Koronawirus w Polsce: nowe zasady korzystania z transportu publicznego
pixabay.com/990743
Autor Barbara Bujar - 11 Sierpnia 2020

Nowe zasady korzystania z transportu publicznego. Wprowadzenie stref wszystko zmieniło

Koronawirus w Polsce nie daje o sobie zapomnieć. W związku ze znacznym wzrostem zachorowań, jaki został odnotowany w ostatnich dniach, rząd podzielił nasz kraj na trzy strefy. Zmiany dotyczą wielu obszarów życia, w tym korzystania z transportu publicznego. W poszczególnych powiatach pojazdy mogą przewozić wyłącznie określoną liczbę pasażerów. W czasie podróży obowiązuje także jedno bardzo ważne obostrzenie.

W ciągu ostatnich kilkunastu dni koronawirus w Polsce znów zyskał na sile. 7 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że dobowy przyrost zachorowań po raz pierwszy przekroczył 800 przypadków. W związku z tym podjęto szybką decyzję o wyodrębnieniu powiatów lub miast na prawach powiatu, w których zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa jest największe, i oznaczenie ich żółtą lub czerwoną strefą. Na tej podstawie zmienione zostały również obostrzenia, które obowiązują w tych miejscach od ubiegłej soboty, 8 sierpnia. Nowe zasady dotyczą nie tylko poruszania się w otwartej przestrzeni publicznej, ale także korzystania ze środków transportu miejskiego.

Miasta wojewódzkie mogą zostać objęte dodatkowymi obostrzeniami? Wiceminister wyjaśniaMiasta wojewódzkie mogą zostać objęte dodatkowymi obostrzeniami? Wiceminister wyjaśniaCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce doprowadził do podziału na strefy. Zmiany dotyczą też transportu publicznego

O wprowadzonych zmianach, które obowiązują na terenie Polski od 8 sierpnia, postanowili przypomnieć ministrowie z Kancelarii Premiera. W tym celu wydali specjalny komunikat, który został opublikowany wczoraj na Twitterze.

- Od 8 sierpnia w wyznaczonych powiatach obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa w transporcie publicznym - czytamy.

Zaraz po krótkim ogłoszeniu w poście pojawia się infografika, która ma przypominać Polakom o najważniejszych obostrzeniach obowiązujących w transporcie publicznym. Najistotniejszą rzeczą, która od razu rzuca sie czytelnikowi w oczy, jest podział na strefy. To właśnie na jego podstawie zostały dobrane odpowiednie restrykcje. Najbardziej zaostrzone są one oczywiście w powiatach oznaczonych kolorem czerwonym.

W strefie czerwonej, która na ten moment obejmuje 9 polskich powiatów i miast na prawach powiatu, zaznaczono dwie ważne kwestie. Pierwsza dotyczy zasłaniania nosa i ust, o czym muszą pamiętać wszyscy podróżujący transportem publicznym. Z kolei druga uwzględnia ilość osób, która jednocześnie może znaleźć się w pojeździe. W przypadku "czerwonych" miejsc została ona ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc, włączając w to także miejsca stojące.

- 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych - doprecycowała Kancelaria Premiera.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. W czasach kryzysu trzeba liczyć każdy grosz. Polacy oszczędzają najwięcej w całej UE

W strefie żółtej i zielonej obowiązuje bardzo podobna zasada w kontekście zasłaniania nosa i ust. Do tego obostrzenia muszą dostosowywać się wszyscy podróżujący. Zmiany pojawiają się jednak w kwestii ilości podróżujących. W środkach transportu publicznego jednocześnie może przebywać liczba osób zajmująca maksymalnie 100 proc. miejsc siedzących albo 50 proc. siedzących i 50 proc. stojących.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W warszawskim szpitalu rodzą się "dzieci na zamówienie"? Porażające ustalenia "Newsweeka"
  2. Warto zostać w domu, najbliższe dni mogą być niebezpieczne. Ostrzeżenia obejmują ponad połowę kraju
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. Uratował i przygarnął kociaka, którego znalazł w koszu na śmieci

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł