Już dziś wchodzą w życie nowe obostrzenia. O czym powinien pamiętać każdy Polak?

koronawirus w Polsce obostrzenia
unsplash.com/Mika Baumeister
Autor Natalia Niewczas28.12.2020

Epidemia koronawirusa w Polsce nie zwalnia tempa. Od poniedziałku 28 grudnia w życie wchodzą nowe obostrzenia, nie funkcjonują hotele, stoki narciarskie i siłownie. Obowiązuje również zakaz organizowania wesel i zakaz zgromadzeń (w spotkaniach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób). Wczoraj premier Mateusz Morawiecki przekazał także ważną wiadomość w sprawie Sylwestra.

Koronawirus w Polsce. Podczas spotkania z dziennikarzami w niedzielę 27 grudnia premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że poprzez wprowadzenie dodatkowych obostrzeń rząd ma na celu uprzedzić możliwy wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w styczniu. Jak tłumaczy premier, przypuszczalny przyrost zachorowań miałby być wynikiem większej częstotliwości przemieszczania się Polaków, związaną z okresem przedświątecznym.

Koronawirus w Polsce. Od 28 grudnia nowe restrykcje

Epidemia koronawirusa w Polsce kolejny raz wpływa na rzeczywistość Polaków. Od 28 grudnia do 17 stycznia zostaje ograniczony zakres funkcjonowania galerii handlowych.

Epidemia koronawirusa w Polsce przyczyniła się do zamknięcia sal zabaw zlokalizowanych w galeriach handlowych, wysp handlowych, hoteli i stoków narciarskich. Zamknięte pozostają również siłownie - legalnie mogą z nich korzystać wyłącznie zawodowi sportowcy.

Jak podaje portal fakt.pl, otwarte pozostają jednak między innymi apteki, sklepy spożywcze, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne i budowlane, zakłady fryzjerskie, sklepy medyczne, poczty, pralnie i punkty odbioru przesyłek. Klienci wciąż będą mogli korzystać również z usług lokali gastronomicznych (jedzenie będzie dostępne na wynos).

Ważna zapowiedź Ministra Edukacji. Podał termin powrotu dzieci do szkoły oraz wyjawił, jak będzie wyglądałWażna zapowiedź Ministra Edukacji. Podał termin powrotu dzieci do szkoły oraz wyjawił, jak będzie wyglądałCzytaj dalej

Dodatkowo obowiązują obostrzenia wprowadzone jeszcze w listopadzie 2020 roku. Ograniczeniom podlega transport zbiorowy (co najmniej połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna), miejsca kultu religijnego (1 osoba na 15 mkw) oraz zgromadzenia (maksymalna liczba uczestników to 5 osób).

Z powodu epidemii koronawirusa w Polsce wciąż obowiązuje również zakaz organizowania wesel. Od 28 grudnia podróżnych przybywających do Polski obowiązuje 10-dniowa kwarantanna.

W niedzielę 27 grudnia premier Mateusz Morawiecki poinformował o zmianach dotyczących jednego z zakazów, który w szczególny sposób dotknął wielu Polaków. Chodzi o wprowadzenie tak zwanej “godziny policyjnej” w Sylwestra.

- (...) rząd nie wprowadza w Sylwestra godziny policyjnej, bo w tym celu trzeba by wprowadzić stan wyjątkowy, apeluje jedynie o nieprzemieszczanie się i nieużywanie fajerwerków - przekazał szef rządu.

W poniedziałek 28 grudnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 3 211 zakażeniach koronawirusem. Resort przekazał także przykre wieści o śmierci 29 chorych na COVID-19 pacjentów.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł