koronawirus w Polsce: wzrost, ekspert tlumaczy
unsplash.com/ Hello I'm Nik
Autor Klaudia Gaicka - 20 Września 2020

Powody rekordowego wzrostu zachorowań. Eksperci zabrali głos

Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1002 zakażeniach. Ludzie zastanawiają się, czy to już druga fala. Ekspert ma jednak inne zdanie i tłumaczy, skąd jego zdaniem wynika ten wzrost zachorowań. Powodów jest kilka.

Koronawirus w Polsce wszedł w nową fazę. Ludzie zastanawiają się, czy to już druga fala. Dziś padł kolejny rekord zakażeń, tym razem przekroczył jednak symboliczną granicę. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1002 zakażeniach.

Nowe ognisko koronawirusa. Wojewoda wydał specjalny apelNowe ognisko koronawirusa. Wojewoda wydał specjalny apelCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce wszedł w drugą falę? Ekspert zaprzecza i tłumaczy, skąd wzrost

Lek. Łukasz Durajski, rezydent pediatrii, zajmujący się tematyką szczepień i medycyny podróży, wytłumaczył w rozmowie z Medonet.pl, z czego wynika wzrost. Zdaniem eksperta częściowo jest to efekt powrotu uczniów do szkół.

- Każde państwo, które otworzyło szkoły, odnotowało wzrost zachorowań. Szkoły to spore wyzwanie, co jakiś czas słyszymy o kolejnych placówkach, które zostały objęte kwarantanną. Warto pamiętać, że dzieci, choć same rzadko chorują, są doskonałym nośnikiem i łatwo roznoszą koronawirusa między dorosłymi - wyjaśnił w rozmowie z Medonet.

Innego winowajcy wzrostu ekspert upatruje się w poluzowaniu norm, jeżeli chodzi o noszenie maseczek. Brak egzekwowania zasad.

- Panuje swoboda w egzekwowaniu obowiązujących zasad, to jest spory problem. W galeriach handlowych i sklepach jest bardzo wiele osób, które wcale nie noszą maseczek i nikt nie zwraca na to uwagi – tłumaczy lekarz.

Trzeci problem dotyczy imprez i spotkań towarzyskich, które sprzyjają transmisji szkodliwego patogenu. Zarówno wesela, jak i pogrzeby, osiemnastki i inne spotkania, są źródłami wielu ognisk zakażeń.

Ekspert uważa, że mimo przekroczenia symbolicznego progu, nie możemy mówić jeszcze o drugiej fali. Jego zdaniem ta jeszcze się nie zaczęła.

- To jeszcze nie jest druga fala, my w Polsce jeszcze nie wyszliśmy z pierwszej. Kiedy popatrzymy na takie kraje, jak Hiszpania czy Włochy, w których liczba zakażonych znacząco spadła, a teraz na powrót dynamicznie rośnie, widzimy, jak wygląda druga fala zachorowań. Jeżeli w Polsce liczba przypadków wzrośnie do 10 tys. dziennie, będziemy mówić o drugiej fali. Ale teraz, ciągle jeszcze nie skończyła się ta pierwsza.- tłumaczy.

Dzisiaj grzeje: 1. Wydano nowe zalecenia dotyczące koronawirusa. Kogo dotyczą?
2.Stało się, w aptekach obowiązuje nowe prawo. Polacy muszą być gotowi na duże ograniczenia
3.Naukowcy z Czech stwierdzili nowy objaw koronawirusa. Bardzo łatwo pomylić go z innymi chorobami

Zdaniem lekarza nie ma powodów do paniki, jednak są powody do bycia ostrożnym. Ekspert zaapelował do Polaków, aby nosili maseczki w miejscach, w których spotykają się z innymi, trzymali dystans i myli regularnie ręce. Jego zdaniem to najprostsze i najskuteczniejsze zasady, które pomogą nam się uchronić przed zarażeniem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W sieci pojawiło się zdjęcie Andrzeja Dudy z żoną w lesie. Nie znaliśmy prezydenta od tej strony
  2. NASA zapowiedziało, kiedy wyśle kolonizatorów na Marsa. Elon Musk chce to zrobić dużo szybciej
  3. Papież Franciszek ma bardzo pilny apel do lekarzy. Prosi ich, aby pamiętali o jednej, arcyważnej rzeczy
  4. Niszczy tarczycę po cichu. Objawów tej choroby nie wolno ignorować
  5. Jak odróżnić COVID-19 od innych chorób? Zdaniem ekspertów istotna jest kolejność występowania objawów
  6. Słodko - ostra surówka do obiadu. Rewelacyjne połączenie chrzanu i marchewki

Następny artykuł