Koronawirus w Polsce: eksperci podali przyczynę spadku zachorowań
unsplash.com/ThisisEngineering RAEng
Autor Barbara Bujar - 7 Września 2020

Duży spadek przypadków zachorowań. Eksperci podali przyczynę

Koronawirus w Polsce codziennie diagnozowany jest u wielu osób. W ostatnim czasie dobowe przyrosty osiągały nawet liczby około 700 przypadków. Nic więc dziwnego, że poniedziałkowy raport Ministerstwa Zdrowia zaskoczył Polaków. Wielu z nich zastanawiało się, skąd wziął się nagły spadek zachorowalności. Eksperci podali przyczynę.

Koronawirus w Polsce zaskoczył obywateli. W okresie, gdy Ministerstwo Zdrowia codziennie informowało o wysokim dobowym przyroście zachorowań, nagle pojawiła się wiadomość o jego znacznym spadku. Według poniedziałkowego raportu resortu opublikowanego na Twitterze w ciągu ostatniej doby w kraju potwierdzono 302 zakażenia. To dużo mniej niż w ostatnich dniach.

Potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem zanotowano w następujących województwach: małopolskim (88), śląskim (31), mazowieckim (25), podkarpackim (23), wielkopolskim (21), pomorskim (20), podlaskim (19), warmińsko-mazurskim (15), kujawsko-pomorskim (15), lubelskim (13), świętokrzyskim (9), łódzkim (8), dolnośląskim (6), opolskim (5), zachodniopomorskim (3) oraz lubuskim (1). Jednocześnie resort poinformował o śmierci 4 pacjentów w wieku 41 do 87 lat. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące.

Smutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenieSmutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenieCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce. Eksperci tłumaczą nagły spadek zachorowań

Dzienna liczba zakażeń koronawirusem określana jest na podstawie wykonanych testów. Według ekspertów to właśnie tutaj leży tajemnica niskiego wyniku wskazanego w raporcie. Jak donosi Wirtualna Polska, w ciągu ostatniej doby wykonano 10,3 tysiąca testów - to dużo mniej niż zazwyczaj. Każdego dnia w naszym kraju ma wykonywać się ich 20 tysięcy. W związku z tym Polacy powinni poczekać z ogłaszaniem złagodzenia epidemii.

- Liczba zakażeń w poniedziałek spadła, bo wykonanych zostało mniej testów. Nie powinniśmy komentować jednodniowych wyników, tylko średnią tygodniową. Jeżeli w ciągu tygodnia liczba zakażeń nie wzrośnie, będzie to oznaczało, że pojawia się tendencja spadkowa - powiedział w rozmowie z serwisem immunolog i ekspert ds. zakażeń, dr Paweł Grzesiowski.

Według eksperta wykonanie 20 tysięcy testów z pewnością wpłynęłoby na dobowy raport, w którym potwierdzonych zakażeń mogłoby być dwa razy więcej. Jego zdanie podzielił prof. Włodzimierz Gut z Państwowego Zakładu Higieny.

Dzisiaj grzeje: 1. W Łodzi urodziły się absolutnie niezwykłe bliźniaki. Taki przypadek zdarza się średnio raz na 20 tysięcy
2.Świetne wieści dla seniorów. Uprawnionych do pobierania wyższych emerytur będzie znacznie więcej

- Jeden przypadkowy wynik nie jest znaczący. Taka liczba osób zakażonych byłaby bardzo dobra, gdyby powtórzyła się wielokrotnie (...) Jeżeli taki wynik utrzyma się przez kolejny tydzień lub dwa, będziemy mogli mówić o tendencji spadkowej - wyjaśnił.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Edzia z „Królowych życia” straciła dziecko, teraz prosi o pomoc. Wystarczyło jedno zdjęcie
  2. Mieli nadzieję do końca, niestety. Nie żyje, czarny scenariusz się spełnił
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Kwota emerytury Jolanty Kwaśniewskiej zdumiewa. Nauczyła Polaków jeść bezę

Następny artykuł