Nadchodzi trzecia fala koronawirusa? Niepokojące wyniki ekspertyzy naukowców z NIZP

koronawirus w Polsce fala
unsplash.com/ Max Bender
Autor Natalia Niewczas26.12.2020

Koronawirus w Polsce nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Ekspertyzy specjalistów wykazują, że wystąpienie 3 fali zachorowań na COVID-19 jest w naszym kraju możliwe. Wiele zależy od dalszych działań rządu i ewentualnego rozluźnienia obostrzeń.

Możliwe scenariusze przewidujące dalszy rozwój epidemii koronawirusa w Polsce dostarczono do PAP w formie dokumentu zatytułowanego “Quo vadis coronavirus? Rekomendacje zespołów epidemiologii obliczeniowej na rok 2021”. Powstał dzięki wspólnym wysiłkom uczonych z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Halle-Wittenberg, Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Warszawskiej oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Koronawirus w Polsce. Naukowcy ostrzegają: epidemia może przybrać na sile

Sytuacja związana z koronawirusem w Polsce nieznacznie poprawiła się w ciągu ostatnich tygodni. Autorzy opracowania studzą jednak entuzjazm: tym, co nadal obserwujemy w naszym kraju, jest niestety zwiększona umieralność w społeczeństwie.

Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, uczeni sądzą, że od początku epidemii koronawirusa w Polsce infekcję przeszło ok. 10% populacji. Zaznaczają, że wprowadzenie szczepień daje realną nadzieję na jej wyhamowanie, lecz może to zająć kilka następnych miesięcy.

Naukowcy odnoszą się również do zagrożenia ewentualną 3 falą zachorowań na COVID-19. W ich ocenie taki scenariusz jest realny - realny wpływ na jego ziszczenie ma potencjalne łagodzenie restrykcji.

Donieśli na sąsiadów, że łamią limity na Wigilię. Policjanci byli bardzo zaskoczeni, gdy dotarli na miejsceDonieśli na sąsiadów, że łamią limity na Wigilię. Policjanci byli bardzo zaskoczeni, gdy dotarli na miejsceCzytaj dalej

- Trzecia fala epidemii jest bardzo prawdopodobnym zagrożeniem, zwłaszcza jeśli w okresie świąt i w styczniu nastąpi rozluźnienie restrykcji. W optymistycznym scenariuszu stopniowy powrót do normalności może nastąpić dopiero pod koniec 2021 r - czytamy w dokumencie.

Uczeni ostrzegają, że opracowane przez nich modele jednoznacznie wskazują na ryzyko nasilenia epidemii koronawirusa w Polsce. Przy znacznym poluzowaniu obostrzeń na wiosnę moglibyśmy spodziewać się nawet 30 tys. nowych przypadków zachorowania na COVID-19 dziennie.

Naukowcy przeanalizowali również wpływ szczepień przeciw COVID-19 na tempo rozwoju epidemii. Wskazują, że priorytetowe powinno być podawanie specyfiku osobom starszym.

- Zaszczepienie seniorów zmniejsza falę zachorowań w mniejszym stopniu niż zaszczepienie 5 mln osób dorosłych, jednak w drastyczny sposób ogranicza hospitalizacje oraz umieralność. Z tego względu priorytetem powinno być zaszczepienie osób starszych - podkreślają uczeni.

Analizy nie pozostawiają wątpliwości: rozluźnienie obostrzeń podczas trwania pierwszej fazy szczepień przeciw COVID-19 jest z punktu widzenia epidemiologicznego ryzykowne. Potencjalnie może nawet sparaliżować cały program szczepień i opóźnić drugą fazę dystrybucji specyfiku.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł