Koronawirus w Polsce - dramatyczna sytuacja w szpitalach
unsplash.com/Brandon Holmes
Autor Barbara Bujar - 25 Października 2020

"Cały system funkcjonuje na kredyt ludzi" Niepokojące słowa kierownika ze Szpitala Uniwersyteckiego

Koronawirus w Polsce doprowadził do poważnych utrudnień w funkcjonowaniu służby zdrowia. Dla zakażonych pacjentów brakuje już miejsc, a inne schorzenia w większości diagnozowane są przez telefon. Nie zawsze jest to jednak skuteczne. Pomocy specjalistów wciąż potrzebują między innymi osoby ze stwierdzonymi chorobami nowotworowymi. O sytuacji, w jakiej znaleźli się polscy medycy, i jej przyczynach opowiedział w rozmowie z TVN 24 kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dr Konstanty Szułdrzyński.

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. W ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o kilkunastu tysiącach potwierdzonych zakażeń. W niedzielę resort zawiadomił, że tylko w ciągu ubiegłej doby 11 742 pacjentów otrzymało dodatni wynik testu. Zmarło także 87 osób. Dla polskiej służby zdrowia to prawdziwe wyzwanie. Szczególnie że szpitalne systemy nie mają żadnej rezerwy.

O sytuacji w polskich placówkach medycznych wypowiedział się niedawno kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dr Konstanty Szułdrzyński. W rozmowie z dziennikarzami TVN 24 porównał ją do pociągu, na który nie udało nam się zdążyć. Zaobserwował także kilka istotnych problemów.

Wojciech Cejrowski wypowiedział się na temat nowego prawa aborcyjnego. W internecie zawrzałoWojciech Cejrowski wypowiedział się na temat nowego prawa aborcyjnego. W internecie zawrzałoCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce. Niepokojące słowa lekarza

Jak zauważył dr Konstanty Szułdrzyński, problem związany z epidemią koronawirusa w Polsce nie dotyczy wyłącznie zakażonych pacjentów. Oprócz nich istnieją również ci, którzy zmagają się z innymi równie poważnymi schorzeniami. Nie można o nich zapominać.

- (…) cały system funkcjonuje na kredyt tych ludzi, którym nie jesteśmy w stanie zapewnić normalnego leczenia chorób nowotworowych, chorób układu krążenia, wszelkiego rodzaju chorób przewlekłych – powiedział w rozmowie z TVN 24.

Problem w tym, że systemy szpitalne nie są w żaden sposób zabezpieczone. Zdaniem specjalisty nigdy nie były, jednak dopiero teraz stało się to aż tak widoczne. Wybuch epidemii, nagły wzrost zachorowań i dużo większe zapotrzebowanie na opiekę medyczną sprawiły, że w polskich placówkach medycznych zaczął panować chaos.

- Ten system funkcjonował bez jakichkolwiek rezerw do tej pory, a w tej chwili skonfrontowany z tak ogromnym kryzysem, jakim jest koronawirus, który stanowi ogromne wyzwanie nawet dla znacznie lepiej zorganizowanych od nas, jak na przykład Włosi, on po prostu nie daje rady – wyznał Szułdrzyński.

Niestety, epidemia trwa i trzeba sobie z nią radzić. Jak stwierdził lekarz, zastanawianie się nad tym, co można było zrobić przed nią, w niczym nie pomoże. W tym momencie przywołał słowa Krzysztofa Kieślowskiego.

- Co by było, gdybyśmy zdążyli na ten pociąg? No nie zdążyliśmy i jest jak jest – powiedział.

Mając to na uwadze, trzeba pochylić się nad tym, co można zrobić w przyszłości, by pomóc służbie zdrowia w sprawniejszym funkcjonowaniu. Szułdrzyński zwrócił uwagę między innymi na zwiększenie ilości wykonywanych testów oraz zapewnienie wypłat lekarzom i pozostałym pracownikom placówek medycznych.

Dzisiaj grzeje: 1.Naukowcy przewidują, że COVID-19 stanie się chorobą endemiczną. Co to oznacza?
2.Dotarliśmy do kobiety zrzuconej ze schodów kościoła na proteście. Jej relacja oburza, doszło do niewyobrażalnych scen
3. Trzecia fala pandemii może być jeszcze groźniejsza? Niepokojące doniesienia

Bez niego Zakopane już nigdy nie będzie takie samo. Nie żyje prawdziwa legendaBez niego Zakopane już nigdy nie będzie takie samo. Nie żyje prawdziwa legendaCzytaj dalej

- Na pewno administracja szpitali powinna dostać bardzo jasne i wyraźne zapewnienie od rządzących, że za wszystkie świadczenia, które są udzielane w trakcie pandemii, będzie wypłata. Szpitale są finansowane z ryczałtu i tego ryczałtu nie otrzymają, ponieważ nie realizują świadczeń, to musi być bardzo jasno powiedziane, że zmieniamy system finansowania adekwatnie do obecnej sytuacji – zauważył.

Policjantka stanęła na drodze protestujących. Nagle zrobiła coś, czego nie spodziewał się absolutnie niktPolicjantka stanęła na drodze protestujących. Nagle zrobiła coś, czego nie spodziewał się absolutnie niktCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Każdy błąd będzie oznaczał karę w wysokości 500 zł. Grożą Ci także inne sankcje
  2. Rodzice chcieli mieć darmowe WiFi, więc nazwali dziecko na cześć dostawcy internetu. Kuriozalna historia
  3. Wstydliwy problem, który może dotyczyć prawie połowy Polaków. Na szczęście istnieją proste sposoby na to, by się z nim uporać
  4. Ogromny protest przeciwko obostrzeniom w Warszawie. Uczestnicy otoczeni przez policję, użyto gazu
  5. Andrzej Duda publicznie przeprasza. Prezydent opublikował w sieci film ze szczerym wyznaniem
  6. Zaczęło się, Polacy ruszyli do sklepów. Wykupują jeden produkt, trzeba się śpieszyć, podobnie dzieje się już w Niemczech, niewiarygodne
  7. Niepokojące sceny pod warszawskimi kościołami, pojawiły się doniesienia o pobiciu. Są nagrania

Następny artykuł