą do pełni zdrowia.

Badania wykazują, że w miejscach, w których dominuje mutacja D614G, spada także wywołana chorobą COVID-19 śmiertelność. Prawidłowość zaobserwowano w Ameryce Północnej, Europie i niektórych regionach Azji.

To nie jedyna wiadomość, jaką uczeni z Singapuru mają do przekazania światu. Choć ich zdaniem zarażenie mutacją koronawirusa będzie skutkowało łagodniejszym przebiegiem choroby, patogen będzie jednocześnie zdolny do szybszego rozprzestrzeniania się.

Choć uczeni wytężają umysły, dalszy rozwój sytuacji pozostaje niezwykle trudny do przewidzenia. Podkreśla to profesor Grzegorz Węgrzyn. Jak mówi uczony, niewykluczone, że mutacje patogenu już teraz można liczyć bowiem w dziesiątkach.

Dzisiaj grzeje: 1. Główny inspektor sanitarny ostrzega. Już niedługo nawet kilka tysięcy zachorowań jednego dnia
2. Premier zwrócił się do emerytów. Ma ważne informacje na temat 13. i 14. emerytur

- Pojawiają się nowe mutacje, wirusy stają się łagodniejsze albo groźniejsze, a nasz układ immunologiczny musi się do nich dostosować, rozpoznać je i zwalczyć. Po samej mutacji jeszcze trudno przewidzieć, jakie będą tego efekty długofalowe. To wymaga dalszych badań - podkreśla profesor.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rząd zmienił zdanie. Chodzi o zakaz lotów
  2. Ojciec nowych gwiazd show TVN był kryminalistą. Niespodziewana sytuacja w "Top Model"
  3. Lekarze nie zostali nawet zapytani o zdanie. Jesienią służbą zdrowia zawładnie paraliż?
  4. Najwyższy stopień zagrożenia. IMGW wydało pilny alert
  5. Polski ginekolog nie wytrzymał. Niektóre pacjentki wywołują u niego wstręt
  6. Córka Andrzeja Gołoty wygląda oszałamiająco. Na zdjęciach jest jak mama w młodości

Następny artykuł