Epidemia w Polsce wraca do fali wzrostu
pixabay.com/coyot
Autor Barbara Bujar - 10 Czerwca 2020

Naukowcy ostrzegają. Epidemia w Polsce wraca do fazy wzrostu

Koronawirus w Polsce znów rośnie w siłę. W momencie, kiedy życie obywateli w dużej mierze wróciło do normy, a większość obostrzeń została zniesiona, odnotowywane wyniki zakażeń są coraz większe. Głos w tej sprawie zabrali naukowcy z wrocławskiej grupy MOCOS, którzy zakładają pesymistyczne warianty rozwoju epidemii.

Koronawirus w Polsce nie daje za wygraną. Portal onet.pl poinformował o najnowszych prognozach grupy MOCOS. Zespół wrocławskich badaczy zajmuje się analizą ryzyka, układaniem prognoz na kolejne tygodnie oraz tworzeniem rekomendacji w temacie walki z COVID-19.

Naukowcy jeszcze niedawno informowali o gaśnięciu epidemii. Dziś jednak sytuacja w naszym kraju zmieniła się diametralnie. Ze względu na sytuację w województwie śląskim, ale także łódzkim i mazowieckim, Polska wróciła do stałego wzrostu liczby zachorowań.

Zostawili niemowlęta zupełnie same i poszli na imprezę. Dla jednego było już za późno na pomocZostawili niemowlęta zupełnie same i poszli na imprezę. Dla jednego było już za późno na pomocCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce

Członkowie grupy MOCOS wydali specjalny raport, w którym porównali obecną sytuację w Polsce do balansowania na krawędzi. To, czy dzienny wzrost zachorowań będzie wynosił 200, czy 600 przypadków, może zmienić się w każdej chwili. Zmiana ta jest zależna przede wszystkim od obywateli, tego jak dbają o zakładanie maseczek i ograniczanie swojego kontaktu z innymi osobami.

Zgodnie z informacjami podanymi przez onet.pl, MOCOS ostrzega przed wzrostem mobilności, która wróciła niestety do stanu sprzed epidemii. Polacy bardzo często poruszają się samochodami, najczęściej, aby spotkać się z innymi, co prowadzi do większego ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa. Naukowcy przestrzegają przede wszystkim przed takimi podróżami, które zaplanowane są w inne rejony Polski. Podrużującym przypominają także o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, takich jak zachowanie bezpieczniej odległości, która powinna wynosić 2 metry oraz o zakrywaniu nosa i ust.

Jeżeli obywatele zadbają o bezpieczeństwo, sytuacja w naszym kraju naprawdę może ulec poprawie. MOCOS potwierdza, że statystyki zarażeń w służbie zdrowia są już dużo lepsze. Problem pojawia się natomiast w gospodarstwach domowych i zakładach pracy, gdzie w zamkniętych pomieszczeniach wirus bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Nowe przypadki takich zakażeń pojawiają się właściwie codziennie, dlatego naukowcy wnoszą, aby nie otwierać kolejnych, szczególnie dużych, miejsc pracy.

Rekomendacje, które zostały wydane przez wrocławską grupę, mówią wyraźnie o tym, żeby w zakładach pracy zachowywać dystans, nosić maseczki i często dezynfekować ręce oraz często dotykane przez wszystkich przedmioty, jak np. klamki i poręcze.

Dzisiaj grzeje: 1. Andrzej Duda zapowiedział swoje 500+. Kto dokładnie będzie mógł skorzystać z bonu turystycznego?

2. Już jutro Lidl będzie rozdawał złoty trunek za darmo. Tylko pod jednym warunkiem

- Służbom epidemiologicznym oraz pracodawcom rekomendujemy uważne monitorowanie zakażeń w miejscach pracy. Wybuchy ognisk zakażeń w miejscach pracy mogą przyczynić się do przyspieszenia wzrostu epidemii. Jesteśmy zbyt blisko powrotu do scenariusza szybkiego wzrostu zakażeń, żeby czuć się bezpiecznie. Musimy zachowywać się odpowiedzialnie i pamiętać o bezpieczeństwie i higienie – rekomendacje grupy MOCOS cytuje portal onet.pl

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna zmiana w wypłacie pieniędzy. Przy bankomacie możecie się zdziwić. Klienci są już wściekli
  2. Pilna konferencja Mateusza Morawieckiego. Ogłosił ogromny sukces w walce z poważnym niebezpieczeństwem
  3. Niszczycielski żywioł przeszedł przez Polskę. Nie obyło się bez rannych
  4. Sok z brzozy staje się coraz popularniejszy. Jego właściwości są niesamowite
  5. Prawie 3 tysiące zachorowań od początku roku. Niebezpieczna choroba, o której wiele osób zapomniało
  6. Robert Lewandowski zarabia krocie w internecie. Za jeden wpis może kupić mieszkanie

Następny artykuł