Koronawirus w Polsce: planowane zmiany dotyczące wesel
East News/ 08.06.2020 Konferencja prasowa ministra Jacka Sasina i Lukasza Szumowskiego nt. pandemii koronawirusa na Slasku fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Jaroslaw Pinkas
Autor Barbara Bujar - 10 Września 2020

GIS planuje zaostrzenie ważnego zakazu. Może wejść w życie już wkrótce, o co chodzi?

Koronawirus w Polsce spowodował wprowadzenie wielu obostrzeń. Obywatele i przebywający na terenie naszego kraju do dziś muszą pamiętać o zakładaniu maseczek w wyznaczonych miejscach i zachowywaniu bezpiecznego dystansu społecznego. Na weselach obowiązują natomiast określone limity zaproszonych osób. Według szefa GIS, Jarosława Pinkasa, jedna z głównych restrykcji powinna ulec zmianie. Mężczyzna skomentował planowane działania w tej sprawie.

Koronawirus w Polsce spowodował wiele komplikacji w codziennym funkcjonowaniu. Choć wprowadzone początkowo obostrzenia z czasem ulegały zmianie, a rząd odchodził od ich przestrzegania, część pozostała z nami do dziś. Jedną z najbardziej zaostrzonych zasad stała się ta dotycząca wesel i innych większych imprez okolicznościowych. Przypomnijmy, że na ten moment podczas takiego wydarzenia na sali jednocześnie przebywać może maksymalnie 150 osób. W strefie żółtej liczba ta została ograniczona do 100, a w czerwonej — do 50. Jak się okazuje, podane limity mogą wkrótce przestać obowiązywać. GIS planuje bowiem poważne zmiany wobec weselników.

Odkryto nowe powikłania po koronawirusie. Naukowcy ostrzegająOdkryto nowe powikłania po koronawirusie. Naukowcy ostrzegająCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce. Wesela z nowymi obostrzeniami?

Nie od dziś wiadomo, że koronawirus najczęściej rozprzestrzenia się podczas zgromadzeń masowych. Z tego względu od początku epidemii rząd starał się, aby dochodziło do nich jak najrzadziej. Tę sytuację z pewnością odczuli narzeczeni, którzy planowali się pobrać, a na swoje wesele chcieli zaprosić dużą liczbę gości. Wprowadzony limit zniechęcił jednak wielu z nich i postanowili oni odłożyć swoje przyjęcie do momentu, kiedy obostrzenia zostaną poluzowane. W końcu nadszedł taki moment. Niestety, niedługo może okazać się, że ograniczenia w dozwolonej liczbie gości weselnych znów zostaną wprowadzone.

O takich planach poinformował szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jarosław Pinkas. Jak donosi portal Webniusy, mężczyzna powołał się na obserwację innych krajów, w których limity weselne są dużo bardziej ograniczone niż w Polsce. Jego zdaniem powrót do nich mógłby okazać się bardzo pomocny w zminimalizowaniu ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa. Choć to właśnie wesela są uważane za największe ogniska zakażeń, wielu osobom plany GIS-u mogą się nie spodobać.

- Obserwujemy także inne kraje – w Wielkiej Brytanii wprowadzono rekomendację, że na weselach może być tylko 30 osób. (…) Będę rekomendował panu premierowi ok. 50 osób na weselach. (…) To ograniczenie miałoby największy sens w połowie października – to jest moje zdanie. (…) Pan premier cały czas analizuje to. Powiedzieliśmy, jakie jest nasze stanowisko. Nie jesteśmy jedynymi, którzy są ekspertami w tej dziedzinie – powiedział Pinkas, którego cytuje RMF 24.

Dzisiaj grzeje: 1. Poważne zmiany już od 15 września. Lekarze są przerażeni
2.Emerytura wyższa nawet o 200 zł miesięcznie. Jedna grupa ma gwarancję

Szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego postanowił uspokoić jednak weselników. Jak tłumaczył, jeżeli planowane zmiany w obostrzeniach zostaną zaakceptowane, na pewno nie zaczną obowiązywać od razu. Wszyscy zdają sobie sprawę, że przyszli małżonkowie planują swoje uroczystości z dużym wyprzedzeniem.

- Nie możemy dewastować życia ludziom. To jest pewnego typu dewastacja. Są zamówione sale, zaproszeni goście. Jeżeli wdrożymy rekomendację dot. zmniejszenia liczby osób to kogoś trzeba z tego wesela odwołać. To są ogromne problemy emocjonalne, towarzyskie, rodzinne. To musi być zrobione w sposób niezwykle rozważny – tłumaczy szef GIS.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dotarła do nas tragiczna wiadomość. Gienek Loska nie żyje, miał 45 lat
  2. Tragedia, nie żyją. Czarna środa dla jednego regionu Polski
  3. Smutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenie
  4. Użyła sprężyny jako spirali antykoncepcyjnej. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia
  5. Najczęściej powtarzane mity dotyczące maseczek. Wiele osób wciąż w nie wierzy
  6. Najlepsza na niepogodę surówka jesienna. Nic nie dodaje więcej sił witalnych, prawdziwa pychota

Następny artykuł