Ponure słowa Wiceministra Zdrowia. Skala pandemii przerosła polski system zdrowia

koronawirus w Polsce a służba zdrowia
unsplash.com/Jonathan Borba
Autor Natalia Niewczas26.11.2020

Sławomir Gadomski odniósł się do sytuacji związanej z koronawirusem w Polsce. Jego zdaniem wyzwanie, jakim niewątpliwie jest epidemia COVID-19 w naszym kraju, znacznie przerosło możliwości systemu ochrony zdrowia. Określił służbę zdrowia mianem “poturbowanej”.

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. Choć od kilku dni liczba nowych zakażeń zauważalnie zmalała, końca zagrożenia epidemiologicznego wciąż nie widać. Pandemia COVID-19, zdaniem wiceministra zdrowia, poważnie pokiereszowała system opieki zdrowotnej.

Z ostatniej chwili: Premier Morawiecki ogłosił nowy plan rządu. Bardzo ważne informacje dla wszystkich PolakówZ ostatniej chwili: Premier Morawiecki ogłosił nowy plan rządu. Bardzo ważne informacje dla wszystkich PolakówCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce. System opieki zdrowotnej wystawiony na ciężką próbę

Opinia wiceministra zdrowia to tylko jedna z wielu wypowiedzi dotyczących koronawirusa w Polsce, która zwraca uwagę na ograniczone możliwości polskiego systemu opieki zdrowotnej. Podczas sejmowej Komisji Zdrowia, jaka odbyła się w listopadzie, powiedział, iż w tym przypadku doszło do poturbowania opieki zdrowotnej przez pandemię.

Jak podaje portal wiadomości.radiozet.pl, Sławomir Gadomski przyznał również, że jego zdaniem skala zagrożenia przerosła możliwości organów państwa. Minister zdrowia zaznaczał jednak, że trwają prace resortu nad doprecyzowaniem planu odbudowy systemu ochrony zdrowia (dotyczy on między innymi ogólnej profilaktyki zdrowia czy polepszenia świadczeń dla pacjentów kardiologicznych).

Pojawienie się koronawirusa w Polsce niewątpliwie wymagało dużego przeorganizowania dobrze znanej rzeczywistości; w życie weszły nowe nakazy i zakazy (obostrzenia), pojawiły się także szpitale tymczasowe. Ostatnio do mediów docierają informacje dotyczące ewentualnej trzeciej fali zachorowań.

O tym, że koronawirus w Polsce nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, przekonywał między innymi sam minister zdrowia, Adam Niedzielski. Podczas jednej z ostatnich konferencji prasowych nawiązał do ewentualnego nasilenia zagrożenia epidemiologicznego, które może nadejść nawet za kilka tygodni.

Mowa tu o lutym 2021, okresie wzmożonej zachorowalności na grypę. Zdaniem Adama Niedzielskiego, to od zachowania obywateli zależy, czy koronawirus w Polsce uderzy po raz trzeci. Władze apelują, by ze względu na potencjalne ryzyko zakażenia tegoroczne ferie zimowe spędzić w miejscu zamieszkania.

- Mimo różnych sygnałów pojawiających się, jak będą wyglądały ferie, nasze stanowisko jest konserwatywne, bezwzględne: ferie spędzamy w domu. To jest jedyna broń, może uchronić przed trzecią falą pandemii, na którą może nałożyć się fala zachorowań na grypę w okolicach lutego - mówił Adam Niedzielski.

Dzisiaj grzeje:
1.Pojawiają się, gdy przeszliśmy COVID-19 bezobjawowo. Sygnały wysyłane przez organizm po walce z koronawirusem
2.Nagły wybuch, na miejsce pilnie wysłano służby. Napływają wiadomości o rannych w polskiej miejscowości
3.Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia. Chodzi o pochodzenie koronawirusa

Wszystko jest już jasne. Naukowcy podali, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń koronawirusemWszystko jest już jasne. Naukowcy podali, gdzie najczęściej dochodzi do zakażeń koronawirusemCzytaj dalej


Ministerstwo Zdrowia przekazało dziś kolejny najnowszy raport dotyczący sytuacji epidemiologicznej. W czwartek 26 listopada testy potwierdziły 16 687 nowych zachorowań na COVID-19, resort poinformował również o śmierci 580 zakażonych koronawirusem pacjentów.

W Polsce stale rośnie również liczba ozdrowieńców. Za wyleczonych uznano bowiem łącznie ponad 494 tys. osób.

Minister Zdrowia wprost o trzeciej fali epidemii. Podał konkretny termin oraz plany dotyczące szczepieńMinister Zdrowia wprost o trzeciej fali epidemii. Podał konkretny termin oraz plany dotyczące szczepieńCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Rząd podał bezdyskusyjny termin ferii. Decyzja zapadła. Lokalne władze łapią się za głowy
  2. Ogromne zmiany w Apple. Aktualizacja iPhone'a nie dla każdego
  3. Wczesne objawy nadciśnienia. Nie można ich bagatelizować
  4. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  5. Wspiera układ odpornościowy i poprawia pracę żołądka. Prosty, domowy przepis na zakwas z imbiru
  6. Gabriel z "Królowych życia" pochwalił się nowym projektem. Internauci atakują: "Tym razem jakie niewinne zwierzę straciło życie?"
  7. Kim z wykształcenia jest Michał Szpak? Lepiej wstrzymajcie oddech, jego przeszłość skrywa wiele tajemnic

Następny artykuł