Kiedy czeka nas odmrożenie gospodarki? Jest komentarz Ministra Rozwoju, ważna informacja dotycząca galerii handlowych

koronawirus w Polsce galerie
unsplash.com/Sunyu Kim
Autor Natalia Niewczas07.01.2021

Epidemia koronawirusa w Polsce doprowadziła do znacznego ograniczenia działalności galerii handlowych. Pojawił się nowy komentarz ministra rozwoju w tej sprawie. Jarosław Gowin zamierza rekomendować odmrożenie handlu od 18 stycznia.

W związku ze wciąż rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa w Polsce rząd zdecydował o wprowadzeniu znacznych ograniczeń. Dotyczy to również funkcjonowania galerii handlowych. Na ten moment do niedzieli 17 stycznia na terenie galerii handlowych otwarte mogą być wyłącznie sklepy spożywcze, meblowe czy apteki.

Koronawirus w Polsce. Jarosław Gowin za odmrożeniem handlu w styczniu

Epidemia koronawirusa w Polsce rozwija się niezwykle dynamicznie, w czwartek 7 stycznia Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 12 tys. nowych zakażeń (pełny raport >tutaj<). Minister rozwoju, jak powiedział, będzie opowiadał się jednak za odmrożeniem handlu w ciągu najbliższych tygodni, chodzi o dzień 18 stycznia.

Jak podaje portal tvn24.pl, te same zalecenia niekoniecznie dotyczyłyby jednak pozostałych, dotkniętych obostrzeniami branż. Szef MRPiT zastrzegł, że w tym momencie za wcześnie na dobre wiadomości w ich sprawie.

- Moja rekomendacja będzie taka, by uwolnić ponownie handel od 18 stycznia. Natomiast jeżeli chodzi o inne objęte obostrzeniami branże, dzisiaj byłoby za wcześnie na jakiekolwiek optymistyczne zapowiedzi - mówił Jarosław Gowin.

Lekarze ostrzegają przed nowym powikłaniem po COVID-19. Tym razem dotyczy kobietLekarze ostrzegają przed nowym powikłaniem po COVID-19. Tym razem dotyczy kobietCzytaj dalej

Jednocześnie polityk zaznaczył, że władze chcą informować społeczeństwo o zmianach najszybciej, jak będzie to możliwe. Jak mówi, pokłada dużą nadzieję w to, że na początku nadchodzącego tygodnia konkretne propozycje zostaną przekazane przedsiębiorcom. Wiele wciąż zależy jednak od dalszego rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce.

- Chcielibyśmy ogół społeczeństwa, a zwłaszcza przedsiębiorców możliwie szybko poinformować o tym, czego należy spodziewać się po 17 stycznia i jestem przekonany, że na początku przyszłego tygodnia będziemy mieli gotowe propozycje - przekazał mężczyzna.

Epidemia koronawirusa w Polsce zdezorganizowała również funkcjonowanie Polskich szkół. Zapytany o kwestię powrotu dzieci do szkolnych ławek, Jarosław Gowin powołał się na słowa ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Przemysław Czarnek już jakiś czas temu zapowiadał, że jako pierwsi do szkoły wrócą uczniowie z klas 1-3 szkoły podstawowej. Na ten moment nie jest to jednak plan, a jeden z możliwych scenariuszy - wszystko zależy od tempa rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce.

- Mogę przywołać zapowiedź ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, że będzie dążył do tego, aby od 18 stycznia do szkół podstawowych wróciły pierwsze trzy najmłodsze klasy - przekazał Jarosław Gowin.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł