Specjalne przywileje dla zaszczepionych już od dziś. Co przygotował rząd?

koronawirus w Polsce szczepionka
unsplash.com/Daniel Schludi
Autor Natalia Niewczas28.12.2020

Dziś ruszył Narodowy Program Szczepień, co zdaniem wielu lekarzy pozwoli lepiej panować nad epidemią koronawirusa w Polsce. Rząd przedstawił listę przywilejów, z jakich będą mogły korzystać osoby zaszczepione. Pacjentów tych nie będzie obowiązywała między innymi konieczność odbycia kwarantanny po kontakcie z osobą zarażoną nowym koronawirusem; nie będą uwzględniani także w limitach osób podczas spotkań towarzyskich.

Koronawirus w Polsce. Już zaszczepiono pierwszych polskich pacjentów; wśród nich znalazła się naczelna pielęgniarka Centralnej Kliniki Szpitala MSWiA, która jako pierwsza przyjęła preparat od firm Pfizer i BioNTech (więcej >tutaj<). Jak się okazuje, zaszczepieni obywatele mogą liczyć na dodatkowe przywileje. Stosowne rozporządzenie wejdzie w życie już dziś.

Koronawirus w Polsce. Będą benefity dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19

Już od najbliższego poniedziałku, 28 grudnia, niektórzy obywatele będą zwolnieni z części obostrzeń, jakie ustanowiono po wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce. Zapewnia to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia.

Jak podaje portal tvn24.pl, na osoby zaszczepione nie będzie nakładany obowiązek odbycia kwarantanny po kontakcie z pacjentem chorym na COVID-19. Dotyczy to również przekroczenia granicy kraju.

Epidemia koronawirusa w Polsce narzuciła także ograniczenia dotyczące limitu uczestników spotkań towarzyskich. Od poniedziałku osoby zaszczepione przeciw COVID-19 nie będą w limitach uwzględniane.

Ważna zapowiedź Ministra Edukacji. Podał termin powrotu dzieci do szkoły oraz wyjawił, jak będzie wyglądałWażna zapowiedź Ministra Edukacji. Podał termin powrotu dzieci do szkoły oraz wyjawił, jak będzie wyglądałCzytaj dalej

Zaszczepieni mogą liczyć na dostęp do świadczeń publicznej opieki medycznej bez konieczności wykonania dodatkowych testów. Pacjenci po przyjęciu preparatu będą mogli ubiegać się także o miejsce wdomu pomocy społecznej bez badań w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Narodowy Program Szczepień Przeciw COVID-19 zakłada, że w pierwszej kolejności preparat otrzymają chętni na zaszczepienie pracownicy polskiej służby zdrowia. Następni w kolejce są seniorzy, mundurowi oraz nauczyciele.

W ostatnim czasie do Polski dotarła pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 od firm Pfizer i BioNTech - ok. 10 tys. dawek. Jak podają media, do końca stycznia do naszego kraju powinno trafić ich 1,5 mln.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało codzienny raport dotyczący epidemii koronawirusa w Polsce. W ciągu ostatniej doby testy potwierdziły chorobę COVID-19 u 3 211 pacjentów. Jednocześnie resort przekazał przykre informacje o śmierci 29 zakażonych wirusem SARS-CoV-2 pacjentów.

W Polsce stale przybywa także ozdrowieńców. Ich liczba dziś, tj 28 grudnia, przekroczyła milion - od początku epidemii koronawirusa w Polsce za wyleczonych uznano ponad 1 mln 5 tys. pacjentów.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł