koronawirus w Polsce: zakażenia
unsplash Mika Baumeister
Autor Klaudia Gaicka - 21 Września 2020

Ponad 900 osób zarażonych w ciągu doby. Specjaliści przedstawili scenariusz na nadchodzące dni

Koronawirus w Polsce stanowi poważne zagrożenie dla obywateli w każdym wieku. Codziennie przybywa nowych chorych, przez co nikt z nas nie ma powodów do odczuć, że to go nie dotyczy. Znany mikrobiolog i wirusolog zwraca uwagę na ważne kwestie.

Koronawirus w Polsce cały czas się rozprzestrzenia. Niestety szkodliwy patogen cały czas nie daje za wygraną. Eksperci już od kilka miesięcy ostrzegają przed drugą falą, która może jeszcze pogorszyć naszą sytuację.

Obrazy Pacjenci.pl"W Polsce zaczyna być groźnie" Znany wirusolog ostrzega przed niebezpieczną sytuacją w krajuCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce. Prognozy nie są najlepsze

Jak podaje portal Wp.pl, w niedzielę (20 września) resort zdrowia poinformował o drugiej największej dobowej liczbie nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. 20 września odnotowano aż 910 nowe zakażenia. Łącznie w naszym kraju zakażenie koronawirusem potwierdzono dotychczas u 79 240 pacjentów, spośród których 2 293 niestety przegrały walkę z COVID-19.

Portal zapytał o opinię w tej sprawie znanego mikrobiologia i wirusologa dr Tomasza Dzieciątkowskiego. Dziennikarzom zależało na informacji, czy tak wysoki próg zakażeń dalej będzie się utrzymywał.

- Pamiętajmy, że w sobotę wpłynęły wyniki z piątku, a dzisiaj, w niedzielę, mamy wyniki z soboty. W weekendy ilość wykonywanych testów jest niższa. W okolicach niedzieli i poniedziałku również mamy mniejszą liczbę zakażeń, bo jest wykonywana mniejsza ilość testów - zaznaczył dr Tomasz Dzieciątkowski.

Zdaniem eksperta powinniśmy wziąć pod uwagę, że obecnie testuje się jedynie osoby objawowe. Odeszliśmy od masowego testowania. Nie są badane osoby zakażone skąpoobjawowo lub bezobjawowo. W praktyce oznacza to, że realnie osób zakażonych COVID-19 może być pięciokrotnie więcej.

- Na razie nie ma powodu, aby mówić o paraliżu systemu opieki zdrowotnej. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że system testowania premiuje osoby z objawami koronawirusa.- zaznaczył.

Ekspert wyjaśnił, dlaczego tak ważni są pacjenci bezobjawowi. Nie chodzi o wydolność systemową opieki zdrowotnej, a stan zdrowia publicznego w kraju.

Dzisiaj grzeje: 1. Charakterystyczny znak na uchu pojawia się przed zawałem. Gdy go zauważymy, nie ma czasu do stracenia
2.Jeden z największych polskich banków w tarapatach. GW: mógł pośredniczyć w praniu brudnych pieniędzy
3.Zamach na Donalda Trumpa. Ktoś wysłał do niego przesyłkę ze śmiertelnie niebezpieczną zawartością

- Są niezwykle ważne z punktu widzenia stanu zdrowia publicznego w Polsce i transmisji wirusa. Osoby bezobjawowe rzadko zakażają innych, ale nie oznacza to, że nie robią tego wcale - mówi wirusolog.

Zdaniem doktora w najbliższych dniach liczba zakażeń może się niestety utrzymywać.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Z ostatniej chwili. Czarny dym widać z wielu kilometrów, strażacy są bezradni. Fatalna sytuacja na południu Polski
  2. NASA zapowiedziało, kiedy wyśle kolonizatorów na Marsa. Elon Musk chce to zrobić dużo szybciej
  3. Specjaliści ostrzegają i uspokajają. Pandemia w dobie sezonu grypowego
  4. 17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomość
  5. Nowa epidemia w Chinach. Choroba wydostała się z fabryki farmaceutycznej
  6. W jednym rejonie sypie borowikami i innymi grzybami na potęgę. Jest jeszcze jedna dobra informacja

Następny artykuł