Koronawirus w Polsce: ruszyły kontrole
pixabay.com/MirceaIancu_CandidShots
Autor Barbara Bujar - 13 Sierpnia 2020

Ruszyły kontrole sanepidu w żółtych i czerwonych strefach. Już ponad 2 tysiące inspekcji, a będzie jeszcze znacznie więcej

Koronawirus w Polsce wciąż nie daje o sobie zapomnieć. W żółtych i czerwonych strefach, które zostały wprowadzone 8 sierpnia, panują dodatkowe obostrzenia. Mieszkańcy muszą ich przestrzegać, w przeciwnym razie mogą zostać ukarani mandatem. Kontrole już ruszyły. Zaledwie od 8 do 11 sierpnia zrealizowano ponad 2 tysiące inspekcji. O szczegółach poinformował rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, Jan Bondar.

Koronawirus w Polsce przyniósł w ostatnim czasie ponowny wzrost zachorowań. Najnowszy dobowy rekord został ustanowiony 8 sierpnia i wyniósł aż 843 przypadki. W związku z tym rząd podjął decyzję o podziale naszego kraju na trzy strefy. W zależności od panującej sytuacji epidemiologicznej i ryzyka rozprzestrzenienia się koronawirusa polskie powiaty i miasta na prawach powiatu zostały określone kolorem zielonym, żółtym albo czerwonym. We wszystkich tych miejscach wyznaczono konkretne obostrzenia.

Uwielbiany przez Polaków aktor Uwielbiany przez Polaków aktor "U Pana Boga w ogródku" jest ciężko chory. Zrozpaczeni fani ruszyli mu na pomocCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce po podziale na strefy. Sanepid przeprowadził już ponad 2 tysiące kontroli

Przypomnijmy, że do najbardziej zagrożonych obszarów zakwalifikowano aż 19 powiatów i miast na prawach powiatu. W strefie żółtej znalazło się aż 10 z nich. Mieszkańcy muszą stosować się tam do wyznaczonych restrykcji, do których należy między innymi zachowywanie 1,5-metrowego dystansu społecznego oraz limit stu osób na weselach i innych imprezach okolicznościowych. Dodatkowo w restauracjach obowiązuje limit jednej osoby na 4 mkw.

W strefie czerwonej obostrzenia zostały dużo bardziej zaostrzone. Mieszkańcy 9 powiatów i miast na prawach powiatu muszą pamiętać o zasłanianiu nosa i ust w każdej, nawet otwartej, przestrzeni publicznej oraz o limicie 50 osób na weselach i pozostałych imprezach. Oprócz tego parki rozrywki zostały zamknięte, a w restauracjach i kościołach obowiązuje zasada jednej osoby na 4 mkw. Czerwone strefy mocno ograniczają także odbywanie się targów, kongresów i wydarzeń sportowych.

Podczas podziału na strefy rząd informował, że stosowanie się do wyznaczonych obostrzeń będzie stale kontrolowane. Z najnowszych informacji, które przekazał serwis TVN24, wynika, że zapowiadane inspekcje faktycznie się rozpoczęły. Zaledwie od 8 do 11 sierpnia sanepid miał przeprowadzić około 4 tysięcy kontroli, w tym ponad 2 tysiące w żółtych i czerwonych strefach. O szczegółach akcji powiadomił rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar.

W trakcie zrealizowanych kontroli inspektorzy sanitarni odwiedzali salony fryzjerskie i kosmetyczne, sklepy spożywcze, supermarkety, restauracje, kina oraz zakłady pracy. Łącznie się blisko 4 tysięcy takich wizyty. 2183 odbyło się w żółtych i czerwonych strefach, pozostałe 1532 przeprowadzone zostały na wybranych obszarach Polski.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Seniorze, znamy już kwotę czternastej emerytury. Jesteśmy pewni Twojego uśmiechu na twarzy

Zdaniem Bondara w trakcie 894 kontroli, które odbyły się w najbardziej zagrożonych strefach, wystawiono 4 mandaty oraz przekazano 84 pouczenia. W pozostałych województwach, podczas 489 inspekcji, liczba mandatów wyniosła 14, a pouczeń - 144.

- Mała liczba kar może świadczyć o lepszym przestrzeganiu przepisów przeciwepidemicznych. Kontrole będą kontynuowane w całym kraju i obejmą również zakłady przemysłowe, gdzie będzie sprawdzane zabezpieczenie pracowników w środki ochrony indywidualnej i stosowanie procedur ograniczających powstanie dużych ognisk – skomentował Jan Bondar, którego cytuje TVN24.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebawem zapadnie kluczowa decyzja dla wielu rodzin. Rząd zapowiedział nowe wytyczne
  2. Agnieszka Woźniak-Starak nie będzie miała spokoju? Bardzo przykre wieści tuż przed pierwszą rocznicą śmierci jej ukochanego męża
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. 32-latka miała wypadek i zapadła w śpiączkę. Wybudziła się w wieku 59 lat i od razu powiedziała jedno słowo

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł