Wielka zapowiedź Ministra Zdrowia. Przedstawił nową strategię walki z koronawirusem na jesień

koronawirus w Polsce: zmiany i strategia
unsplash.com/ Martin Sanchez
Autor Klaudia Gaicka06.09.2020

Koronawirus w Polsce. Nowy Minister Zdrowia Adam Niedzielski tłumaczy, jaką strategię wybrał resort zdrowia. Mowa oczywiście o walce z drugą falą zachorowań, która niewątpliwie czeka nas wraz z nadejściem jesieni. Eksperci obawiają się, że liczba chorych wzrośnie drastycznie.

Koronawirus w Polsce nie daje za wygraną. Przeciwnie - szkodliwy patogen cały czas się rozprzestrzenia i to z coraz większym tempem. Eksperci już od kilka miesięcy ostrzegają przed drugą falą, która może jeszcze pogłębić i tak już poważne zagrożenie epidemiczne.

WHO przerwało milczenie. Wyznali prawdę na temat ilości ofiar koronawirusaWHO przerwało milczenie. Wyznali prawdę na temat ilości ofiar koronawirusaCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce. Rząd wprowadza poważne zmiany, które mają pomóc przy drugiej fali

Minister Zdrowia Adam Niedzielski tłumaczy, że druga fala wynika z tego, że podczas jesieni pojawia się wiele różnych infekcji.

- Mamy grypę, infekcje górnych dróg oddechowych. No i mamy koronawirusa. Te wszystkie zachorowania, i to jest nowy element, będą się na siebie nakładać. Są trudne do odróżnienia, objawy są podobne. Musimy się przygotować na specyfikę warunków jesiennych – wyjaśnia Niedzielski.

Szef resortu zdrowia uważa, że Polska ma już za sobą etap obrony przed pandemią, teraz zmienia się sposób reagowania rządzących. Jak podaje portal Fakt.pl, działania mają być dostosowane do skali zjawiska, do skali pojawiania się koronawirusa, dopasowane do sytuacji w regionach.

Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim ścieżka pacjenta, który podejrzewa, że jest COVID-19; system testowania i system szpitali, w których na pomoc mogą liczyć pacjenci zdiagnozowani jako zakażeni.

Nie zmieni się natomiast „DDM”, czyli dystans, dezynfekcja i maseczki. To hasło symbolizujące podstawowe środki ochrony.

Nie będzie już testowania osób bezobjawowych, objętych kwarantanną. Testy wykonywane będą tylko: pracownikom służby zdrowia, pacjentom mającym objawy zakażenia, czyli z gorączką, dusznościami, kaszlem (także – w razie potrzeby - osobom z ich otoczenia, czyli wyłonionym w śledztwie epidemicznym); osobom bezobjawowym, ale z grup ryzyka, czyli wybierającym się do uzdrowisk, a także przyjmowanym do hospicjów, domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Ma również zostać rozbudowana sieć mobilnych punktów, gdzie pobiera się wymazy. Dodatkowo rządzący planują zwiększyć ilość karetek wymazowych oraz wprowadzić na polskie SOR-y testy antygenowe.

Dzisiaj grzeje: 1. Anna German nie chciała się leczyć, mimo błagań lekarzy i bliskich. Zabiła ją niebezpieczna choroba, której objawy powinien znać każdy
2. Coraz więcej ludzi może niedługo porzucać swoje domy. Wcale nie z powodu pieniędzy

Szpitale zostaną podzielone na trzy rodzaje. Pierwszy dotyczy szpitali powiatowych z izolatkami, drugi szpitali z oddziałami intensywnej terapii i zakaźnymi, a trzeci z kolei szpitali wysokospecjalistycznych, gdzie leczone będą najcięższe przypadki zakażeń.

- Wiemy o pandemii coraz więcej, dlatego możemy podejmować coraz odważniejsze decyzje. Ale cały czas musimy się liczyć z tym, że mogą pojawić się nowe znaki zapytania – tłumaczy Niedzielski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Trwa walka o życie, wielki wybuch w Polsce. Ściągnięto specjalistyczną grupę, na miejscu jest 9 zastępów straży
  2. Wiele ofiar śmiertelnych. Doszło do wielkiej eksplozji. Wiadomości ze świata
  3. Niewyobrażalna tragedia. Dzieci chciały schronić się przed burzą pod wiatą, nagle uderzył piorun, 10 ofiar śmiertelnych
  4. Nieoczywiste objawy niedoboru żelaza. Ma fatalny wpływ na nasz organizm, lepiej go nie lekceważyć
  5. Czy Polacy zaszczepią się przeciwko koronawirusowi? Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości
  6. Masowo popełniamy 5 błędów w pieczeniu ciast, dlatego nie wychodzą albo pojawia się zakalec. Każdy z nas zrobił choć jedną rzecz z listy

Następny artykuł