Pierwsi Polacy przyjęli już szczepionkę na COVID-19. "Jestem dumna, że zostałam wybrana"

koronawirus w Polsce pierwsza
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 27.12.2020. Centralny Szpital Kliniczny MSWIA. Pierwsze szczepienia w ramach realizacji Narodowego Programu Szczepien przeciw Covid-19. N/z: Alicja Jakubowska (C), naczelna pielegniarka CSK MSWiA, ktora zaszczepila sie jako pierwsza w Polsce i dr Artur Zaczynski, ktory wykonal szczepienie.
Autor Natalia Niewczas27.12.2020

Epidemia koronawirusa w Polsce. Dziś pierwszych pięciu pacjentów w naszym kraju zaszczepiło się przeciw COVID-19; wykorzystano w tym celu szczepionkę od firm Pfizer i BioNTech. Pierwszym zaszczepionym obywatelem była naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Koronawirus w Polsce. Szczepionka firm Pfizer i BioNTech wyruszyła do naszego kraju z magazynu koncernu w Belgii w nocy z 24 na 25 grudnia. Pierwsza dostawa liczyła 10 tys. dawek specyfiku. Finalnie preparat trafił do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych, skąd poszczególne partie rozwieziono do Katowic, Poznania, Torunia, Warszawy i Wrocławia.

Koronawirus w Polsce. Pierwszych pięciu pacjentów zaszczepionych przeciw COVID-19

W niedzielę rano szczepionki zostały wysłane do 72 szpitali węzłowych, gdzie mają odbyć się szczepienia przeciw COVID-19; wielu ekspertów sądzi, że rozpoczęcie Narodowego Programu Szczepień to punkt zwrotny w rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce. Pierwszą pacjentkę zaszczepiono dziś po godzinie ósmej rano.

Jak podaje portal tvn24.pl, była nią naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA Alicja Jakubowska. Szczepienie wykonał dr Artur Zaczyński.

Pani Alicja powiedziała parę słów przed i po dokonaniu szczepienia. Tuż przed zabiegiem oznajmiła, że czuje dumę, mogąc być pierwszą zaszczepioną pacjentką.

Donieśli na sąsiadów, że łamią limity na Wigilię. Policjanci byli bardzo zaskoczeni, gdy dotarli na miejsceDonieśli na sąsiadów, że łamią limity na Wigilię. Policjanci byli bardzo zaskoczeni, gdy dotarli na miejsceCzytaj dalej

- Jestem z tego dumna, że zostałam wybrana - przekazała pielęgniarka.

Do zdjęć wykonywanych przez fotoreporterów podczas szczepienia pozowała z kciukiem uniesionym w górę. Po zabiegu oceniła natomiast, że nie był on bolesny.

Szczepionkę przyjęło również czterech innych pracowników służby zdrowia ze szpitala przy ulicy Wołoskiej w Warszawie. Wśród nich znaleźli się dyrektor szpitala profesor Waldemar Wierzba, ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz, lekarka Agnieszka Szarowska i diagnosta laboratoryjna Angelika Aplas.

Szczepionka przeciw COVID-19 ma być odpowiedzią na epidemię koronawirusa w Polsce. Jak zapewnia dr Zaczyński, preparat ma trafić do szpitala przy ulicy Sandomierskiej w Warszawie, a także filii w Ciechanowie, Radomiu i Siedlcach.

W niedzielę 27 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 3 678 pacjentach zakażonych chorobą COVID-19. W ciągu ostatniej doby zmarło 57 zakażonych koronawirusem pacjentów.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł