Koronawirus w Polsce według Pawła Grzesiowskiego
pixabay.com/leo2014
Autor Barbara Bujar - 9 Października 2020

"Ruszyła lawina, nie powstrzyma jej lichy płotek" Dr Grzesiowski ocenia strategię walki z epidemią i apeluje o ważną rzecz

Koronawirus w Polsce w ostatnich dniach charakteryzuje się wyraźną tendencją wzrostową. Rząd postanowił zareagować i wprowadził specjalne obostrzenia na terenie całego kraju. Podczas konferencji prasowej Mateusza Morawieckiego i Adama Niedzielskiego padły także zapewnienia o zwiększeniu ilości łóżek szpitalnych i respiratorów oraz o zmianie organizacji pracy służby zdrowia. Przekazane informacje skomentował immunolog, dr Paweł Grzesiowski.

Koronawirus w Polsce nie daje za wygraną. Liczba nowych potwierdzonych przypadków zakażenia rośnie prawie codziennie. W czwartek Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowy rekord, informując o 4 280 chorych pacjentach. Nie był on jednak długo aktualny. W piątek okazało się, że w ciągu ubiegłej doby testy potwierdziły obecność patogenu u 4 739 osób. Według ekspertów sytuacja będzie się pogarszać, a wprowadzone obostrzenia mogą nie wystarczyć.

Zachęca wiernych by nie nosili maseczek, twierdzi że ma sprzęt od NASA. O proboszczu zrobiło się głośno w całej PolsceZachęca wiernych by nie nosili maseczek, twierdzi że ma sprzęt od NASA. O proboszczu zrobiło się głośno w całej PolsceCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce. Dr Grzesiowski skomentował wprowadzone restrykcje

W obliczu niepokojącej sytuacji epidemiologicznej w Polsce rząd postanowił zareagować. Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał informację o objęciu całego kraju żółtą strefą. Dodatkowo minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił planowane działania w zakresie służby zdrowia. Podjął między innymi temat łóżek w placówkach medycznych.

Jak donosi serwis internetowy TOK FM, szef resortu zdrowia miał wspomnieć także o zwiększeniu roli lekarzy POZ nad pacjentami zakażonymi koronawirusem oraz zabezpieczeniu szpitali w większą ilość respiratorów. Dodatkowo poinformował o planowanym przeniesieniu większej części personelu do walki z COVID-19 oraz powołaniu specjalnych placówek medycznych, do których będą mieli trafiać jedynie zakażeni pacjenci. Zamiary rządu skomentował dr Grzesiowski.

- Powiększenie do szesnastu liczby ośrodków, które będą się zajmować pacjentami covidowymi, to tak naprawdę pomysł z marca, to nic nowego. Cieszymy się, że liczba łóżek się zwiększy, ale sytuacja jest już zupełnie inna. W marcu obłożenie szpitali covidowych wynosiło kilkanaście procent. W tej chwili mamy pełne szpitale i nie ma gdzie przenieść pacjentów – mówił na antenie radia.

Według eksperta przepełnienie szpitali jest problemem, który może utrudnić działania rządu. Powołanie placówek dla pacjentów z COVID-19 wiąże się z przeniesieniem innych pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji, lecz nie są zakażeni. Dodatkowy problem ma stwarzać brak personelu, o którym jest głośno w ostatnich dniach. Jeżeli na oddziałach nie ma wystarczającej liczby lekarzy i pielęgniarek, rząd nie będzie miał kogo przesuwać do walki z koronawirusem. W obliczu takiej sytuacji według specjalisty warto zastanowić się nad zatrudnieniem odpowiednio przeszkolonych studentów medycyny.

Dzisiaj grzeje: 1.Nowe zakazy i ogromne kary już od soboty. Minister Zdrowia przedstawił program, wielu Polaków oburzonych
2.Potwierdzone: ING wprowadza spore podwyżki dla klientów. Opłat nie sposób uniknąć
3.Dwa scenariusze końca pandemii. Polski ekspert podaje konkretne daty

Przebieg epidemii po wprowadzeniu obostrzeń jest dla immunologa trudna do przewidzenia. Wyraził jednak na antenie pewne obawy. Dr Paweł Grzesiowski nie jest pewny, czy nałożone na Polaków wystarczą.

- Musimy spojrzeć na sytuację w Polsce, jak na lawinę śnieżą. Jesteśmy obecnie w połowie stoku, z którego stacza się lawina. Mamy 4 tys. zakażeń, możemy sobie wyobrazić, że za kilka metrów dalej będziemy mieli 6 tys. Lawina ruszyła i żeby ją zatrzymać, nie wystarczy postawić lichego płotka – tłumaczył.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka zmiana w Polsce już za 10 dni. Tysiące Polaków nie wie, bardzo ważna wiadomość
  2. TVP testuje rewolucyjną technologię. Sygnał dotrze do niemal 6 milionów Polaków, wszystko przez sieć 5G
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Sernik bez sera? Błyskawiczny deser, który dosłownie rozpływa się w ustach, zrobisz z kaszy i produktów, które każdy ma w kuchni

Następny artykuł