Koronawirus w Polsce: trzy scenariusze
pixabay.com/HVesna
Autor Barbara Bujar - 6 Października 2020

Opracowano trzy możliwe scenariusze. Jak rozwinie się koronawirus w Polsce?

Koronawirus w Polsce rośnie w siłę. W ostatnich dniach sprawdzają się przypuszczenia ekspertów o jesienno-zimowym wzroście zakażeń. Wielu Polaków zastanawia się, jak w ciągu najbliższych tygodni rozwinie się epidemia. Naukowcy zakładają trzy scenariusze. To, który z nich stanie się rzeczywistością, zależy od kilku czynników.

Koronawirus w Polsce przynosi coraz więcej zakażeń. Choć jesień dopiero się rozpoczęła, codzienne raporty Ministerstwa Zdrowia nie pozostawiają złudzeń i potwierdzają przypuszczenia ekspertów dotyczące drugiej fali epidemii. Wedle wielu opinii w okresie jesienno-zimowym patogen ma wejść w korelację z wirusem grypy i tym samym doprowadzić do oblężenia polskich placówek medycznych. Zdaniem specjalistów pierwsze skutki takiego procesu są już widoczne.

- Jest dopiero początek drugiej fali epidemii, a już brakuje miejsc w szpitalach; dalej może być tylko gorzej. To ostatni dzwonek na zmianę zachowań, ludzie muszą się otrząsnąć - mówił PAP dr hab. Ernest Kuchar cytowany przez Medonet.

Zatrważające doniesienia. Ponad 90 ognisk koronawirusa w jednym województwieZatrważające doniesienia. Ponad 90 ognisk koronawirusa w jednym województwieCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce. Naukowcy opracowali trzy scenariusze rozwoju epidemii

Jak donosi Medonet, za opracowanie trzech możliwych scenariuszy odpowiedzialni są naukowcy Polskiej Akademii Nauk. Uczeni opublikowali je na łamach dokumentu "Zrozumieć COVID-19. Opracowanie zespołu ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk". To, który z nich się spełni, zależy od kilku istotnych czynników. Należą do nich: rola dzieci i młodzieży w rozprzestrzenianiu się koronawirusa, przestrzeganie obowiązujących obostrzeń oraz wydolność systemu testowania, a także kwarantanny.

Zdaniem badaczy w okresie jesienno-zimowym bardzo prawdopodobny jest wzrost wskaźnika R, który określa, ile osób może zostać zakażonych przez jednego chorego pacjenta. Jeśli będzie on mniejszy niż 1,1, w Polsce spełni się scenariusz optymistyczny. Zakłada on, że liczba zakażeń nie będzie wzrastać, obywatele nie będą lekceważyć restrykcji, a dzieci będą wykazywały niską zachorowalność.

- Przestrzeganie zaleceń dystansowania, to również mniejsza zachorowalność na grypę, zatem mniej osób z objawami, które mogą wskazywać na COVID-19 i wymagają testowania, a co za tym idzie – zapewnienie wydolności systemu testowania i kwarantannowania - tłumaczą naukowcy.

Obok pierwszego scenariusza pojawia się drugi, mniej optymistyczny. Zgodnie z jego opisem, dzieci wciąż mają wykazywać niską zakaźność, natomiast bagatelizowanie obostrzeń ma już być większe. Takie zachowanie ma doprowadzić do zwiększenia ilości chorych pacjentów. Według badaczy PAN takie nastawienie jest obecnie obserwowane w Polsce.

Dzisiaj grzeje: 1.Sanepid wydał pilne ostrzeżenie. Szkło, pleśń i martwe szkodniki w popularnym produkcie
2.W 2021 roku abonament jeszcze droższy. Jest jednak lista zwolnionych z opłaty
3.Dorota Gardias opowiedziała o swojej chorobie. Wiemy od kogo się zaraziła

Najpoważniejszy scenariusz został określony jako pesymistyczny. Zgodnie z jego założeniami, najmłodsi Polacy będą chorować podobnie do osób dorosłych. Wariant przewiduje także duże lekceważenie restrykcji, w tym niedbałość o noszenie maseczek i utrzymywanie bezpiecznego dystansu społecznego.

- W tym scenariuszu możliwości Inspekcji Sanitarnej najprawdopodobniej zostałyby szybko przekroczone, skutkując szybkim wzrostem liczby zachorowań - ostrzegają naukowcy cytowani przez Medonet.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kościół wydał oficjalne stanowisko ws. 1 listopada i wyjazdów na groby bliskich. Wielu rwie sobie włosy z głowy
  2. Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia. Niezwykłe odkrycie dotyczące Księżyca
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Gessler przeszła samą siebie. Niebywałe, co robi z ogórków kiszonych i do czego podaje

Następny artykuł