Ważne ogłoszenie Ministra Zdrowia. Od jutra istotna zmiana w obostrzeniach

Koronawirus w Polsce - zmiana w obostrzeniach
unsplash.com/Kelly Sikkema
Autor Barbara Bujar04.01.2021

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego podjął decyzję o zniesieniu jednego z obostrzeń wprowadzonych na czas epidemii koronawirusa w Polsce. Od wtorku dzieci, które nie ukończyły 16. roku życia, nie będą już musiały przemieszczać się pod opieką osób dorosłych. Szczegóły postanowienia przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski i szef KPRM Michał Dworczyk podsumowali aktualną sytuację epidemii koronawirusa w Polsce. Szef MZ zdradził między innymi, że od wtorku 5 stycznia przestanie obowiązywać jedno z obostrzeń.

- Na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego dokonaliśmy przeglądu obostrzeń i chcemy zaproponować pewne złagodzenie obostrzenia – chcemy dopuścić możliwość przebywania dzieci na świeżym powietrzu w godz. 8.00-16.00 bez opieki ze strony dorosłych – przekazał Niedzielski cytowany przez serwis internetowy Polsat News.

Koronawirus w Polsce: ferie zimowe bez jednego z obostrzeń

Minister zdrowia zwrócił uwagę na apele, które docierały do niego w związku z zakazem samodzielnego przemieszczania się dzieci i młodzieży. Przypomnijmy, że jedną z petycji przygotowali przedstawiciele Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” (więcej TUTAJ).

Wnioski o zniesienie obostrzenia dla dzieci poniżej 16. roku życia były argumentowane przede wszystkim feriami zimowymi, których przebieg w związku z epidemią koronawirusa w Polsce i tak będzie wyglądał zupełnie inaczej. Zakaz przebywania na świeżym powietrzu bez opieki dorosłych byłby dla dzieci dodatkowym utrudnieniem i przeciwieństwem odpoczynku, który jest głównym celem przerwy w nauce.

Smutne doniesienia o stanie zdrowia Elżbiety II. „Został jej miesiąc życia, może mniej”Smutne doniesienia o stanie zdrowia Elżbiety II. „Został jej miesiąc życia, może mniej”Czytaj dalej

- Mieliśmy bardzo dużo wniosków dotyczących sytuacji, że mamy okres ferii, które niestety nie są tymi prawdziwymi feriami, które mogliśmy spędzać w górach, w śniegu, zjeżdżając na nartach. Dlatego chcielibyśmy dać możliwość korzystania ze świeżego powietrza, żeby dzieci w tych godzinach 8-16 mogły samodzielnie przebywać poza miejscem zamieszkania – powiedział minister zdrowia.

Zmiana, o której zadecydował Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, ma wejść w życie już od wtorku 5 stycznia. Minister zdrowia apeluje jednak, by mimo zniesienia jednej restrykcji Polacy pamiętali o wszystkich pozostałych. Od 28 grudnia trwa bowiem tzw. kwarantanna narodowa (więcej TUTAJ).

- Przypomnę, że jesteśmy w sytuacji, kiedy mamy obostrzenia zdefiniowane według tych reguł, które były charakterystyczne dla tzw. etapu odpowiedzialności, poszerzone o zagadnienie związane ze stokami, hotelami i innymi regulacjami – zaznaczył.

W opinii Adama Niedzielskiego Polska jest obecnie w „krytycznym okresie”, dlatego w ciągu najbliższych dwóch tygodni przestrzeganie reżimu sanitarnego i wszystkich wprowadzonych obostrzeń jest konieczne. Po 17 stycznia okaże się, czy pójdziemy „w kierunku poluzowania”.

- Patrząc na doświadczenie, jakie mamy po Sylwestrze (...) ja zewsząd otrzymywałem komentarze, że to była bardzo spokojna sylwestrowa noc i ja mam nadzieję, że to jest dobry prognostyk na to, że w najbliższym okresie nie będziemy mieli eskalacji zachorowań i to widmo trzeciej fali nie będzie się po prostu materializowało – dodał szef MZ.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł