Koronawirus w Polsce: naukowcy z Pan
unsplash ThisisEngineering RAEng
Autor Klaudia Gaicka - 18 Listopada 2020

Całkowita zmiana systemu testów na koronawirusa w Polsce? Zaskakujące zalecenia Polskiej Akademii Nauk

Naukowcy z PAN zabrali głos odnośnie do pandemii koronawirusa w Polsce. Okazuje się, że ich zdaniem obecny system testowania jest zupełnie niewydolny. Badacze przedstawili swój pomysł na to, jak to powinno wyglądać.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce stawia przed rządzącymi zupełnie nowe wyzwania. Jednym z nich jest dobór strategii dotyczącej testowania osób, które mogą być narażone na COVID-19. Naukowcy z całego kraju zastanawiają się, w jaki sposób powinno to wyglądać.

Badacze z Państwowej Akademii Nauk przedstawili swój pomysł na to, jak należałoby testować obywateli. Ich pomysł miałby w dużym stopniu przyczynić się do ograniczenia emisji koronawirusa w Polsce.

Zacznie się już dziś o 18. Tłumy wyjdą na ulice, aby zaprotestować, o co chodzi?Zacznie się już dziś o 18. Tłumy wyjdą na ulice, aby zaprotestować, o co chodzi?Czytaj dalej

Naukowcy z PAN przedstawili swój pomysł dotyczący ograniczania emisji koronawirusa w Polsce. Ogromne znaczenie ma odpowiednie testowanie

Jak podaje portal Wprost.pl, zdaniem naukowców testowanie powinno mieć trzy podstawowe cele. Pierwszy z nich polega na dostarczeniu informacji o rozwoju epidemii za pomocą monitoringu wybranej populacji. Drugi polega na szybkim wykryciu osób, które efektywnie przyczyniają się do emisji szkodliwego patogenu. Ostatni, lecz równie ważny, to szybkie wykrywanie zakażenia u osób z grupy ryzyka ciężkiego przebiegu choroby.

Niestety, lecz eksperci uważają, że w tej chwili żaden z powyższych celów nie jest realizowany. Obecnie w Polsce testowane są tylko osoby, które mają silne i jasne objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

- W związku z tym osoby zakażone, które nie mają objawów choroby lub mają objawy skąpe czy nietypowe, nie są identyfikowane. Szacuje się, że jest ich nawet do dziesięciu razy więcej niż raportowanych dziennie przypadków, a wiele wskazuje na to, że to właśnie te osoby są głównie roznosicielami wirusa - tłumaczą w dokumencie opublikowanym przez prezesa PAN prof. Jerzego Duszyńskiego.

Badacze stwierdzili, że konieczna jest zmiana strategii testowania. Uważają, że powinno się masowo testować osoby, które z racji wykonywanego zawodu są bardziej narażone. Mowa nie tylko o służbach medycznych, lecz także nauczycielach, służbach mundurowych, czy pracownikach fabryk.

- Odrębną kwestią jest testowanie, którego celem jest zrozumienie, jaki jest prawdziwy rozmiar epidemii w Polsce. Nie jesteśmy w stanie monitorować całej populacji Polski, a zatem musimy monitorować jakiś jej wycinek - wyjaśniają w dokumencie.

Ich propozycja polega na tym, aby wybraną grupę Polaków wylosować po numerze PESEL. Badacze zwracają jednak uwagę, że liczebność wybranych osób powinna być odpowiednio duża, aby sposób był się skuteczny.

Dzisiaj grzeje: 1.Ujawniono najczęściej występujący objaw Covid-19. Ma go nawet 86% zakażonych
2.Z samego rana pojawił się komunikat Ministerstwa Zdrowia. Wiadomość dla wszystkich Polaków
3.Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?

Całkowita zmiana systemu testów na koronawirusa w Polsce? Zaskakujące zalecenia Polskiej Akademii NaukCałkowita zmiana systemu testów na koronawirusa w Polsce? Zaskakujące zalecenia Polskiej Akademii NaukCzytaj dalej

Jako kolejne rozwiązanie zaproponowano testy antygenowe drugiej generacji. Ich wyniki są o wiele bardziej miarodajne niż tych z pierwszego rzutu.

- Aby wykryć wirusa, musimy wykorzystać test, który jest w stanie rozpoznać obecność RNA właściwego wirusowi SARS-CoV-2 (tzw. testy genetyczne) lub specyficznego białka wirusowego (tzw. testy antygenowe). Test genetyczny jest złotym standardem w diagnostyce zakażeń wirusowych już od wielu lat. Dobrze przeprowadzony jest wiarygodnym narzędziem diagnostycznym - piszą.

Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kinga Rusin rzuciła wszystko i spakowała walizki. Gwiazda TVN przeprowadziła się do miejsca, które tłumnie odwiedzane jest przez setki wczasowiczów
  2. Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów
  3. Ministerstwo Zdrowia podało najnowszy raport o zakażeniach. Najgorsza sytuacja w trzech województwach
  4. Porównano obie szczepionki na koronawirusa. Mają wykazywać wysoką skuteczność
  5. Do sieci trafiła oferta pracy dla ratownika medycznego. Kwota wywołała prawdziwą burzę
  6. Dlaczego pies mruczy? Rozwiązanie zagadki nie powinno cię dziwić, istnieje proste wytłumaczenie
  7. Żona znalazła dowód zdrady męża w jego telefonie. Odpisała jego kochance w mistrzowski sposób

Następny artykuł