Koronawirus w Polsce - propozycje nowych obostrzeń
unsplash.com/Lisanto 李奕良
Autor Barbara Bujar - 8 Października 2020

Rząd rozważa wprowadzenie potężnych obostrzeń. Propozycje leżą już na stole, o co chodzi?

Koronawirus w Polsce przybiera na sile. W czwartek liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażenia po raz pierwszy przekroczyła cztery tysiące. Rząd reaguje i wprowadza zmiany na terenie całego kraju. Zaktualizowana lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami zacznie obowiązywać szybciej. Dodatkowo w rozmowach między Ministerstwem Zdrowia a Kancelarią Prezesa Rady Ministrów pojawiły się propozycje kolejnych działań. Niektóre z nich funkcjonują za granicą.

Koronawirus w Polsce nie daje za wygraną. W czwartek 8 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4 280 nowych zakażeniach. To kolejny dobowy rekord, jaki padł od początku pandemii. Jak ustalił serwis money.pl, w ciągu ostatnich 24 godzin służby wykonały 45 tysięcy testów, a to oznacza, że co dziesiąty badany pacjent był chory. Łącznie w ciągu ostatniego tygodnia w Polsce przybyło aż 18 tysięcy zakażonych osób. W obliczu tej sytuacji resort postanowił reagować. Pojawiły się propozycje nowych obostrzeń.

Zatrważające słowa wirusologa. Jaka może być realna liczba nowych zakażeń koronawirusem?Zatrważające słowa wirusologa. Jaka może być realna liczba nowych zakażeń koronawirusem?Czytaj dalej

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie nowych obostrzeń

Oprócz liczby zarażonych osób rośnie także liczba Polaków przebywających na kwarantannie. Łącznie jest ich ponad 170 tysięcy. To kolejny powód, który przekonał resort zdrowia do podjęcia poważnych zmian. Pierwszą z nich jest aktualizacja listy powiatów, która zacznie obowiązywać od soboty 10 października. Choć początkowo miała wejść w życie w połowie miesiąca, eksperci postanowili ją przyspieszyć.

Na wykazie miało znaleźć się około 100 powiatów. W związku z tym obostrzenie nakazujące noszenie maseczek nawet w otwartych przestrzeniach publicznych zostało nałożone nie tylko na mieszkańców żółtych i czerwonych stref, ale na wszystkich Polaków. To jednak nie wszystko. Z ustaleń money.pl wynika, że w najbliższym czasie mogą pojawić się dodatkowe restrykcje. Ministerstwo Zdrowia miało zaobserwować je za granicą. W tej sprawie resort toczy rozmowy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.

Ewentualne obostrzenia mają nie burzyć lokalnych biznesów. Ministerstwo Zdrowia nie chce, by pandemia odbiła się na gospodarce kraju. To jednak nie oznacza, że nowe zasady nie zostaną wprowadzone. Eksperci mają zastanawiać się między innymi nad nakazem ściszania muzyki w restauracjach. Takie obostrzenie miałoby zmniejszyć transmisję wirusa, której prawdopodobnie sprzyjają krzyki i głośne rozmowy.

Dzisiaj grzeje: 1.Nowe zakazy i ogromne kary już od soboty. Minister Zdrowia przedstawił program, wielu Polaków oburzonych
2.Pilny komunikat Biedronki. Sieć wprowadza ogromne zmiany, sklepy będą czynne w zupełnie innych godzinach
3.Dwa scenariusze końca pandemii. Polski ekspert podaje konkretne daty

Za granicą pojawiają się także inne restrykcje. Jedną z nich jest obowiązująca w Niemczech rejestracja gości w restauracjach. Zastanawiają się nad nią także Czesi, którzy mogliby dzięki temu łatwiej wyszukiwać potencjalnie zakażonych klientów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polsat donosi. Gowin się wygadał. Wiemy, co z podróżowaniem po Polsce 1 listopada
  2. Biedronka wprowadza ogromne zmiany. Nowe godziny otwarcia zaskoczą wielu klientów
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Najgorszy, niewybaczalny błąd podczas pieczenia ciast. Nigdy nie wyjdą dobre, a wiele osób nagminnie go powtarza

Następny artykuł