Już niedługo może być ponad 10 tysięcy zakażeń dziennie. Ekspert wyjawił kiedy

koronawirus w Polsce przewidywania
pixabay.com/Ri_Ya
Autor Natalia Niewczas15.10.2020

Od tygodni koronawirus w Polsce stanowi jeden z najbardziej gorących medialnych tematów. W październiku raz za razem padały niechlubne rekordy, obecnie dobowy przyrost liczby zakażeń odzwierciedlają już tylko czterocyfrowe liczby. Uczeni dokładają wszelkich starań, by jak najlepiej przewidzieć możliwe scenariusze rozwoju epidemii.

Istnieje szansa na to, że koronawirus w Polsce zacznie rozprzestrzeniać się jeszcze szybciej, niż obecnie. Ostatnio swoimi przewidywaniami na temat dalszego rozwoju epidemii w naszym kraju podzielił się jeden z polskich ekspertów. Z przedstawionych przez specjalistę prognoz wynika, że niebawem dojdzie do przekroczenia kolejnego progu - mowa o 10 tys. zakażeń dziennie.

Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia wbija w fotel. Wkrótce Polska będzie jak nowe Włochy?Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia wbija w fotel. Wkrótce Polska będzie jak nowe Włochy?Czytaj dalej

Dr Rakowski o tym, jak w najbliższych tygodniach będzie rozwijał się koronawirus w Polsce

Dalszy przyrost zakażeń koronawirusem w Polsce już niebawem może doprowadzić do diagnozowania nawet 10 tys. przypadków dziennie. O prawdopodobnych scenariuszach na dalszy rozwój epidemii w naszym kraju w wywiadzie z dziennikarzem WP opowiadał dr Franciszek Rakowski, ekspert z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. Nagranie z wywiadu pojawiło się na stronie moneyv.wp.pl.

Z prognoz przeprowadzanych przez ICM UW, jak tłumaczył dr Franciszek Rakowski, wynika, że próg 10 tys. zakażeń koronawirusem w Polsce zostanie przekroczony w okolicy dnia 21 października. Ekspert zaznacza jednocześnie, że to, czy podobny scenariusz się ziści, w dużej mierze zależy jednak od zachowania obywateli. Wspominał o tym także, wyjaśniając rolę, jaką pełnią modele matematyczne w podobnych przypadkach.

- Z reguły takie prognozy się nie sprawdzają, ponieważ reakcja społeczna jest taka, że modele matematyczne tego nie mogą przewidzieć i nie powinny tego w ogóle próbować przewidywać, no bo to jest poza kompetencjami modeli matematycznych. Modele matematyczne głównie służą po to, żeby wskazywać, jakie efekty może mieć wprowadzenie odpowiednich restrykcji (...). Natomiast sytuacja epidemiczna zależy od nas, od społeczeństwa. Od tego, jak my się będziemy zachowywali - tłumaczył dr Rakowski.

Dzisiaj grzeje: 1.Lekarze biją na alarm. Podobne objawy zdradzają, że mogłeś mieć koronawirusa, trzeba wiedzieć
2.Rząd wprowadzi kolejne restrykcje? Dramatyczny apel ekspertów, chodzi o zdalne nauczanie
3.Nowy objaw koronawirusa. Dotyka wyłącznie mężczyzn, chodzi o miejsca intymne

Pacjenci mają dość, ujawnili bulwersującą praktykę lekarzy. Chodzi o teleporadyPacjenci mają dość, ujawnili bulwersującą praktykę lekarzy. Chodzi o teleporadyCzytaj dalej


Ekspert odpowiedział również na pytanie dotyczące możliwych przyczyn tak znacznego przyrostu zakażeń koronawirusem w Polsce. Jego zdaniem na dynamiczny rozwój sytuacji epidemiologicznej wpłynął przede wszystkim powrót dzieci oraz młodzieży do szkół, a co za tym idzie, związane z tym aktywności takie jak odprowadzanie dzieci przez dorosłych czy wynikające z faktu uczęszczania do szkoły spotkania.

Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Eksperyment amerykańskich naukowców nie pozostawia złudzeńGdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Eksperyment amerykańskich naukowców nie pozostawia złudzeńCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili: rząd właśnie ogłosił decyzję ws. lockodownu Polski. Nie ma odwrotu
  2. Z jej konta zniknęło nagle 1430,17 zł. Masowo ściągają absurdalną opłatę, apel Sasina nic nie dał
  3. Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe kroki
  4. Śmierć dwóch nauczycieli wstrząsnęła Polską. Pedagodzy obawiają się o swoje życie
  5. Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policję
  6. Podczas pogrzebu usłyszeli zdumiewające dźwięki z trumny. Gdy ją otworzyli, zupełnie zdębieli

Następny artykuł