Koronawirus w POlsce: nowe wytyczne
.
Autor Klaudia Gaicka - 19 Września 2020

Wydano nowe zalecenia dotyczące koronawirusa. Kogo dotyczą?

Koronawirus w Polsce. Z każdym dniem coraz więcej osób zaraża się szkodliwym patogenem SARS-CoV-2. Wirus wywołuje COVID-19, która stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Naukowcy opublikowali specjalny raport, w którym przedstawili nowe zalecenia.

Koronawirus w Polsce sieje coraz większe spustoszenie. Co rusz słyszymy o nowych rekordach, niektóre dotyczą nowych zakażeń, inne z kolei ofiar COVID-19. Jedno jest pewne - sytuacja się nie poprawia, a wręcz przeciwnie.

W najgorszej sytuacji są osoby starsze, które są w pewnym sensie skazane na „łaskę” młodych. Młode osoby zwykle przechodzą zakażenie bezobjawowo, ale mogą przy tym zarażać innych. Wśród osób zakażonych mogą być osoby starsze, które już mają dużo gorsze rokowania, jeżeli chodzi o COVID-19.

Papież Franciszek ma bardzo pilny apel do lekarzy. Prosi ich, aby pamiętali o jednej, arcyważnej rzeczyPapież Franciszek ma bardzo pilny apel do lekarzy. Prosi ich, aby pamiętali o jednej, arcyważnej rzeczyCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce. Naukowcy przedstawili specjalny raport z zaleceniami dla osób najbardziej narażonych na ciężki przebieg choroby

Przy okazji warto wspomnieć, na jakiej zasadzie działają maseczki ochronne. My chronimy innych, a oni chronią nas. Dzięki nim osoba bez żadnych objawów, która jednak jest zakażona, staje się dużo mniejszym zagrożeniem dla innych.

Jak podaje portal Fakt.pl, Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk (PAN) wydali specjalny raport na temat pandemii SARS-CoV-2 i COVID-19. Eksperci ostrzegają, że nie powinniśmy postrzegać zagrożenia epidemicznego jako coś sezonowego. Koronawirus stanowi poważny problem niezależnie od pory roku.

Jednak w okresie jesienno - zimowym, kiedy zagrożenie jest największe, niektórzy powinni szczególnie uważać. Mowa o osobach starszych i/lub mających problemy zdrowotne. Co ważne, eksperci podkreślają, że do zakażenia najczęściej dochodzi w sytuacji dłuższego kontaktu (powyżej 15 minut) oraz bliskiego (mniej niż 2 metry odległości) w pomieszczeniu zamkniętym.

W raporcie polecono, aby osoby bardziej zagrożone ciężkim przebiegiem choroby stosowały się do kilku zasad. Przede wszystkim powinny maksymalnie ograniczać kontakty z innymi osobami (nawet członkami bliskiej rodziny). Jeżeli już muszą się z kimś kontaktować, to te osoby powinny również rygorystycznie przestrzegać zaleceń.

Dzisiaj grzeje: 1. Masowe groby odnalezione w Warszawie. Az 12 pochowanych osób, do kogo należą szczątki?
2.Poczta Polska rezygnuje z jednej usługi. Po 30. września już jej nie uświadczysz
3.Pamiętacie Marusię z serialu "Czterej pancerni i pies"? Co dziś dzieje się z legendarną Polą Raksą?

Dodatkowo wspomniane osoby powinny regularnie mierzyć ciśnienie krwi oraz temperaturę ciała. Przy zaobserwowaniu niepokojących objawów powinny bezzwłocznie zwrócić się do właściwego inspektoratu sanitarnego lub najbliższego szpitala zakaźnego.

Ostatnim, ale równie ważnym zaleceniem, jest szczepienie się przeciwko pneumokokom i sezonowej grypie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porwało turystę, żywioł uderzył. TVP przekazało dramatyczną wiadomość z zagranicy
  2. Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć "UFO". Tysiące nagrań zalało internet [wideo]
  3. Kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka na koronawirusa? Minister Zdrowia zapowiada
  4. Rój szerszeni zaatakował rowerzystów z Wrocławia. Kobieta dostała nagłej reakcji alergicznej
  5. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
  6. Afera w polskiej szkole. Uczniowie w trakcie lekcji zatruli kawę nauczycielce, skandal na ogromną skalę

Następny artykuł