Od jutra ważna zmiana w obostrzeniach. Lekarze łapią się za głowy, wielu Polaków odetchnie jednak z ulgą

Koronawirus w Polsce - otwarcie galerii handlowych
własne
Autor Barbara Bujar27.11.2020

Liczba dziennego przyrostu zakażeń koronawirusem w Polsce wciąż utrzymuje się w granicach kilkunastu tysięcy. Mimo to od 28 listopada galerie handlowe znów będą otwarte. Przedsiębiorcy i pracodawcy nie kryją radości, zobowiązując się do przestrzegania ścisłego reżimu sanitarnego. Lekarze nie podzielają ich entuzjazmu.

Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce jest znacznie mniejsza niż na początku miesiąca, kiedy premier Mateusz Morawiecki poinformował o zamknięciu galerii handlowych. Przypomnijmy, że 4 listopada Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 24 692 nowe przypadki COVID-19. 26 listopada resort wskazał natomiast 16 687 zakażeń.

Warto zwrócić także uwagę na ilość wykonywanych testów. Zgodnie z raportami Ministerstwa Zdrowia 4 listopada przebadano ponad 69 tysięcy próbek. W miniony czwartek resort poinformował natomiast o przeprowadzeniu ponad 45 tysięcy testów. To znaczna różnica.

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polski piosenkarz, fani pogrążyli się w żałobieMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polski piosenkarz, fani pogrążyli się w żałobieCzytaj dalej

Koronawirus w Polsce. Otwarcie galerii handlowych oczami przedsiębiorców i lekarzy

Przez ostatnie trzy tygodnie w Polsce wiele sklepów było zamkniętych. Klienci mogli jednak robić zakupy w punktach spożywczych, aptekach, drogeriach, kioskach oraz wybranych lokalach usługowych. Od najbliższej soboty, 28 listopada, sytuacja znów ulegnie zmianie. Decyzją rządu galerie handlowe zostaną otwarte.

- Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwala na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada przywracamy jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym – fragment komunikatu rządowego cytuje Onet.

Jak ustalił serwis, za ścisły reżim sanitarny rząd uznaje zachowywanie limitu osób w poszczególnych sklepach – maksymalnie 1 osoba na 15 mkw – oraz obowiązkowe zasłanianie nosa i ust podczas robienia zakupów. W galeriach będą także dostępne rękawiczki i płyny dezynfekujące dla klientów.

- Przedsiębiorcy obiecali nam, że zadbają o reżim w swoich sklepach tak, jak to jest w sklepach spożywczych – mówił Mateusz Morawiecki na konferencji 21 listopada.

Otwarcie galerii handlowych w szczególności cieszy przedsiębiorców i pracodawców. Zdaniem przedstawicieli Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług zamknięcie sklepów z powodu epidemii koronawirusa w Polsce doprowadziło do ogromnych strat, które – w przypadku dalszego wstrzymania możliwości robienia zakupów – mogłyby doprowadzić do upadku tych miejsc.

- Decyzja rządu o poluzowaniu lockdownu jest szansą na przetrwanie i utrzymanie tysięcy miejsc pracy w branży handlu i usług – stwierdzili.

Dzisiaj grzeje:
1.Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
2.Policja w mieszkaniu księdza znalazła kobietę. Więził ją przez 12 lat, druzgocące, w jakich warunkach żyła
3.Z ostatniej chwili: nie żyje polityk partii rządzącej. Tragiczne informacje obiegły Polskę
4.3 razy chciała dostać się do lekarza, za każdym przekładano wizytę. Podczas teleporady usłyszała, że zostało jej 6 miesięcy życia

L4 płatne 100 %? Znamy szczegóły najnowszych zmian, dobra wiadomość dla wielu Polek i PolakówL4 płatne 100 %? Znamy szczegóły najnowszych zmian, dobra wiadomość dla wielu Polek i PolakówCzytaj dalej

Entuzjazmu przedsiębiorców nie podzielają jednak lekarze. Zdaniem Bartosza Fiałka, który często wypowiada się w mediach na temat epidemii koronawirusa w Polsce, brytyjskie badania naukowe wskazują na to, że blisko 20 procent wszystkich zakażeń pochodzi z dużych supermarketów. W związku z tym otwarcie galerii może wiązać się z poważnymi konsekwencjami w przyszłości.

- Otwieranie galerii, z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego Polek i Polaków, jest kompletnie niezrozumiałe. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że sytuacja epidemiologiczna się z tego powodu pogorszy. A jako dowód potwierdzający tę tezę można przedstawić badania naukowe z Wielkiej Brytanii i USA – przekazał lekarz w rozmowie z Medonetem.

Mały Nikoś pilnie potrzebuje pomocy. Czas jest dla niego na wagę złotaMały Nikoś pilnie potrzebuje pomocy. Czas jest dla niego na wagę złotaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Skandal wokół gwiazdy TVN. Opublikowała zdjęcie z podróży. Nie spodziewała się tak wielkiej burzy w sieci
  2. Ogromne zamieszanie w sklepie Morele. Użytkownicy są wściekli, nie pozostawiają suchej nitki na sprzedawcy
  3. Czeka nas niewiarygodnie rzadkie zjawisko. Będzie widoczne gołym okiem, chodzi o Księżyc
  4. Całą noc musiał spędzić w karetce. Wstrząsająca relacja pacjenta
  5. Świętokrzyskie. Czy amstaff zagryzł właściciela? Znamy przyczynę śmierci 48-latka pozbawionego głowy
  6. Magiczna noc już jutro. Chcesz poznać swoją przyszłość? Oto najlepsze wróżby andrzejkowe ze zwierzętami
  7. Krzysztof Krawczyk w środku nocy przekazał wiadomość o śmierci. Odeszła bliska mu osoba, łzy same napływają do oczu

Następny artykuł