Premier Morawiecki zwrócił się z pilnym apelem do Polaków. Chodzi o okres od 28 grudnia do 17 stycznia

Koronawirus w Polsce - apel Morawieckiego
własne
Autor Barbara Bujar19.12.2020

Mateusz Morawiecki zaapelował w sprawie epidemii koronawirusa w Polsce. Za pośrednictwem mediów społecznościowych potwierdził decyzję o wprowadzeniu kwarantanny narodowej, prosząc obywateli o zachowanie w tym czasie odpowiedzialności i solidarności. Premier przypomniał również o przestrzeganiu trzech podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Epidemia koronawirusa w Polsce ustabilizowała się w ostatnim czasie na poziomie około 10 tysięcy zakażeń dziennie. Mimo to rząd postanowił wprowadzić kwarantannę narodową. Lockdown zacznie się tuż po świętach – 28 grudnia – i potrwa co najmniej do 17 stycznia.

Koronawirus w Polsce. Morawiecki potwierdza wprowadzenie twardego lockdownu i apeluje do Polaków

W czwartek 17 grudnia do informacji na temat kwarantanny narodowej odniósł się premier Mateusz Morawiecki. Za pośrednictwem mediów społecznościowych potwierdził decyzję rządu, o której mówił podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, oraz wystosował do Polaków krótki apel.

- Od 28 grudnia do 17 stycznia w całym kraju będą obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa (…). Bardzo wszystkich proszę - bądźmy solidarni i odpowiedzialni. Przestrzegajmy zaleceń ekspertów i odpowiednich służb – napisał na Facebooku.

Słowa Mateusza Morawieckiego wywołały lawinę komentarzy. Wielu internautów zaczęło wracać do listopadowej konferencji ministra zdrowia, podczas której przekazana została informacja dotycząca powrotu do strefy czerwonej. Zgodnie z nią w obecnej sytuacji restrykcje nie powinny zostać zaostrzone.

Wczesne objawy białaczki. Nigdy ich nie lekceważcieWczesne objawy białaczki. Nigdy ich nie lekceważcieCzytaj dalej

- Plany zostały skonstruowane warunkowo, to znaczy że są uzależnione od (...) średniej liczby dziennych zachorowań z siedmiu dni. Jeżeli będziemy zbliżali się w okolice poniżej 19 tys. zachorowań, to wtedy przewidujemy potencjalnie powrót do strefy czerwonej, jeżeli liczba tych zachorowań spadnie poniżej 10 tys., to wtedy będzie przestrzeń do wprowadzenia strefy żółtej, jeżeli liczba zachorowań spadnie poniżej 4 tys., to wtedy też pojawią się regulacje, które wprowadzaliśmy dla strefy zielonej – mówił Adam Niedzielski cytowany przez money.pl

Listopadowe plany rządu uległy jednak zmianie, a w Polsce od 28 grudnia rozpocznie się twardy lockdown nazywany „kwarantanną narodową”. Oprócz trzech podstawowych restrykcji, czyli zasłaniania nosa i ust, utrzymywania bezpiecznego dystansu społecznego i częstej dezynfekcji rąk, o których przypomniał w czwartek Mateusz Morawiecki, Polaków obowiązywać będzie także szereg innych ograniczeń.

Przypomnijmy, że od 28 grudnia do 17 stycznia na terenie całego kraju zawieszona zostanie działalność galerii handlowych (oprócz sklepów sprzedających artykuły pierwszej potrzeby), hoteli (poza wizytami m.in. służb mundurowych i medyków) oraz stoków narciarskich. W noc sylwestrową Polaków obowiązywać będzie natomiast godzina policyjna – od godziny 19:00 w czwartek 31 grudnia do godziny 6:00 w piątek 1 stycznia.

Wiele obostrzeń pozostanie także bez zmian. Wśród nich znajdą się m.in. limity - 1 osoby na 15 mkw. w miejscach sprawowania kultu religijnego oraz 5 osób podczas spotkań towarzyskich i rodzinnych (nie licząc domowników). Lokale gastronomiczne w dalszym ciągu pozostaną zamknięte. Szczegółowy wykaz obostrzeń znajduje się na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł