Zrozpaczeni górale powiedzieli dość. Chcą iść na wojnę z rządem, wkrótce mają rozpocząć działania

koronawirus w Polsce górale
pixabay.com/TomaszProszek
Autor Natalia Niewczas14.01.2021

Epidemia koronawirusa w Polsce przełożyła się na wprowadzenie częściowego lockdownu; nie funkcjonują stoki narciarskie, hotele i lokale gastronomiczne. Polscy górale mają dość, w Zakopanem trwa protest. Na poniedziałek 18 stycznia zapowiadają otwarcie niektórych prowadzonych przez siebie punktów.

Koronawirus w Polsce i “Góralskie Veto”. Przedsiębiorcy z Podhala zamierzają wznowić działalność swoich lokali wraz z dniem 18 stycznia, wielu z nich od dawna balansuje na granicy bankructwa. Jak mówią, muszą wziąć sprawy we własne ręce.

Koronawirus w Polsce. Górale masowo sprzeciwiają się polityce lockdownu

Epidemia koronawirusa w Polsce przewróciła życie polskich przedsiębiorców do góry nogami, co dotyczy również właścicieli stoków, hoteli i punktów gastronomicznych na Podhalu. Lider Góralskiego Veta wypowiada się w tej sprawie jasno: wielu górali uznaje, że na pomoc rządu nie ma już co liczyć.

- Na ten rząd nie ma co liczyć. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce i otworzyć nasze biznesy, nie patrząc na kolejne rozporządzenia - mówi Sebastian Pitoń, cytowany przez RFM, którego słowa opublikowano również na łamach portalu o2.pl.

Przedsiębiorcy z górskich miejscowości utrzymują się z turystyki. Ta została jednak w znacznej części zamrożona z powodu epidemii koronawirusa w Polsce. Obostrzenia uniemożliwiły góralom otwarcie zimowych biznesów; ponieważ niewiele brakuje setkom z nich do bankructwa, część przedsiębiorców podejmuje odważny krok i zapowiada wznowienie działalności lokali.

Wiek emerytalny zostanie podniesiony do 67 lat? Eksperci nie pozostawiają złudzeń, wielu Polaków się wścieknieWiek emerytalny zostanie podniesiony do 67 lat? Eksperci nie pozostawiają złudzeń, wielu Polaków się wścieknieCzytaj dalej

Na znak protestu w poniedziałek 11 stycznia górale zapalili pochodnie pod Wielką Krokwią w Zakopanem. Ogłoszono także kolejne ważne plany, jakie mają zostać zrealizowane w ramach Góralskiego Veta.

Jak przekazywał jego lider, na turystów ma otworzyć się całe południe naszego kraju. Słowa lidera przytoczono na antenie radia RMF.

- W czwartek ogłosimy, że całe Podhale, całe południe, wszystkie miejscowości, które żyją z turystyki, otworzą się. Zakończymy to szaleństwo, to szaleństwo, które chce zniszczyć Polskę i polskość, klasę średnią, mały i średni biznes - zapowiedział Sebastian Pitoń.

Nieustannie rozwija się epidemia koronawirusa w Polsce. W czwartek 14 stycznia Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejnych 9 436 zakażeń nowym wirusem SARS-CoV-2. W ciągu minionej doby zmarło 381 chorych na COVID-19 pacjentów.

Od początku epidemii koronawirusa w Polsce testy potwierdziły zakażenie u ponad 1,4 mln pacjentów. Jednocześnie z choroby COVID-19 wyzdrowiało ponad 1,1 mln osób.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł