Szumowski o jesiennych restrykcjach związanych z koronawirusem w Polsce
youtube.com/KancelariaPremiera
Autor Barbara Bujar - 8 Czerwca 2020

Koronawirus w Polsce wciąż jest aktywny? Łukasz Szumowski wyznał prawdę o jesiennych restrykcjach

Kronawirus w Polsce wciąż atakuje. Kiedy wszyscy myśleli, że apogeum zachorowań jest już za nami, obostrzenia zostały częściowo zniesione, a ludzie zaczęli normalnie funkcjonować, w weekend został odnotowany rekord. Oznacza to, że problem wcale nie został rozwiązany i coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czy jesienią naprawdę nadejdzie druga fala epidemii. W rozmowie z Wirtualną Polską spróbował na to odpowiedzieć Łukasz Szumowski.

Miniony weekend przyniósł rekordową liczbę zachorowań. Sobota okazała się najgorszym dniem od początku pandemii, a niedziela wcale nie była dużo lepsza. Podczas tych dwóch dni koronawirus w Polsce został stwierdzony u 1100 osób. Wynik nie świadczy więc o tym, że problem w naszym kraju został rozwiązany. Wielu coraz bardziej wierzy w to, że jesienią wirus powróci ze zdwojoną siłą.

Matka wyrzuciła noworodka przez okno. Uratowała córce życieMatka wyrzuciła noworodka przez okno. Uratowała córce życieCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza

Z okazji rozpoczęcia matur Łukasz Szumowski wziął udział w rozmowie dla Wirtualnej Polski. Zapytany o egzamin dojrzałości i ogólny temat nauczania, powiedział, że niczego nie możemy być pewni. Minister zdrowia nie był w stanie poinformować, jak lekcje będą wyglądały od września.

- Pytanie jak będzie wyglądał wrzesień to pytanie o tak daleką przyszłość, że aż boję się myśleć. Mam nadzieję, że we wrześniu nie będzie jeszcze grypy i zakażeń grypowych, ale rygory sanitarne trzeba będzie utrzymywać – powiedział.

Łukasz Szumowski nie ukrywa, że otworzenie szkół i wszystkich placówek edukacyjnych wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem. Trzeba to dobrze przemyśleć, ponieważ powrót do normalnego funkcjonowania tych miejsc może mieć bardzo poważne konsekwencje.

- Rozpoczęcie roku będzie bardzo poważną operacją. Wiemy, że to są miliony osób, które przemieszczają się do szkoły i ze szkoły codziennie. Również komunikacja miejska będzie obciążona. Te osoby będą się spotykały z dużą ilością innych osób. Mam nadzieję, że do tego czasu ilość wirusa aktywnego będzie jeszcze mniejsza, ale niestety musimy brać wszystkie ewentualności pod uwagę – dodał w rozmowie.

Szumowski przyznał, że to, co będzie się działo we wrześniu, jest jeszcze bardzo odległe, a przewidywania są korygowane z tygodnia na tydzień. Minister zdrowia opowiedział o tym, że rząd był przygotowany na większą ilość zachorowań, niż ta, która dotknęła nasz kraj.

- Mysleliśmy, że będziemy mieli gigantyczną falę zachorowań, przygotowywaliśmy 11 tysięcy łóżek , 1500 respiratorów, a okazało się , że ta gigantyczna fala w Polsce nie nadeszła dzięki tym różnym działaniom, które podjęliśmy – stwierdził.

Dzisiaj grzeje: 1. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało

2. PKO Bank Polski zapowiada nową odsłonę aplikacji. Ucieszą się w szczególności użytkownicy jednego telefonu

Łukasz Szumowski ma wielką nadzieję, że ilość zachorowań spadnie. Pokłada ją w obowiązujących nadal obostrzeniach. Trzeba jednak, według niego, zachować odpowiedni poziom pokory i nie cieszyć się zbyt wcześnie. Poprzedni weekend pokazał ma przecież, że sytuacji z koronawirusem jeszcze długo nie będziemy mogli być pewni.

- Może życie nas zweryfikuje i okaże się, że wirus albo wróci albo wręcz odwrotnie, że ilość zachorowań będzie bardzo mała – podsumował minister zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Smutne informacje ze straży pożarnej. Nie żyje strażak, ogłoszono żałobę
  2. Popularny aktor nie wytrzymał. Żąda od Kaczyńskiego przeprosin, dał mu dobę
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Żona Kamila Stocha pokazała makabryczne zdjęcie. Trudno na nie patrzeć dłużej niż 25 sekund

Następny artykuł