Nadchodzi trzecia fala koronawirusa? Niepokojące wyniki ekspertyzy naukowców z NIZP

Koronawirus w Polsce nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Ekspertyzy specjalistów wykazują, że wystąpienie 3 fali zachorowań na COVID-19 jest w naszym kraju możliwe. Wiele zależy od dalszych działań rządu i ewentualnego rozluźnienia obostrzeń.
Możliwe scenariusze przewidujące dalszy rozwój epidemii koronawirusa w Polsce dostarczono do PAP w formie dokumentu zatytułowanego “Quo vadis coronavirus? Rekomendacje zespołów epidemiologii obliczeniowej na rok 2021”. Powstał dzięki wspólnym wysiłkom uczonych z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Halle-Wittenberg, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Warszawskiej oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Koronawirus w Polsce. Naukowcy ostrzegają: epidemia może przybrać na sile
Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce nieznacznie poprawiła się w ciągu ostatnich tygodni. Autorzy opracowania studzą jednak entuzjazm: tym, co nadal obserwujemy w naszym kraju, jest niestety zwiększona umieralność w społeczeństwie.
Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, uczeni sądzą, że od początku epidemii koronawirusa w Polsce infekcję przeszło ok. 10% populacji. Zaznaczają, że wprowadzenie szczepień daje realną nadzieję na jej wyhamowanie, lecz może to zająć kilka następnych miesięcy.
Naukowcy odnoszą się również do zagrożenia ewentualną 3 falą zachorowań na COVID-19. W ich ocenie taki scenariusz jest realny - realny wpływ na jego ziszczenie ma potencjalne łagodzenie restrykcji.
- Trzecia fala epidemii jest bardzo prawdopodobnym zagrożeniem, zwłaszcza jeśli w okresie świąt i w styczniu nastąpi rozluźnienie restrykcji. W optymistycznym scenariuszu stopniowy powrót do normalności może nastąpić dopiero pod koniec 2021 r - czytamy w dokumencie.
Uczeni ostrzegają, że opracowane przez nich modele jednoznacznie wskazują na ryzyko nasilenia epidemii koronawirusa w Polsce. Przy znacznym poluzowaniu obostrzeń na wiosnę moglibyśmy spodziewać się nawet 30 tys. nowych przypadków zachorowania na COVID-19 dziennie.
Naukowcy przeanalizowali również wpływ szczepień przeciw COVID-19 na tempo rozwoju epidemii. Wskazują, że priorytetowe powinno być podawanie specyfiku osobom starszym.
- Zaszczepienie seniorów zmniejsza falę zachorowań w mniejszym stopniu niż zaszczepienie 5 mln osób dorosłych, jednak w drastyczny sposób ogranicza hospitalizacje oraz umieralność. Z tego względu priorytetem powinno być zaszczepienie osób starszych - podkreślają uczeni.
Analizy nie pozostawiają wątpliwości: rozluźnienie obostrzeń podczas trwania pierwszej fazy szczepień przeciw COVID-19 jest z punktu widzenia epidemiologicznego ryzykowne. Potencjalnie może nawet sparaliżować cały program szczepień i opóźnić drugą fazę dystrybucji specyfiku.
Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:
- Ważny apel lekarzy do osób, które przeszły COVID-19. Powinny wykonać jedno, kluczowe badanie
- Wystarczyła chwila nieuwagi. Nie żyje 17-miesięczna dziewczynka, przestroga dla wszystkich rodziców
- Pierwsi Polacy przyjęli już szczepionkę na COVID-19. "Jestem dumna, że zostałam wybrana"